Budi dio naše mreže
Izbornik

Ukrajinski bogoslovi posjetili Đakovo

Đakovo (IKA)

Prvoga dana trodnevnice uoči svetkovine Petrova, u ponedjeljak 26. lipnja, misno slavlje u đakovačkoj katedrali predvodio je đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić.

U misnom slavlju sudjelovao je i križevački vladika Milan Stipić, vladika križevački koji je u posjet Đakovu došao zajedno s ukrajinskim bogoslovima, pitomcima sjemeništa u Lavovu.

U uvodu u misu nadbiskup Hranić je rekao: „Euharistija je slavlje osobitog i nama kršćanima najsnažnijeg i najdubljeg zajedništva Boga s čovjekom. To je zajedništvo doživjelo svoju nerazorivu puninu u utjelovljenju Druge božanske osobe, Isusa Krista. No, po svetoj pričesti mi dionici Euharistije postajemo i međusobno jedno, svi zajedno postajemo otajstvenim Tijelom Kristovim.

Euharistijsko zajedništvo se pretače i u naše međuljudsko zajedništvo i solidarnost, ono dodatno snaži i produbljuje to zajedništvo i solidarnost. Solidarnost postaje još snažnija i zauzetija kad je netko imao prethodno iskustvo bolesti ili nevolje kroz koju prolazi naš bližnji. Sve se to, draga braćo i sestre, zgusnulo večeras u ovo euharistijsko slavlje. Među nama od srca pozdravljam 52 bogoslova, svećenička kandidata iz Lavova iz Ukrajine. Dragi bogoslovi i odgojitelji izričem Vam najsrdačniju dobrodošlicu u ime naše Đakovačko-osječke nadbiskupije, u ime zajednice našeg Bogoslovnog sjemeništa u Đakovu, u ime svećenika i vjernika te u ime akademske zajednice Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu. Radujemo se što ste s nama. Dijelimo istu vjeru, članovi smo iste jedne, svete, katoličke i apostolske Crkve; proživjeli smo agresiju i nametnuti obrambeni rat koji su nametnuti i Vašem narodu i Vašoj zemlji. Poznate su nam strahote rata, ratnih stradanja, razaranje i dugotrajne posljedice rata. Ono što sada Vi proživljavate, Vaš narod i Vaša domovina, proživjeli smo i mi devedesetih godina. Voljeli bismo da osjetite našu dobrodošlicu, blizinu i našu solidarnost s Vama, s Vašim dragim narodom i plemenitom zemljom Ukrajinom. Hvala Vam za Vaše aktivno sudjelovanje liturgijskim pjevanjem u euharistijskom slavlju i programom kojega ćete nam ponuditi po završetku mise”.

Ukrajinski bogoslovi sa svojim poglavarima su gosti Križevačke eparhije na čelu s mons. Milanom Stipićem, križevačkim vladikom te ga je nadbiskup srdačno pozdravio kao i sve druge prisutne svećenike, bogoslove, časne sestre i sve vjernike.

Nakon liturgijskih čitanja homiliju je izrekao mons. Stipić. Također je pozdravio sve prisutne, zahvalio na dobrodošlici i prenio pozdrave iz Križevaca i Križevačke biskupije u kojoj je on biskup za katolike istočnoga bogoštovlja i u kojoj služi. U Đakovo je došao s pedesetak ukrajinskih bogoslova koji ovoga tjedna borave u Hrvatskoj. Cilj njihova posjeta je sudjelovanje u misnom slavlju i održavanje koncerta limene glazbe. To je njihov dar jer su svjesni koliko Hrvati kao narod podržavaju ukrajinski narod i mole za prestanak razaranja i sukoba. Zatim se vladika Stipić osvrnuo na naviješteno evanđelje „o trunu u oko bratovu” rekavši da Evanđelje govori o sudu prema bratu čovjeku, o mjeri kojom mjerimo bližnjega. U tom smislu vladika je naglasio da naša mjera treba biti Bog, a ne da za mjerilo uzimamo sebe. Nekada smo u pravu kada nekoga opominjemo, no griješimo kada za mjerilo uzimamo sebe. Boga treba uzeti za mjerilo i kada tako činimo tada shvaćamo da svi imamo neke nedostatke i grijehe koje smo u životu činili ili činimo. Stoga je potrebno prvo izliječiti svoje negativnosti a onda tek imamo pravo gledati negativnosti brata čovjeka. Da bi to bilo tako potrebno je moliti svemogućega Boga za dar poniznosti. „Neka nam Bog da snagu da budemo hrabri u djelima ljubavi, a da budemo ponizni u svojim odnosima prema braći i sestrama“, zaključio je vladika Stipić.

Misno slavlje su pjesmom naizmjence animirali đakovački i ukrajinski bogoslovi, a zatim je uslijedio koncert duhovne glazbe Puhačkog orkestra Grkokatoličkog sjemeništa Svetog Duha iz Lavova. Orkestar je svirao pjesme iz ukrajinskog mjuzikla, a za kraj i kao iznenađenje odsvirali su hrvatsku pjesmu Moja domovina koja je bila i ostala simbol otpora velikosrpskoj agresiji na Hrvatsku prije tridesetak godina.

Nadbiskup Hranić je na kraju rekao: „Vjerujem da smo svi kroz ovaj koncert osjetili koliko duha, koliko duhovne snage, koliko energije, koliko ljubavi ima u ovim mladićima i njihovim instrumentima. Vjerujem da su nam oni najbolje dočarali snagu koju od Gospodina prima Ukrajinski narod”.U ime svih prisutnih nadbiskup je zahvalio bogoslovima za dolazak i koncert koji je zapravo svjedočanstvo te im je poželio Božji blagoslov i da ih Bog čuva kao i čitav ukrajinski narod.