Budi dio naše mreže
Izbornik

U Rimu blagoslovljena nova skulptura Majke Božje s nerođenim Isusom

Rim (IKA)

Predsjednik Papinske akademije za život nadbiskup Vincenzo Paglia blagoslovio je u nedjelju 29. svibnja u Rimu novu brončanu skulpturu „Spomenik životu“ (Monumento alla Vita). kanadskog umjetnika Timothyja Paula Schmalza, koja prikazuje Blaženu Djevicu Mariju s nerođenim djetetom Isusom.

Timothy Paul Schmalz poznat je po svojim realističnim skulpturama Isusa kao beskućnika i „Angels Unawares“ – spomeniku migrantima koji je 2019. postavljen na Trg sv. Petra i „Na slobodu pustiti potlačene“ – spomeniku žrtvama trgovine ljudima. Sada je predstavio svoje novo djelo, skulpturu koja prikazuje Blaženu Djevicu Mariju s nerođenim djetetom Isusom.

Ljepota može spasiti život

„Stvarati ovu skulpturu za mene je bilo vrlo, vrlo emocionalno“, rekao je Schmalz u Vatikanu, otkrivajući da mu je inspiracija došla od jednog citata književnika Fjodora Mihajloviča Dostojevskog (1821. – 1881.), koji je ne tako davno u svom obraćanju ponovio nuncij Svete Stolice u Sjedinjenim Američkim Državama, nadbiskup Christopher Pierre: „Ljepota može spasiti svijet“. „Shvatio sam – rekao je Schmalz – da bi bio zanimljiv projekt ako bih mogao kreirati jednu od najljepših i životno pozitivnih skulptura, pro-life kip, koji govori o nadi da ljepota može spasiti život.“

Mnoga Schmalzova djela usredotočena su na aktualna pitanja socijalne pravde, kao što su beskućništvo, migracije i trgovina ljudima. „Svi ovi radovi skreću pozornost na pitanja koja, po mom mišljenju, treba izraziti u umjetničkim djelima“, pojasnio je Schmalz.

„Ako umjetničko djelo daje nadu da će promovirati i senzibilizirati javno mnijenje o određenoj temi, ja u to vjerujem. I tako mi se ideja o svetosti života činila prirodnim tijekom od tih projekata do Blažene Djevice Marije s djetetom, Spomenik životu s djetetom još u maminoj utrobi.“

Iznošenje „nevidljivih“ pitanja na vidjelo

Schmalz je rekao da vjeruje u moć umjetnosti, onda kada je ona u svom najboljem izdanju, „da stvori svijest na vrlo suptilan i lijep način za cijelo društvo“. Naglasio je važnost stvaranja umjetnosti ne za sebe, već za ljubav Božju, te korištenja umjetnosti „kako bi se iznijela pitanja koja su često nevidljiva“. Stoga, rekao je, „stvaranje ovog djela, da bude u središtu Rima, a također i na drugim mjestima, će, nadamo se, učiniti veliko djelo podizanja svijesti o ljepoti i svetosti života“.

Potreba za zaštitom najranjivijih

Novu skulpturu, koju je donirao Talijanski pokret za život (Movimento per la Vita Italiano), ove je nedjelje u Rimu blagoslovio nadbiskup Paglia. Blagoslov dolazi „u vrijeme rastuće svijesti o potrebi zaštite najugroženijih života“, stoji u priopćenju za javnost u kojem se najavljuje događaj. Nadbiskup Paglia pojašnjava: „Govorimo o zalaganju da žena (i njezin partner) dobiju svu moguću potporu za sprečavanje abortusa, za prevladavanje svih nepovoljnih uvjeta, uključujući i one ekonomske, koji nažalost dovode do prekida trudnoće.“

Vrijednost žena

U homiliji je predsjednik Papinske akademije također istaknuo vrijednost žena. „Moramo biti zahvalni ženama na ovoj njihovoj privilegiranoj specifičnosti: one u sebi nose poseban pečat ljubavi koji se očituje u prihvatu najmanjega i koji je u službi cijelog čovječanstva. Činjenica je da bi bez žena nestalo i društvo i povijest. Izvan tolikih rasprava i diskusija, u srcu svake žene postoji znanje ili intuicija da je svako ljudsko biće od začeća dijete, odnosno jedinstven i neponovljiv svijet.“

Osim u rimskoj crkvi San Marcello al Corso, replika skulpture bit će trajno postavljena i u Washingtonu, nakon kratkih posjeta nekolicini drugih američkih gradova, piše Christopher Wells za Vatican News.