U Subotici slavljena misa za preminule od posljedica pandemije
FOTO: Subotička biskupija//Misa za preminule od covida 19
Subotica (IKA)
Subotički biskup Slavko Večerin predvodio je u petak 8. travnja misnu žrtvu s nakanom za preminule od posljedica pandemije koronavirusa, čime se Crkva u Bačkoj i Međunarodna biskupska konferencija sv. Ćirila i Metoda pridružila inicijativi Vijeća europskih biskupskih konferencija da se svakoga korizmenog dana slavi misa i moli na tu nakanu.
„Želimo Gospodinu danas upraviti i svoje molitve i za mir u Ukrajini, za sve prognane i izbjegle, za sve žrtve ove nerazumne agresije, koja se i dalje nastavlja i čije posljedice mnogi osjećaju“, kazao je biskup Večerin u uvodu mise, koju su koncelebrirali svećenici koji djeluju u središnjim ustanovama Subotičke biskupije zajedno s katedralnim župnikom mons. Stjepanom Beretićem.
U homiliji je biskup rekao: „Posljedice koje svakodnevno ostavlja ili je ostavila ova pandemija vidljive su na svakome koraku, od narušena zdravlja, nesigurnosti, prisilno prekinutih životnih navika, međusobnoga udaljavanja, gotovo do otuđenja, i povlačenja u sebe pred neizvjesnostima. Kao da se svijet uhvatio u stupicu iz koje ne zna kako izići. Nitko ne dvoji da je riječ o nečemu dosad neviđenom. I upravo to nepoznato, neiskušano i neviđeno ostavlja mnoštvo nejasnoća, upitnike na koje nitko nema pravih odgovora“. „Vjerujem da slobodno možemo reći da je kriza svjetskih razmjera pogodila cijelo čovječanstvo. Međutim, krize nisu pogodno vrijeme samo za jadikovke, sažalijevanje, malodušnost ili očajavanje, nego kudikamo više prigoda za preispitivanje, propitivanje, prosuđivanje i vrednovanje. Potrebno je pronaći siguran oslonac, čvrsto uporište, ono što je stalno i nije podložno trenutnomu“, pojasnio je.
Kazavši da je korizmeno vrijeme milosni dar za ponovno vrednovanje, gledanje Božje riječi u novom svjetlu i bistrenje pogleda i čišćenje duše i srca od svih natruha i naplavina kojima smo izloženi, biskup je naglasio da je potreban zaokret, povratak izvoru. „Potrebno je istinsko obraćenje, ali ne samo pojedinačno nego kolektivno. Svijet vapije za obnovom, obraćenjem koje može sačuvati od uništenja. U svakome se vremenu nudi znak, koji treba raspoznati, odgonetnuti. Božja je riječ najsnažnije progovorila u Isusu, koji je znak neizmjerne ljubavi prema svakome čovjeku, naklonosti i milosrđa. Isus ostaje trajni i postojani znak, doduše ‘znak osporavan’, ali u kojemu je jedino spas. Ne smijemo tražiti druge znakove, da ne bismo postali naraštaj opak. Zahvaćeni smo mnogim nevoljama koje pogađaju cijeli svijet, dok se brinemo kako sačuvati zdravlje i posao, potrebno je također zadržati vedrinu duha, učvrstiti vjeru i pouzdanje u Božju providnost i zaštitu. Nismo prepušteni samima sebi ukoliko se svjesno i prkosno ne otrgnemo iz Božjega zagrljaja. Korizma je vrijeme obnavljanja ove važne istine i povratka u sigurnost Božjega krila. Gospodin je naša utvrda i spasenje, pa i kada su poljuljani svi temelji zemlje“, istaknuo je biskup Večerin.
Prije mise pobožnost križnoga puta predvodio je katedralni župnik Beretić.