Sve više žena predaje na katoličkim teološkim fakultetima u Austriji
Foto: Vatican Media // Bečka katedrala Sv. Stjepana
Beč (IKA)
Rezultat ankete koju je u povodu Međunarodnog dana žena proveo Kathpress pokazuje da na državno priznatim studijskim mjestima u Austriji na katoličkim teološkim fakultetima predaje više žena nego ranije, izvijestio je u subotu 9. ožujka Kathpress.
Istraživanje koje je provedeno u Innsbrucku, Grazu, Linzu i Beču pokazuje da, iako su profesorice još uvijek očito u manjini, na akademskim pozicijama srednje razine postoji gotovo rodna ravnopravnost. A kada je riječ o broju studenata, koji je pao diljem Austrije u posljednjem desetljeću, muškarci brojčano prednjače u specijalističkoj teologiji, dok žene dominiraju u religijskoj pedagogiji.
Na Katoličkom teološkom fakultetu u Innsbrucku, koji je usko povezan s isusovačkim redom, trenutno predaje i istražuje 15 sveučilišnih profesora te dvije sveučilišne profesorice: Katherine Dormandy na Institutu za kršćansku filozofiju, koja je također glasnogovornica „Sophia forscht“, Fakultetske ženske istraživačke mreže, te religijski pedagog Martina Kraml s Instituta za praktičnu teologiju. Claudia Paganini trenutačno je profesorica na zamjeni na Sveučilištu za filozofiju u Münchenu u području medijske etike. Prije deset godina, 1. ožujka 2014., od 20 profesorskih mjesta teologije u Innsbrucku, samo je jedno imala žena. Na akademskim pozicijama srednje razine, 16 od 31 pozicije trenutno drže žene. Spolna distribucija je različita po područjima studija: žene su u većini (46 od 76) u području religijske pedagogije. Drugačija je situacija na specijalističkom teološkom studiju gdje od 102 osobe studira 27 žena. Doktorskim programom iz katoličke teologije većina su bili i još uvijek dominiraju muškarci.
Na Katoličkom teološkom fakultetu u Grazu, koji je godinama poznat po svojoj usmjerenosti na istraživanje žena i roda, trenutno je pet od 13 profesorskih mjesta sveučilišnih profesorica. To su Michaela Sohn-Kronthaler (crkvena povijest), Martina Bär (fundamentalna teologija), Sibylle Trawöger (dogmatika), Katharina Pyschny (starozavjetni biblijski studij), Sabine Konrad (kanonsko pravo), Theresia Heimerl (religijska pedagogija) i Maria Elisabeth Aigner (pastoralna psihologija). Osim njih, tu je poučavala i filozofkinja Martina Schmidhuber (etika zdravstvene zaštite). Prema podacima dekanata u Grazu, 7,25 od 14 ekvivalentnih pozicija na srednjoj razini s punim radnim vremenom drže žene (u 2013./14. 2,25 od 5,75). Specijalističku teologiju u Grazu studira 76 osoba, od toga 27 žena. Prije deset godina omjer je bio 63 od 169. Na religijskoj pedagogiji dominiraju žene: 279 osoba trenutno studira za katoličkog vjeroučitelja (BA/MA), od čega 209 žena.
Na Katoličkom privatnom sveučilištu (KU) Linz sa svojim odjelima za teologiju, filozofiju i studij umjetnosti, ženska i rodna pitanja također su sastavni dio nastave i istraživanja. U vlastitom priopćenju za javnost povodom Međunarodnog dana žena kaže se da KU Linz sebe vidi kao „prostor koji omogućuje jednake mogućnosti, uvažavanje i jednakost“. O tome govore i ključni podaci o kadrovskom sastavu: na razini profesora udio žena je veći od 40 % (u usporedbi s austrijskim prosjekom od nešto ispod 30 %). Katedru teologije u Linzu vode dekanica Klara-Antonia Csiszar (pastoralna teologija), Susanne Gillmayr-Bucher (starozavjetni biblijski studij), Isabella Guanzini (fundamentalna teologija), Helena Stockinger (vjeronauk) i Ines Weber (crkvena povijest i patrologija). Docentice su Magdalena Lass (Stari zavjet), Adela Muchova (pastoralna teologija), Sigrid Rettenbacher, Martina Vuk Grgić (moralna teologija) i Katja Winkler (kršćanski socijalni nauk). U takozvanom srednjem akademskom osoblju udio žena na KU Linz iznosi čak dvije trećine. Udio žena koje su na diplomskom studiju trenutno je preko 60 %. U posljednjih 20 godina omjer spolova se preokrenuo „vjerojatno i zato što se na KU Linz uz teološke od akademske godine 2005./06. nude studiji filozofije i umjetnosti“.
Na Katoličkom teološkom fakultetu (KTF) Sveučilišta u Beču, dekanica Andrea Lehner-Hartmann izvijestila je o razvoju udjela žena među studentima od 2007. godine. Od tada je to u području specijalističke teologije palo s 44,3 % na sadašnjih 39,2 %; u vjeroučiteljskom programu porastao je s 57 na 59 %. Doktorandi stalno fluktuiraju između 35 i 40 žena. Lehner-Hartmann napominje da u Beču studiraju mnogi studenti iz globalnog juga, koji su isključivo muškarci, a koje šalju njihove matične biskupije. Od 22 profesora teologije (uključujući i suradnike) na KTF-u u Beču je šest žena: Marianne Schlosser (teologija duhovnosti), Agnethe Siquans (Stari zavjet), Regina Polak (pastoralna teologija), Birgit Heller (religijska pedagogija), Sigrid Müller (sustavna teologija i etika) te Andrea Lehner-Hartmann (religijska pedagogija).
Teologija na Sveučilištu u Salzburgu podijeljena je na četiri odjela: filozofiju, biblijske znanosti/crkvenu povijest, sustavnu i praktičnu teologiju. Kathpressova anketa nije obuhvatila ovo učilište, no prema mrežnoj stranici fakulteta, postoje ukupno 23 profesorska zvanja (uključujući suradnička), od kojih su četiri žene: Marlis Gielen (Novi zavjet), Kristin De Troyer i Renate Reif (Stari zavjet) i Angelika Walser (teološka etika), izvijestio je Kathpress.