Budi dio naše mreže
Izbornik

Sporazumijevanje katolika i protestanata

Papine riječi uz molitvu Anđelova pozdravljenja u nedjelju 31. listopada 1999.

Predraga braćo i sestre!
1. U Augsburgu, u Njemačkoj, danas se, upravo ovog sata, ostvaruje događaj od velike važnosti. Predstavnici Katoličke Crkve i Svjetske luteranske federacije potpisuju zajedničku Izjavu o najvažnijim zaključcima koji suprotstavljaju katolike i luterane: nauk opravdanja po vjeri.
Riječ je o miljokazu na ne lakom putu ponovnog uspostavljanja punog jedinstva među kršćanima te nije bez značenja da se taj znak uzdiže upravo u gradu u kojem g. 1530., s “Confessio Augustana”, bijaše napisana odlučujuća stranica luteranske Reforme.
Taj je dokument sigurni temelj za nastavak ekumenskog teološkog istraživanja i za sučeljavanje s poteškoćama koje u njemu ostaju s utemeljenijom nadom da će se u budućnosti riješiti. On je također dragocjen doprinos pročišćavanju povijesnog pamćenja i zajedničkog svjedočanstva.
2. Želim zahvaliti Gospodinu za to djelomično dostignuće na teškom putu jedinstva i zajedništva među kršćanima, ali toliko bogatom radošću. On doista pruža značajan odgovor na želju Krista, koji je prije svoje muke molio Oca da njegovi učenici budu jedno (usp. Iv 17,11). Razlog zahvalnosti je također činjenica da taj utješni znak pojavljuje na pragu dvijetisućite, tako da se kršćani mogu za Veliki jubilej predstaviti “ako ne potpuno ujedinjeni, barem puno bliže nadilaženju podjela drugoga tisućljeća” (Tertio millennio adveniente, 34).
Zahvalnu misao upućujem svima onima koji su molili i radili da bi omogućili tu zajedničku izjavu. Istodobno mi je drago istaknuti da su u Posebnoj skupštini biskupske sinode za Europu, nedavno završenoj, sudjelovali bratski izaslanici drugih Crkava i crkvenih zajednica. Ona je uvrstila ekumenski hod među znakove nade za kontinent koji je prouzrokovao najveći dio podjela među kršćanima i koji još mnogo trpi zbog njihovih posljedica.
3. Pozivam sve obnoviti molitveno i djelatno pouzdanje u Duha Svetoga, “da udalji od nas spektre prošlosti i bolne spomene podjele; On nam može podariti jasnoću, snagu i hrabrost da poduzmemo nužne korake tako da naš napor uvijek bude izvoran” (Ut unum sint, 102).
Kršćani poznaju Anđelovu riječ Mariji kod Navještenja: “Bogu ništa nije nemoguće” (Lk 1,37). Njihova nada u puno jedinstvo oslanja se na Božju moć.
Povjerimo ekumenski hod majčinskom zagovoru Djevice, najuzvišenijem uzoru pravednosti koja proizlazi iz vjere. Ona, koja je prije oko 2000 godina donijela svijetu utjelovljenu Riječ, neka dovede sve kršćane k Njemu, “Svjetlu istinskom, koje prosvjetljuje svakog čovjeka” (Iv 1,9).