Napomena: Ova web stranica uključuje sustav pristupačnosti. Pritisnite Control-F11 da biste web mjesto prilagodili osobama s oštećenjima vida koji koriste čitač zaslona; Pritisnite Control-F10 da biste otvorili izbornik pristupačnosti.
Istina je prava novost.

Sveučilište u Betlehemu zabrinuto zbog novih ograničenja u Svetoj zemlji

Jedino katoličko sveučilište u Svetoj zemlji, Sveučilište u Betlehemu, osnovano je 1973. godine i trenutačno pruža obrazovanje za oko tri tisuće studenata, no nalazi se u novim organizacijskim problemima bez obzira što je novo primirje donijelo osjećaj olakšanja, javlja u utorak 18. veljače Vatican News.

Naime, nedavno je potpredsjednik za razvoj Sveučilišta u Betlehemu brat Jack Curran, FSC, razgovarao s Vatican Newsom o situaciji na Zapadnoj obali i je li se nešto promijenilo nakon privremenog primirja između Izraela i Hamasa.

„Premda je primirje dobrodošlo, nova ograničenja uvedena u regiji znatno su otežala život Palestincima. Na dan stupanja primirja na snagu u Gazi, oko Betlehema je postavljeno dodatnih 90 kontrolnih točaka“, rekao je brat Jack Curran.

Prema njegovim riječima, najveća prepreka miru i stabilnosti je nedostatak masovnog međunarodnog priznanja države Palestine i poteškoća koja nastaju zbog toga. Premda su Palestinu priznali Ujedinjeni narodi, Sveta Stolica i neke druge zemlje, mnoge države još uvijek ne priznaju ni njihovu državu, ni njihovo pravo i dostojanstvo palestinskog naroda uopće. Taj nedostatak priznanja, rekao je brat Jack Curran, i dalje potiče nestabilnost, čak i nakon što je primirje stupilo na snagu.

Za Sveučilište u Betlehemu okupacija se očituje kroz svakodnevne teškoće s kojima se suočavaju studenti, posebno za 40 posto njih koji dolaze iz Istočnog Jeruzalema. Pojačane putne restrikcije znače da studenti često nailaze na nepredvidiva kašnjenja, ponekad strateški tempirana upravo u vrijeme ispita.

„To je ponižavajuća praksa, koja izravno utječe na njihovu sposobnost učenja i napredovanja“, mišljenja je brat Jack Curran koji je pozvao da se nastavi moliti za ljude iz Svete zemlje.

„Vjerujemo u snagu molitve. Ona čini razliku i duboko smo zahvalni na solidarnosti onih koji su s nama u vjeri i nadi“, zaključio je potpredsjednik za razvoj Sveučilišta u Betlehemu brat Jack Curran. 

 

Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?

SLAŽEM SE
Ne slažem se