Budi dio naše mreže
Izbornik

U Švicarskoj peticija za ukidanje viza državljanima Hrvatske

Bern (IKA )

Svjetski hrvatski kongres (SHK) u Švicarskoj pokrenuo je kampanju za ukidanje ulaznih viza državljanima Republike Hrvatske, prikupljajući potpise za peticiju pod nazivom "Za slobodu susreta i druženja".

Bern, Zagreb, 21. 2. 1994. (IKA) – Svjetski hrvatski kongres (SHK) u Švicarskoj pokrenuo je kampanju za ukidanje ulaznih viza državljanima Republike Hrvatske, prikupljajući potpise za peticiju pod nazivom “Za slobodu susreta i druženja”.
Prije dvije godine Švicarska je uvela vize za građane Hrvatske, a peticijom se vlasti te zemlje žele potaknuti da razmotre razloge radi kojih su tada vize uvedene.
“Mislimo da ćete nakon ponovnog ispitivanja ustanoviti, kako su se sada prilike toliko izmijenile, da oni više ne postoje” piše u peticiji koju za SHK potpisuje fra Šimun Šito Ćorić, glavni tajnik Kongresa. U tekstu peticije ističe se potpora koju takvoj ideji pružaju mnogi Švicarci, podsjeća na višestoljetne dobre veze Hrvatske i Švicarske, brojne znamenite Hrvate koji su obogatili švicarsku povijest, kulturu, znanost i gospodarstvo svojim radom, kao i na činjenicu da danas u Švicarskoj živi više od sto tisuća Hrvata i Hrvatica, od kojih je preko tisuću akademskih građana sve do vrhunskih stručnjaka.
Svi Hrvati u Švicarskoj, njihove udruge i klubovi, kao i Hrvati ma gdje živjeli, pozvani su potpisati ovu peticiju. Poseban list rezerviran je za potpise malodobnih Hrvata, djece i mladeži, koja posebno trpi zbog otežanih veza s rodbinom i prijateljima. Od sredine veljače do sredine ožujka, predvođena od preko osamdeset hrvatskih udruga i ustanova u Švicarskoj, akcija bi trebala prikupiti što više potpisa na peticiju koja će zatim biti predata najvišim predstavnicima švicarskih vlasti. Potpora peticiji u domovinskoj Hrvatskoj i među Hrvatima širom svijeta svakako će pomoći Hrvatima u Švicarskoj da prestanu “bolno doživljavati” propis kojim se “praktično onemogućuju najnužniji susreti i komunikacije s obiteljima, prijateljima i poslovnim partnerima”. Po mišljenju SHK takvi su propisi u ovom času nepotrebni u zemlji “visokih humanih standarda” koja je među prvima priznala neovisnu Hrvatsku i u kojoj su toliki Hrvati “našli svoj drugi dom i čijem prosperitetu svojim najboljim snagama svakodnevno doprinose” ističe se u tekstu peticije.