U Sisku predstavljena knjiga „Biskup dr. sc. Mile Bogović“
FOTO: Stjepan Vego // Predstavljanje knjige „Biskup dr. sc. Mile Bogović“
Sisak (IKA)
Predstavljanje knjige „Biskup dr. sc. Mile Bogović“ održano je u četvrtak 10. listopada 2024. u Dvorani „Juran i Sofija“ sisačkog Velikog Kaptola.
Knjigu su predstavili autori don Anđelko Zdeslav Kaćunko i akademik Josip Pečarić, dugogodišnji suradnik i prijatelj biskupa Bogovića prof. Ante Bežen te predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Petrinji Vladimir Krpan.
Predstavljanju je nazočio i sisački biskup Vlado Košić, a u glazbenom dijelu programa nastupila je Anđela Nekić na flauti.
Don Anđelko je predstavio sadržaj knjige te istaknuo da je veličina biskupa Bogovića u njegovoj jednostavnosti i neposrednoj komunikaciji s ljudima, ali i u brojnim djelima što ih je ostavio iza sebe. „On je vele bitan za biskupiju iza Velebita jer je njezin utemeljitelj, a i velik je kao Velebit! No, kad se u vožnji po autocesti A1 od Velebita udaljavamo, on nam biva sve manji, a kako se vremenski udaljavamo od biskupa Mile, on nam biva sve veći! Čvrsto stojim iza toga, a to potvrđuje i ova knjiga“, rekao je.
Ante Bežen se u svom izlaganju prisjetio nekoliko zajedničkih projekata njihove suradnje, podsjetivši da su se upoznali u tadašnjem Ministarstvu prosvjete i kulture 1991. godine. Zajedno su napisali knjigu „Crkva hrvatskih mučenika na Udbini od ideje do ostvarenja“, a Bežen je bio i priređivač triju biskupovih knjiga: „Žao mi je naroda“, „Srpska pravoslavna crkva i svetosavlje u Republici Hrvatskoj“ i „Glagoljica – bitna odrednica hrvatskog identiteta“. Na kraju je podsjetio i na neke neostvarene Bogovićeve projekte poput Svehrvatskog groba.
Vladimir Krpan je poručio da se stihovima Antuna Gustava Matoša „Dok je srca, bit će i Kroacije“ može sažeti „sve o Bogoviću, biskupu opustjele Like i Velebita, ali biskupu živa i vatrenog srca“. Podsjetio je na biskupove projekte, prije svega one vezane uz hrvatski martirologij. „Želim na poseban način naglasiti biskupovo velebno djelo na obilježavanju hrvatskih mučenika kroz povijest, a što se proteže i kroz mnoge stranice i tekstove ove knjige. To je sve ostvareno u Crkvi hrvatskih mučenika na Udbini čiji je idejni začetnik biskup Bogović“, rekao je te podsjetio na stvaranje potpunog hrvatskog martirologija, što je „svojevrsna duhovna oporuka biskupa Bogovića“.
Akademik Pečarić osvrnuo se na aktualnu društvenu situaciju, poručivši kako su teme kojima se biskup bavio i pisao, uvijek u sebi nosile važan značaj za očuvanje nacionalnog identiteta i povijesne istine. Izrazio je veliku radost što je „predstavljanje o jednom velikom biskupu organizirao drugi veliki biskup, Košić“.
Biskup Košić je zahvalio predstavljačima na dolasku te se prisjetio osobnih susreta i uspomena na biskupa Bogovića, istaknuvši kako je „svojom borbom za povijesnu istinu ostavio neizbrisiv trag“.