Budi dio naše mreže
Izbornik

STANJE EVANGELIZACIJE ODRASLIH U ĐAKOVAČKOJ I SRIJEMSKOJ BISKUPIJI

Đakovo (IKA )

Na sjednici Odbora za evangelizaciju odraslih Đakovačke i srijemske biskupije predstavljeni rezultati "biskupijskog savjetovanja" o tome pitanju

Đakovo, 20. 2. 2000. (IKA) – Sjednica Odbora za evangelizaciju odraslih Đakovačke i srijemske biskupije, koji djeluje u sklopu pripremnoga sinodskog Odjela za evangelizaciju, održana je u subotu 19. veljače. Na sjednici je sudjelovalo 12 članova (svećenika i laika), a rad je koordinirao voditelj Odbora dr. Đuro Hranić. Glavna točka bila je upoznavanje s rezultatima “biskupijskog savjetovanja” o evangelizaciji odraslih.
U prvom dijelu spomenutog pregleda iznesene su pozitivne i negativne prosudbe glede postojećeg stanja, prikupljene sa susreta na župnoj razini. Primjerice, mnoge župe navode da osim mise i propovijedi nemaju nikakvih drugih oblika evangelizacije odraslih. Nabrajaju se i raznolike poteškoće. Iz izvještaja je vidljivo kako su posebno teške prilike u srijemskom dijelu biskupije i u povratničkim župama. Izvještaji se osvrću i na rad ili neaktivnost župnih pastira i pastoralnih vijeća. Zapreke su raznolike: u osobama i (ne)prilikama. Najčešća je nenaviklost svećenika i vjernika na nove oblike rada te opće stanje nakon teških godina rata.
U drugom dijelu pregleda izneseni su prijedlozi za bolju i novu crkvenu praksu. Ti će prijedlozi biti pretočeni u prijedloge za (prvo) sinodsko zasjedanje predviđeno za svibanj ove godine. Iz postojeće prakse na razini župe predlaže se da se zadrže mnogi od uhodanih načina pastorala, ali da se obvezno unose i novi: primjerice kontinuirana župna kateheza za odrasle u obliku susreta, življe sudjelovanje odraslih u liturgiji i još mnogo toga. Istaknuta je i potreba korištenja različitih javnih glasila za bolje informiranje župljana i općenito građana. Pri tome je zamijećeno kako su u tome kontekstu župne obavijesti nedostatne. Preporučeni su župni listovi ili povremeni bilteni, nastupi na radiju, koordinirani rad na razini dekanata. U svim je prijedlozima više puta istaknuto da to ne trebaju i ne mogu činiti samo župnik i kapelan te da je nužno za mnoga pastoralna područja pripravljati i uključivati vjernike laike. Ponovno su spomenuta župna pastoralna vijeća koja još nisu dovoljno zaživjela. Jednako tako je istaknuto da se novi način rada ne može temeljiti samo na župnoj razini; treba ga na različite načine i za mnoga područja predvoditi i koordinirati na razini dekanata i cijele biskupije. Sinoda mora stvoriti aktivni pastoralni plan i program za evangelizaciju odraslih i pobrinuti se za pripremu radnih materijala za rad s odraslima (sličnih ovim sinodskim). I to, dakako, treba biti na razini cijele biskupije. Na temelju tih izvještaja na sjednici su formulirani odgovarajući prijedlozi koji će ući izravno u građu za sinodsku raspravu.