U Nerežišćima blagoslovljene jaslice iz 19. stoljeća
FOTO: Jadran Bašić // blagoslov novoobnovljenih Blatačkih jaslica iz svećeničke Pustinje Blaca na otoku braču
Brač (IKA)
U Župi Gospe Karmelske u Nerežišćima na Braču, na četvrtu nedjelju došašća, 22. prosinca, za vrijeme mise, don Marko Plančić blagoslovio je novoobnovljene Blatačke jaslice iz svećeničke Pustinje Blaca na otoku.
Restaurirane jaslice iz blatačke crkve Uznesenja Blažene Djevice Marije jedan su od najstarijih poznatih sačuvanih primjeraka tirolskih jaslica i datiraju iz druge polovice 19. stoljeća. Jaslicama koje su za prigodu njihovih restauracija ove godine izložene u župnoj crkvi u Nerežišćima, blatački upravitelj u vremenu od 1869. do 1923. don Nikola Miličević stariji dodao je neke elemente poput ostakljene kutije s kruništem od drveta koju je izradio u drvodjeljskoj radionici u Blacima. Obnovu Blatačkih jaslica pokrenuo je Centar za kulturu Brač, a obavljena je u restauratorskoj radionici Giuseppea i Zrinke Sava.
Najavljujući blagoslov obnovljenih jaslica, dijecezanski svećenik don Marko Plančić izrazio je radost zbog događaja u župnoj zajednici. Pojasnio je da Blatačke jaslice imaju svoju povijest dužu od 120 godina. „Ove godine odlučili smo umjesto naših uobičajenih jaslica izložiti Blatačke jaslice koje su iznimno umjetničko djelo, vrijedno pažnje i predstavljanja“, istaknuo je.
Govoreći o nadolazećoj svetkovini Božića, vlč. Plančić primijetio je kako se Božić u javnosti sve više doživljava kao obiteljski blagdan koji omogućava ostvarivanje obiteljskog zajedništva te pritom naglasio: „Lijepo je i pohvalno da se na taj način posvetimo obitelji, rodbini i prijateljima. Lijepo je što se njeguje i ta dimenzija blagdana, ali se ona u tome ne iscrpljuje. Obiteljsko zajedništvo nije i ne može biti jedini i glavni razlog našega kršćanskoga radovanja zbog Božića. Na Božić slavimo Boga koji se udostojao utjeloviti i postati čovjekom kako bi tom istom čovjeku bio blizak, kako bi konkretnim primjerom pokazao kako doći u Nebo. Bog dolazi zato kako bi se nama darovao. U ovom vremenu i mi jedni druge darujemo. Bit dar je dati nešto svoje drugome, dati sebe drugome. Bog dolazi kako bi nama pokazao da nas voli. Božić je blagdan slavlja Božje ljubavi. Isus je to opisao različitim slikama među kojima je najljepša slika o milosrdnome Ocu koji se ne obazire na grijehe svoga sina već se raduje njegovu povratku i radosno ga prima“, naglasio je.
Pri kraju euharistijskoga slavlja vlč. Plančić najavio je vjernicima i Jubilarnu godinu u Hvarskoj biskupiji koja će biti otvorena na blagdan Svete obitelji, 29. prosinca, misnim slavljem koje će u hvarskoj katedrali predslaviti biskup Ranko Vidović.
„Obnovljene jaslice plijenile su pozornost okupljenih vjernika koji su poslije nedjeljne euharistije prilazili središnjem oltaru u čijem podnožju su i postavljene te prigodno ukrašene. Tako će se umjesto izrade božićnih jaslica ove godine liturgijska slavlja uz svetkovinu Božića obavljati u blizini obnovljenih Blatačkih jaslica koje imaju povijesno, ali i kulturološko značenje. Jaslice iz pustinjačke crkve, kojoj o svetkovini Velike Gospe hodočaste vjernici s Brača, svjedoče o životu i djelovanju svećenika u pustinji koja nije bila samo mjesto sklanjanja ili bijega od Turaka, već i mjesto kontemplacije i duhovnog života“, poručili su iz župe.
O bračkim jaslicama iz svećeničke pustinje bilješku je ostavila i viša kustosica Danijela Križanec-Beganović u monografiji „Kulturna povijest božićnih jaslica u Hrvatskoj i Europi“, napisavši kako su od najstarijih poznatih sačuvanih primjeraka jaslica one su iz kapucinskoga samostana u Varaždinu s kraja 19. stoljeća izrađene od drva i gipsa s pozadinskom slikom Betlehema i fiksno smještene u ormariću, zatim one Đakovačke katedrale te primjerci na Braču i Hvaru. Bračke jaslice crkve Pustinje Blaca, prema Danijeli Križanec-Beganović, i danas se čuvaju i izlažu u naknadno dodanoj staklenoj vitrini, a datirane su u drugu polovicu 19. stoljeća.