Budi dio naše mreže
Izbornik

Stručni skup za vjeroučitelje na temu „Prenošenje vjere mladima danas“

Šibenik (IKA)

U prostorima Katoličke osnovne škole u Šibeniku u subotu, 30. ožujka održan je stručni skup za vjeroučitelje na temu „Prenošenje vjere mladima danas“ u organizaciji Katehetskog ureda Šibenske biskupije u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje - podružnica Split.

Predstojnica Katehetskog ureda s. Jakica Vuco pozdravila je sve prisutne, a zatim se biskup u miru Ante Ivas lijepim riječima i u molitvi prisjetio nedavno preminulog kolege Tea Matijaša, podsjetivši na njegov angažirani rad. Vjeroučiteljima se ispred AZZO-a obratila i viša savjetnica za vjeronauk Sabina Marunčić, naglasivši kako će uza sve novine u školskom sustavu, koje se uvode od slijedeće školske godine, nastaviti živjeti sve ono dobro u dosadašnjem radu vjeroučitelja.

Prvo predavanje na temu Vjera i religioznost u adolescenata i mladih – teološko-sociološki pogled, izložila je članica Družbe sestara franjevki od Bezgrješne, prof.dr.sc. Valentina Mandarić, s KBF-a Sveučilišta u Zagrebu, ujedno i predstojnica Ureda za vjeronauk Zagrebačke nadbiskupije. U svom izlaganju krenula je od tvrdnje kako u vremenu u kojem živimo; obilježenom brzim promjenama, potpunim slobodama, stalnom izloženošću medijima i u medijima (allways on), mladima nije lako. I sama definicija mlade populacije terminološki je promijenjena; dok Sinoda mladost definira kao razdoblje između 16 i 29 godina, neki autori govore o mladosti do 35., čak 40. godine. U tom svijetu brzih promjena, potrebno je najprije tražiti ključ kako upoznati svijet današnjeg mladog čovjeka, tj. upoznati kulturu u kojoj živi, “uroniti“ u današnju stvarnost. Živimo u vremenu u kojem su u pitanje dovedeni temeljni pojmovi kršćanske antropologije(obitelj, spolnost, brak), koji doživljavaju reinterpretaciju i traže novi pristup. Pastoral mladih traži nove, adekvatnije načine prenošenja vjere, u povezanosti sa stvarnošću današnjih mladih.

Drugo izlaganje „Prenošenje vjere mladima u svijetlu održane Sinode o mladima, vjeri i razlučivanju zvanja“ imao je mr. sc. mons. Tomislav Rogić, biskup šibenski. U svom izlaganju najprije je pošao od načina kako danas živjeti kršćansku vjeru i kako Riječ Božju približiti mladima. Uz one tradicionalne pristupe koji vode računa o govoru koji je primjeren mentalitetu, izazovan, usmjeren na odgovarajući način dobnim i interesnim skupinama, istaknuo je sam lik animatora, njegovu raspoloživost onima kojima je upućen, važnost osobnih kontakata. U tom radu treba zaboraviti na procjenjivanje uspješnosti, jer obilježje mladosti je nestalnost, promjenjivost. Na nama je da im pomognemo na putu nudeći im ideale i vodeći ih temeljnoj spoznaji u životu: Bog nas voli! Biskup Rogić je izložio zatim svoje iskustvo i doživljaj u radu XV. Redovne opće Biskupske sinode na temu Mladi, vjera i razlučivanje zvanja koja je zasjedala 3.-28.10. 2018. u Vatikanu. Istaknuo je kako se Sinoda odvijala u ozračju otvorenosti i uz sudjelovanje mladih. U završnom dokumentu, u prvom dijelu naglašava se stav osluškivanja mladih i vremena u kojem živimo, drugi dio je prizivanje novog događaja Duhova koji će mladima otvoriti oči za Krista koji hoda uz njih, dok treći dio naglašava trajnu mladost Crkve i njenu misijsku usmjerenost.

Završni dio stručnog skupa bio je okrugli stol na temu Pastoralno-katehetski modeli rada s mladima. Svoja iskustva u radu iznio je najprije vjeroučitelj Zvonimir Bilušić koji je govorio o svojoj formaciji kao animatora i radu s mladima kroz projekte Animatori i Modrave. Sljedeće izlaganje imala je s. Renata Azinović koja je podijelila svoje iskustvo rada s mladima, posvećene osobe. Najprije je kratko iznijela povijesni pregled rada s mladima Družbe sestara franjevki od Bezgrješne, koji je od početnog kontemplativnog, preko uključenosti u pastoralni rad zaživio i kroz aktivnosti koje sestre iniciraju.

O odgoju mladih kroz izvannastavni i izvanškolski angažman govorio je vjeroučitelj Ivan Skočić. Završno izlaganje o odgoju u vjeri mladih putem suvremenih medija, bilo je ono fra Jerka Kolovrata. Pošavši od tvrdnje o isprepletenosti realnog i virtualnog svijeta danas, naglasio je važnost spremnosti onih koji rade s mladima, da upoznaju medije, jer su oni neodvojivi od života mladih današnjice, njihova identiteta. Crkva bi trebala prihvatiti svijet medija kao neizbježan alat za novu evangelizaciju i iskoristiti medije kao priliku ne samo za prenošenje informacija, već i za formiranje (mladih).