Istina je prava novost.

Započeli XL. Redovnički dani u Splitu

Četrdeseti Redovnički dani s geslom „Ususret Svetoj godini: Pomireni s Bogom i međusobno” sa svojim su održavanjem započeli u petak, 20. rujna, u prostorijama samostana o. Ante Antića na Trsteniku u Splitu, objavio je Tiskovni ured Splitsko-makarske nadbiskupije.

Više od 120 okupljenih redovnica i redovnika prvi dan rada započeli su zajedničkom molitvom Trećeg časa nakon čega su uslijedili pozdravni govori.

Prisutnima se najprije obratio fra Domagoj Volarević, gvardijan samostana o. Ante Antića koji je pozdravio prisutne te kao domaćin svima zaželio dobrodošlicu i izrazio nadu da će se ovi susreti, koji polako počinju biti tradicionalni, nastaviti i u budućnosti. Zaželio je da svi prisutni vrijeme ovih Redovničkih dana iskoristite za duhovni i intelektualni rast te da Bog započne i dovrši dobro djelo ovoga susreta.

Predsjednica Hrvatske redovničke konferencije s. Lidija Bernardica Matijević, SSFCR pojasnila je kako su dva razloga za ovakva godišnja okupljanja. Prvi je razlog rast u pojedinačnom duhovnom otkrivanju velike tajne milosrđa, opraštanja i pomirenja, a drugi osvježavanje zajedništva koje čini značajan stup redovničkog života. Predsjednica je potom poručila da je uistinu dobro da se redovnici susretnu u neobaveznim razgovorima, na zajedničkim objedima i razmjene iskustva te nastavila istaknuvši kako se treći razlog za ovakva okupljanja može uobličiti riječima: trajni odgoj koji čuva i propitkuje odnos redovnika prema zavjetima koje nikako ne smiju izgubiti. Naposljetku je svima zaželila da se, kako bi raspirili žar svojih zavjeta, prepustu vodstvu vrsnih predavača koji će u ova dva dana približiti pojmove milosrđa, opraštanja i pomirenja, a potom zahvalila svima zaslužnima za organizaciju ovoga skupa.

Nadbiskup splitsko-makarski i metropolit mons. Zdenko Križić u svojem je pozdravnom govoru naglasio kako se u središtu teme ovogodišnjih redovničkih dana nalazi sveta godina, a ona nameće pitanje o svetosti. „Sveta godina zahtjeva konkretna djela svetosti, konkretne odluke koje naš život oplemenjuju i vode svetosti“, istaknuo je nadbiskup i poručio da svete godine moraju dati novo usmjerenje kršćanskom i redovničkom životu te da će svete biti onoliko koliko se budemo držali donesenih odluka. Opasnost je živjeti redovnički život s nekom osrednjom duhovnošću, a to ne čini osobu sretnom niti ikoga može oduševiti za Krista. Na tragu svetog pape Ivana Pavla II. podsjetio je redovnice i redovnike kako ne postoji nijedan ambijent u kojem ne bismo mogli živjeti svetost ukoliko smo dovoljno oko nje zauzeti. Konačno, istaknuo je da redovničko zajedništvo može bolje nego išta pokazati koliko se neka zajednica uistinu može nazvati zajednicom posvećenog života te zaželio da u Svetoj godini poraste svetost redovničkih zajednica što će donijeti blagoslov Crkvi i svijetu općenito.

Prvim radnim danom moderirao je provincijal Hrvatske franjevačke provincije svetih Ćirila i Metoda fra Milan Krišto, a prvo predavanje naslovljeno „Praštanje: nastavak muke ili početak uskrsnuća?” održao je dominikanac, teolog i publicist dipl. theol. fr. Frano Prcela OP. Drugo predavanje imalo je za temu “Bratska opomena: osuda ili djelo milosrđa?”, a održala ga je prof. dr. sc. Blaženka s. Valentina Mandarić, profesorica na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i predstojnica Ureda Zagrebačke nadbiskupije za vjeronauk u školi. Središnji dio prvoga dana bilo je svečano misno slavlje koje je predvodio nadbiskup Križić, a u koncelebraciji je bilo desetak svećenika predvođenih provincijalima Hrvatskih franjevačkih provincija fra Markom Mršom i fra Milanom Krištom.

U homiliji nadbiskup je pojašnjavajući ulomak iz Lukina Evanđelja istaknuo da su žene od početka njegova djelovanja bile s Isusom iako nigdje nemamo njegov poziv izričito upućen ženama budući da su one u tom vremenu bile drugotne i obezvrjeđivane. Iznoseći težak položaj žena u Isusovom vremenu brojnim primjerima, mons. Križić zaključuje kako Isusove riječi: „Dođi i slijedi me!“, nisu rezervirane samo za muškarce i dodaje da žene imaju bolju intuiciju i da su za Isusom krenule i prije nego ih je pozvao. Kako je Isus ženama dopustio da ga slijede i računao s njima u određenim aktivnostima, možemo slobodno reći da je on sam ustanovio ženski posvećeni život. Iako nam evanđelja ne donose mnogo informacija o ženskim aktivnostima u Isusovoj zajednici, nitko ne može osporiti da su žene bile u trajnoj familijarnosti s Isusom kao i apostoli.

„Ako su one pomagale svojim dobrima, onda je to znak da su ih se odrekle i na taj način pomagale Isusovu aktivnost“, iznio je nadbiskup i ustvrdio da nam to pokazuje da su žene, jednako kao i muškarci, pozvane odreći se svega zbog Isusa. Kroz sva evanđelja jasno je da su žene u Isusovoj zajednici služile i ostajale uz Učitelja dok su apostoli propovijedali, a tu se onda i vidi najbitniji element svakog, a posebno ženskog, redovničkog poziva – živjeti u intimnosti s Kristom. U tome žene imaju prednost budući da su one po samoj psihologiji sposobnije za pažnju i pozornost prema osobi, a to se ogleda i u tome da su žene Isusa slijedile sve do Kalvarije tako opravdavši povjerenje koje im je ukazao.

Mons. Križić u nastavku je sistematizirao poziv žene u evanđelju u dva elementa – biti uz Isusa i služiti te apostrofirao kako samo oni koji žele ponizno služiti mogu biti uvjerljivi u navještaju. „Možda baš ta činjenica da su učenici primili radosnu vijest o Isusovu uskrsnuću od žena govori o suradnji koja mora biti u Crkvi između hijerarhije i žena“, istaknuo je nadbiskup i iznio svoje uvjerenje kako i danas žene redovnice mogu, možda čak i bolje od svećenika, naviješćivati Isusa pod uvjetom da iskoriste svoju prednost jače pozornosti na osobu i jačeg prianjanja uz Isusa. Na kraju je sve prisutne pozvao da mole da Crkva nikada ne ostane bez duhovnih zvanja.

Popodnevni dio predavanja započeo je govorom o duhovnim djelima milosrđa u službi, a o tome su govorile dr. sc. s. Janjka Mazić MVZ i doc. dr. sc. s. Krista Mijatović SCSC. Posljednje predavanje prije zajedničke molitve Večernje održao je prof. dr. sc. fra Ante Vučković OFM, a imalo je za temu “Pomirenje s Bogom”.

Drugi dan 40. Redovničkih dana u Splitu započet će zajedničkom molitvom Trećeg časa, a poslije će uslijediti predavanje „Praštanje za pojedinca – pomirenje za zajednicu” koje će održati s. Mirjam Peričić OP, mag. psych. Drugo predavanje o starozavjetnim primjerima praštanja i pomirenja održat će izv. prof. dr. sc. fra Domagoj Runje OFM, a nakon toga će uslijediti završna riječ i zajednička sveta misa kao kruna Redovničkih dana.

Foto: Redovnički dani u Splitu