Svečanost uvođenja u službu mons. Milana Stipića
novoimenovani apostolski administrator Križevačke eparhije mons. Milan Stipić
Zagreb (IKA)
Papa Franjo, prihvativši kanonsko odreknuće od službe ordinarija vladike križevačkoga Nikole Kekića, imenovao je 18. ožujka svećenika protojereja Milana Stipića apostolskim upraviteljem Križevačke eparhije sa svim pravima ordinarija, osim onoga što je vlastitom svetom redu biskupstva.
To znači da mons. Stipić ima sve ovlasti i prava redovnog dijecezanskog ordinarija, međutim ne može vršiti one sakramentalne čine koje su vlastite samom biskupskom redu (nositi biskupsko liturgijsko ruho, rediti đakone i svećenike, posvetiti sv. ulje). Sa samom službom ordinarija, mons. Stipić ima pravo na znakovlje vlasti: mitru (koja se razlikuje od biskupske u tome što na vrhu nema križ), nošenje naprsnog križa i uporabu žezla. U svim bogoslužjima, nakon spominjanja Franje, pape rimskoga, kao vrhovnog poglavara Katoličke Crkve, i metropolita kardinala Josipa Bozanića, spominje se „ordinarija našega gospodina Milana“. Ordinarij u određenim dijelovima službe redovito sjedi na tzv. Prijestolu ili Gornjem mjestu iza oltara.
U subotu 13. travnja, kada se prema grčko-slavenskom obredu slavi Subota uskrišenja pravednoga Lazara (Lazarova subota), na svečanoj arhijerejskoj liturgiji sv. Ivana Zlatoustoga, u katedrali Presvete Trojice u Križevcima s početkom u 10.30 sati, mons. Milan Stipić bit će svečano uveden u službu ordinarija. Liturgiju će služiti umirovljeni križevački vladika Nikola Kekić zajedno s kardinalom Bozanićem, apostolskim nuncijem u Republici Hrvatskoj mons. Giuseppeom Pintom, predsjednikom HBK zadarskim nadbiskupom Želimirom Puljićem, drugim nadbiskupima i biskupima Hrvatske biskupske konferencije, biskupima iz susjednih zemalja i njihovim predstavnicima te klerom Križevačke eparhije i brojnim rimokatoličkim svećenicima.
Na svečanoj liturgiji, nakon svečanog prijenosa Evanđelja u oltar (tzv. Mali ulazak), prvi tajnik Apostolske nuncijature mons. Janusz Blachowiak, pročitat će i pokazati Dekret Kongregacije za Istočne Crkve iz Rima o imenovanju mons. Stipića apostolskim administratorom i zatim će mu uz molitvu i klicanje „Axios!“ (grč. dostojan) umirovljeni vladika Kekić predati naprsni križ i mitru. Pri kraju Liturgije nuncij Pinto će mons. Stipiću predati žezlo i tom prigodom mons. Stipić će se kao novi ordinarij obratiti svojom nastupnom i zahvalnom besjedom.
Na svečanoj liturgiji, koja će se služiti na hrvatskom i starocrkvenoslavenskom jeziku, pjevat će Katedralni zbor iz Križevaca pod ravnanjem prof. Ozrena Bogdanovića, uz izravni prijenos Hrvatskoga katoličkog radija. Poslije bogoslužbenog dijela svi nazočni pozvani su za zajednički bratski stol. Osim obitelji mons. Stipića, na slavlju će sudjelovati brojni državni dužnosnici, predstavnici Ureda Predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović, Hrvatskoga sabora i Vlade RH, predstavnici Koprivničko-križevačke županije, gradonačelnici Križevaca, Jastrebarskog i Ozlja te drugih ustanova i udruga, kulturno-umjetnička društva iz Žumberka, Samobora, Zagreba i Dalmacije te brojni hodočasnici iz svih krajeva Hrvatske kao i grkokatolici Bosansko-hercegovačkog vikarijata Križevačke eparhije.
U znaku zahvalnosti za višegodišnji zauzeti pastoralni rad u župi Jastrebarsko, poglavarstvo Grada Jastrebarskoga daruje mons. Stipiću mitru, križ i svečano liturgijsko ruho. Poglavarstvo Križevaca uručit će tom prigodom posebnu zahvalnicu Grada Križevaca i umirovljenom vladiki Nikoli Kekiću koji je od 2009. godine bio ordinarijem.
Mons. Milan Stipić poziva sav kler i vjernike Križevačke eparhije, građane grada Križevaca i Jastrebarskoga, prijatelje i poznanike na slavlje i preporuča se svima u molitve za blagoslovni početak njegove nove službe ordinarija Križevačke eparhije. Križevačka eparhija jedina je katolička biskupija u Hrvatskoj koja nije rimskog već grčko-slavenskog (bizantskog) obreda, a okuplja oko 21.000 vjernika na području Hrvatske, Slovenije i Bosne i Hercegovine. Utemeljila ju je hrvatsko-ugarska kraljica i carica Marija Terezija 1777. godine, i ona je sljednica još starije grkokatoličke biskupije Marčanske koja je nastala 1611. godine. Križevačka eparhija priprema se za slavlje 250. obljetnice utemeljenja. Njezine su znamenite ustanove Grkokatoličko sjemenište u Zagrebu, kao najstarija njezina ustanova, s crkvom Sv. Ćirila i Metoda na Gornjem Gradu, kao i monumentalna katedrala s biskupskom rezidencijom, knjižnicom i muzejem u Križevcima. Kao grkokatolička Crkva u punom zajedništvu s općom Katoličkom Crkvom, Križevačka eparhija obogaćuje hrvatski vjerski, duhovni, kulturni i društveni prostor svojom osebujnom obrednom istočnom tradicijom grčko-bizantske i slavenske ćirilo-metodske baštine i tako u sebi sjedinjuje kršćanski Istok i Zapad koji se temelje nazajedničkoj grčko-rimskoj civilizaciji na kojoj je europska kršćanska civilizacija izgrađena.