Budi dio naše mreže
Izbornik

U ženevskoj katedrali slavljena prva misa nakon reformacije

Ženeva (IKA)

Prva misa u katedrali sv. Petra u Ženevi slavljena je u predvečerje Prve korizmene nedjelje, u subotu 5. ožujka 2022., gotovo 500 godina nakon što ju je 1535. godine zaposjela Reformirana kalvinska Crkva, uništivši kipove i slike te zabranivši katoličko bogoslužje, izvijestila je Catholic News Agency.

Katolici su misu trebali u ženevskoj katedrali trebali slaviti još prije dvije godine, 29. veljače 2020., no slavlje je tada odgođeno zbog pandemije koronavirusne bolesti.

Misu je predslavio ženevski biskupski vikar Pascal Desthieux, a sudjelovalo je oko tisuću i petsto ljudi.

Tijekom slavlja predstavnik protestantske zajednice Daniel Pilly zamolio je oprost za djela protiv jedinstva kršćana koja su se u povijesti dogodila.

Vikar Desthieux rekao je da su katolici u Ženevi bili dirnuti pozivom protestantske zajednice da slave misu u katedrali sv. Petra te su i oni zatražili oprost za „pogreške protiv jedinstva“. Također je izrazio želju da jedni druge obogate svojim različitostima.

Pozdravio je parove iz mješovitih brakova „koji žive ekumenizam na najintimniji način“. Osvrnuvši se na Sotonino napastovanje Isusa u pustinji, pozvao je prisutne da se odupru silama podjela u njihovim životima i među kršćanima.

Vikar Desthieux je 2020. poručio da je katedrala središnje i simboličko mjesto u ženevskoj kršćanskoj povijesti.

Nakon što su ju preuzeli protestanti John Calvin ju je pretvorio u svoje sjedište. I danas je u njoj pored propovjedaonice izložen njegov stolac. Ženeva je u vrijeme reformacije postala utočište za progonjene protestante iz Francuske.

U tom gradu kasnije je uspješno djelovao sv. Franjo Saleški vraćajući ljude u okrilje Katoličke Crkve.

Ženevska biskupija na kraju je postala dio biskupije Lausanna, Ženeva i Fribourg.

Vikar Desthieux poručio je da iako je povratak katolika u katedralu razlog za radost, ne smije biti mjesta za „trijumfalizam“.

Poručio je da s protestantskom braćom i sestrama katolici jednostavno žele učiniti snažnu ekumensku gestu i pokazati da u Ženevi zajedno žive.

Misi su nazočili i predstavnici protestantske zajednice, objavila je CNA.