Budi dio naše mreže
Izbornik

U voćinskom svetištu više od 20.000 hodočasnika

Voćin (IKA )

Tradicionalno slavonsko-posavsko hodočašće predvodio je biskup Škvorčević

Voćin, (IKA) – U voćinskom svetištu Gospe od Utočišta na tradicionalnome slavonsko-posavskom hodočašću okupilo se 21. kolovoza više od 20.000 hodočasnika od kojih je njih oko 2.000 do Voćina stiglo pješice. Neki su svoj hodočasnički hod započeli dan prije, krećući iz Nove Kapele, Davora i Požege, a neki u rano jutro polazeći iz Stražemana. Na njihovu putu dugom od 60 do 35 kilometara pridružio im se na 12. kilometru pred Voćinom požeški biskup Antun Škvorčević, koji je bio i predvoditelj svečanoga euharistijskog slavlja.

Na kongresnom prostoru u neposrednoj blizini voćinske crkve čija je izgradnja, odnosno rekonstrukcija u tijeku, misno slavlje započelo je ulaznim ophodom s likom Gospe voćinske, koju je ove godine za boravka u Osijeku blagoslovio i okrunio Sveti Otac. Pozdravljajući i ovogodišnji veliki broj hodočasnika, domaći župnik Željko Strnak napomenuo je kako materijalna razaranja nisu uništila to mjesto u kojem toliki vjernici hodočasnici osjećaju snagu Duha Božjega pod okriljem Djevice Marije. “Ovom prigodom želim istaknuti dvostruku radost hodočašća koje se događa u Godini svete krunice, a drugi razlog naše radosti je taj što se ove godine okupljamo pred okrunjenim likom Majke Božje voćinske od Utočišta koju je Sveti Otac 7. lipnja u Osijeku svečano okrunio”, istaknuo je voćinski župnik.

“Kada je Sveti Otac, dobročinitelj hrvatskog naroda, okrunio voćinsku Gospu zlatnom krunom želio je da njen lik još većom snagom bude pred našim očima, ali još više pred našim srcima kako bi nam Marija progovorila onim govorom neba”, poručio je na početku misnog slavlja požeški biskup. U prigodnoj propovjedi biskup Škvorčević podsjetio je na burnu povijest lika i slike Gospe voćinske, koja je izrađena 1770. godine i u Voćinu je bila sve do 1940. kada ju je tadašnji župnik Martinac poslao u Zagreb, sluteći ratne strahote. Od početka 18. stoljeća u crkvi je postojao oltar i na njemu drveni kip Majke Božje. Gospina slika najvjerojatnije je služila za posebne pobožnosti, osobito ophode. “Kruneći, dakle, sliku Gospe voćinske iz 18. stoljeća Sveti Otac zna da ova Gospa ima još zlatniju krunu, nego što joj je stavljena na glavu, a to su vjernici koji joj dolaze iskazivati svoje poštovanje i koji u njoj neprestano pronalaze govor neba za ove naše sadašnje muke, nevolje i tjeskobe. I ovo vaše okupljanje oko nje uistinu je dodatna zlatna kruna vaših srdaca koju ona prima na uzdarje i toj kruni se na posebni način raduje”, istaknuo je požeški biskup. Biskup je također govorio o molitvenoj jednodušnosti oko Isusove majke, koja se tako snažno osjeća na ovim prostorima kroz stoljeća, osobito u njezinim svetištima. Kada Marija moli s nama i mi molimo s njom, onda se najsnažnije događa Isusovo djelo koje se zove Crkva. Posebna molitva u kojoj nas Marija vodi Isusu je krunica kojoj je posvećena cijela ova crkvena godina. Snagu te i takve krunice hrvatski narod nije samo osjetio u nedavnom ratu, nego kroz mnoge povijesne bitke. “Mi Hrvati kroz povijest imamo dokaze koliko je Marija bila upletena u našu povijest i osobne živote. Kada hrvatski narod hrli u marijanska svetišta, on zna zašto ide. Zna da se u tim svetištima neprestano obnavlja onaj molitveni događaj iz dvorane Posljednje večere, iz Kane Galilejske gdje je Isus snagom svoga duha bio prisutan među svojima i gdje je bio njihova sigurnost, pobjeda i njihovo spasenje”, rekao je biskup.

Na kraju propovijedi biskup Škvorčević posebno je pozvao vjernike da se ponovno okrenu molitvi krunice u krugu svoje obitelji. Krunica je, dodao je, molitva u kojoj razmatramo lice Isusa Krista. Kroz krunicu Marija nas uvodi u otajstva Isusova spasenjskog djela. U krunici mi Marijinim očima gledamo Isusa, njezinim ga srcem osjećamo i njezinim raspoloženjem unosimo ga u svoju dušu i savjest, svoju osobnost. A kada čovjek gleda Isusa Marijinim očima onda tek vidi točno. “Jednodušna i postojana obiteljska molitva može učiniti da obitelj postane čvrsta stvarnost u kojoj se živi opredjeljenje za život i Boga. Kada bismo znali onu osamljenost u obiteljima razbiti zajedničkom obiteljskom molitvom, zakoračili bismo u jednu novu slobodu”, poručio je biskup.

Svečano euharistijsko slavlje završilo je ophodom s okrunjenim likom Gospe voćinske, koja je praćena pohvalama i molbenicama Mariji po otajstvima svete krunice koje su izrekli mladi hodočasnici pješaci. Na kraju je biskup izrekao posvetnu molitvu Gospi voćinskoj te sve njezine hodočasnike stavio pod njezinu zaštitu.