Papa redovnicama: Moje sadašnje služenje Crkvi plod je dobra koje sam primio od vas
Foto: Vatican Media // Papa sa sudionicama generalnih kapitula sestara svetoga Feliksa iz Cantalicea i Kćeri Gospe od milosrđa
Vatikan (IKA)
Papa Franjo primio je u četvrtak 6. lipnja 2024. u audijenciju Družbe sestara svetoga Feliksa iz Cantalicea i kćeri Naše Gospe od milosrđa prigodom njihovih generalnih kapitula koji se održavaju u Rimu, izvijestio je Vatican News.
Audijencija je bila obilježena osobnim sjećanjem Svetog Oca na djetinjstvo. Naime, Papa je od djetinjstva povezan s kćerima Naše Gospe od milosrđa. „U jednoj od vaših škola, u Buenos Airesu, u četvrti Flores, prije mnogo godina primio sam sakramente kršćanske inicijacije. Kako da zaboravim dragu sestru Dolores od koje sam toliko naučio i koju sam tako dugo posjećivao? Za to zahvaljujem Gospodinu i svima vama jer je i moje sadašnje služenje Crkvi plod dobra koje sam u ranoj mladosti primio od vaše redovničke obitelji”, istaknuo je.
Nije to prvi put da se papa Franjo prisjeća s. Marije Dolores Tortolo: primjerice, već u knjizi „Vratimo se svojim snovima. Put prema boljoj budućnosti”, objavljenoj 2020., svjedoči kako je ta redovnica ostala uz njega 1957., prilikom njegove hospitalizacije zbog teške upale pluća. „Došla me je posjetiti, uzela me je za ruku, poljubila me je i neko vrijeme šutjela. Potom mi je rekla: ‘Oponašaš Isusa.’ Nije bilo potrebno da još nešto doda. Njezina prisutnost, njezina šutnja pružili su mi veliku utjehu”, pripovijeda Papa.
Ustanovljena u Italiji, u Savoni, 1837., Družba kćeri Naše Gospe od milosrđa svoje podrijetlo duguje mladoj ženi, Benedetti Rossello, kasnije s. Mariji Giuseppi, koja je odlučila staviti se u službu siromaha, djece i mladih žena. Te se njezine odluke SVeti Otac spomenuo tijekom današnje audijencije.
„Benedetta je bila odlučna mlada žena koja se, unatoč oskudici, odrekla perspektive bogate baštine kako bi slijedila poziv na posvećenje, izabravši moto ‘Srce Bogu, ruke na posao’. Bacila se u novu pustolovinu ljubavi sa siromašnim, ali moćnim sredstvima: raspelom, kipićem Gospe Majke milosrđa i pet lira kapitala, uvijek spremna prva izvršiti bilo kakvu uslugu”, rekao je Sveti Otac.
Družba sestara svetoga Feliksa iz Cantalicea (Kantalicijskoga) ustanovljena je 1855. u Varšavi, u Poljskoj izmučenoj ratom, podsjetio je papa Franjo. Sestre su se odmah stavile u službu djece, osoba s invaliditetom i mladih izloženih opasnosti. Osnivanje družbe nadahnuto je intuicijom Sofije Camille Truszkowske, kasnije s. Angele Marije. „Suočene sa zaoštravanjem oružanih sukoba, ona i njezine sestre odlučile su liječiti sve ranjene, kojoj god strani pripadali”, dodao je.
Zbog tog njihovog prihvaćanja, redovnice su bile optužene za izdaju i kongregacija je ukinuta. Nešto kasnije, 1865., nastavio je papa Franjo, Providnost se pobrinula da se kongregacija obnovi, možda zahvaljujući također njihovoj hrabroj žrtvi, i da se još više proširi, preko oceana, u Americi. Uvijek pod poticajem služenja, ali ovaj put u svrhu pomoći poljskim migrantima. Od tada se proširila i u brojnim drugim dijelovima svijeta – istaknuo je.
„To je važan znak za vas: znak koji vas poziva da se ne bojite da ćete izgubiti sigurnost struktura i institucija, kako biste ostali vjerni milosrđu! I bit će dobro da to imate na umu na svojim susretima, kako bi vas podsjećalo da strukture nisu bît: one su samo sredstvo. Bît je ljubav prema Bogu i bližnjemu, iskazana velikodušno i slobodno: ‘Ljubav nas Kristova obuzima’ (2 Kor 5, 14)”, poručio je Sveti Otac.
Siromašna, ali moćna sredstva jer su utemeljena na ljubavi prema Bogu i bližnjemu, a povezuje ih jedno: služenje Bogu i Crkvi. Stoga je papa Franjo na kraju potaknuo redovnice da se prisjete da je svaki čovjek oruđe u mudrim rukama Boga, Onoga koji zna što izvući iz čovjekovog malog ‘da’, rekao je papa Franjo, a prenosi Vatican News.
Ovaj članak sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje raznovrsnosti i pluralizma elektroničkih medija.