Istina je prava novost.

U Zagrebu predstavljen zbornik radova „Međugorje kao doprinos novoj evangelizaciji“

Zbornik radova XIV. nacionalnog mariološko-marijanskog kongresa „Međugorje kao doprinos novoj evangelizaciji“ predstavljen je 11. studenoga 2024. u franjevačkom samostanu Bezgrešnog začeća BDM u Zagrebu.

Nakon pjesme „Kraljici mira“, koju je izveo Bogoslovski zbor Hercegovačke franjevačke provincije Uznesenja BDM  pod vodstvom fra Danijela Milićevića, voditeljica programa i članica Hrvatskog mariološkog instituta (HMI) Lidija Miler pozvala je o. d. dekana Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Marija Cifraka da u ime izdavača izrekne svoju pozdravnu riječ. Prof. Cifrak se prisjetio svoga posjeta Međugorju u bogoslovskim danima te predavanja iz mariologije Tomislava Janka Šagi-Bunića, koji mu je rasvijetlio određene nejasnoće. Izrazio je zadovoljstvo što i ovaj zbornik radova ide jednakim smjerom boljeg osvjetljavanja međugorske stvarnosti.

Pozdrave je uputio i gvardijan samostana fra Slaven Brekalo, koji je istaknuo duhovnu važnost Međugorja na osobnome primjeru produbljivanja duhovnog poziva, ali upozorio i na oblike pseudo-duhovnosti koji se mogu pojaviti.

Prvi dio zbornika naslovljen „Učiteljski i teološki kontekst“ predstavio je sisački biskup i zamjenik predstojnika HMI-a mons. dr. Vlado Košić, koji je sudjelovao na XIV. mariološko-marijanskom kongresu. Nakon što je predstavio glavne ideje pojedinih radova biskup Košić se osvrnuo i na Notu „Kraljica mira“ koja je uvrštena u sam zbornik. Smatra da Nota s jedne strane inzistira na govoru o „navodnim“ ukazanjima i porukama, a sama sadrži veliki broj tih poruka, pa se iz toga može izvući određeni zaključak.

Predstojnik HMI-a prof. dr. sc. Ivan Karlić govorio je o drugome dijelu zbornika „Pastoralne i duhovne perspektive“ s njegovih četrnaest tematskih radova. Smatra ih važnim ne samo zato što oni iz pojedinih perspektiva osvjetljuju ostvarenje nove evangelizacije u Međugorju, nego zato što pozivaju da se i u vlastitom životu provodi načelo nove evangelizacije. Predstojnik Karlić se osvrnuo i na Notu „Kraljica mira“ koju smatra izuzetnim dokumentom. Prisutnima je otkrio i činjenicu da se u HMI-u mnogo godina prije razmišljalo o održavanju jednog mariološko-marijanskog skupa u Međugorju te mu je stoga drago što se uspio organizirati 2022. godine.

Urednica zbornika izv. prof. dr. sc. s. Valerija Kovač objasnila je kako je došlo do odabira naslova kongresa i zbornika „Međugorje kao doprinos novoj evangelizaciji“ te istaknula da im je Nota „Kraljica mira“ potvrdila da su bili na pravome putu proučavanja fenomena Međugorje kada su se usredotočili na njegovu pastoralnu i duhovnu dimenziju.

U drugom dijelu predstavljanja dotaknute su šire teme vezane za Međugorje. Mons. Košić je objasnio zašto on sam odlazi u Međugorje i kakvi su njegovi dojmovi. Njegov prvi službeni odlazak dogodio se kada je u svojoj Sisačkoj biskupiji proglasio Godinu mladih te su mladi željeli da se ona zaključi na Mladifestu u Međugorju 2019. godine.  „Mene je oduševilo kako se mladi mole, kako se ispovijedaju, kako se klanjaju pred Presvetim, deseci tisuća mladih, nepregledno mnoštvo, i to je stvarno nešto što je mene potaknulo da se i ja duhovno nahranim i svoju vjeru ojačam. I zato sam ja tamo odlazio, čak i kada tamo nije bilo mnoštva hodočasnika, volio sam tamo otići. Osjećam to kao jedno sveto mjesto i gdje je doista Isus Krist u središtu. Isus je taj komu Marija dovodi svoje hodočasnike. Meni je to posebno drago iskustvo,“ kazao je sisački biskup. Usporedio je susret mladih u Međugorju sa susretom mladih u Taizéu, gdje dolaze mladi koji traže smisao, utjehu i duhovnost. Mons. Košić je još objasnio važnost svetišta, posebno onih marijanskih, smatrajući ih „glavnim gradovima duhovnosti“ u jednome narodu.

Profesor Karlić je najprije predstavio smisao, rad i ciljeve Hrvatskoga mariološkog instituta. Zatim je obrazložio važnost nove evangelizacije danas. „Glavno pitanje je kako danas živjeti evanđelje i potrebno je naći ispravan odgovor u naše vrijeme. Druga stvar je da Crkva živi u određenom vremenu i društvu te je pozvana da ih iznutra mijenja prema evanđeoskim načelima. Cilj nove evangelizacije je tako najprije izgradnja Crkve kao zajednice svjedoka evanđelja koji će izgrađivati svijet“, naglasio je, među ostalim, profesor Karlić.

Urednica zbornika s. Valerija Kovač na kraju je predstavila glavne poruke Note „Kraljca mira“. Pjesmom „Tko je ona velika žena“ u izvedbi Bogoslovskog zbora zaključeno je predstavljanje zbornika radova „Međugorje kao doprinos novoj evangelizaciji“.