Istina je prava novost.

Biskup Šaško blagoslovio obnovljene orgulje u Župi Presvetog Srca Isusova

Svečano misno slavlje s blagoslovom obnovljenih orgulja u Župi Presvetog Srca Isusova u Zagrebu (Klinički bolnički centar „Sestre milosrdnice“) u nedjelju 19. veljače predvodio je pomoćni zagrebački biskup Ivan Šaško.

Biskup Šaško misu je predslavio u zajedništvu s domaćim župnikom vlč. Ivicom Zlodijem, o. Stjepanom Fridlom i fra Antom Crnčevićem. „Rijetke su prigode u životu jedne župne zajednice kada ju okuplja radostan događaj blagoslova orgulja koji ne govori samo o glazbi, nego još više o zajednici vjernika koji su se založili da orgulje budu dio ove crkve, da Crkva ima važan dio svoga glasa, melodije, radosti slavlja otajstva spasenja“, istaknuo je biskup Šaško u uvodu i nadodao zahvalu i čestitke „svima onima koji su pridonijeli obnovi ovih skoro stoljetnih orgulja: od župnika preko odgovornih u mjerodavnim državnim i gradskim ustanovama do onih koji su svojim umijećem izvršili stručan, orguljarski posao, s nadom da će ta obnova pokazati i svoju kakvoću i trajnost“.

Tumačeći Evanđelje, biskup Šaško u propovijedi je istaknuo da je „kršćanstvo suprotnost nasilju, ali nije uspavanost i pomirenost s nasiljem koje pogađa ljude. Kršćanstvo nije neka religija robovanja niti nijekanja radosti življenja, nego ponuda i dar slobode, čak i pred zlom, tako da ljudi mogu prekinuti spiralu nasilja. Isusu je važno da ne budemo i ne djelujemo iznutra poticani nasiljem, nego da budemo slobodni i da živimo iz uvjerenja. Preduvjet tomu je dar Božjega mira u nama za koji molimo“.

Biskup Šaško je uz prigodu blagoslova orgulja naglasio i povezanost glazbe s kršćanskom kulturom istaknuvši da „glazbene ljestvice imaju sedam, odnosno osam temeljnih tonova, oktavu. Naša kršćanska kultura, građena na biblijskoj, židovskoj kulturi, živi upravo na takvim osnovama i stupnjevima. A koji su njezini tonovi? U Bibliji i u životu Crkve naći ćemo više sličnih podudarnosti počevši od sedam dana Stvaranja do Knjige Otkrivenja, gdje se spominje sedam: Crkava, anđela, truba, pečata i zvijezda. U crkvenoj rasporedbi sedam je svetih sakramenata, sedam je glavnih grijeha, sedam je darova Duha Svetoga. Taj se broj vidi i u broju osam, u evanđeoskoj oktavi Blaženstava, u novome danu, u vječnosti koja dolazi nakon sedam dana prolaznosti. Spominjem to zbog toga, jer se u današnjemu evanđelju nalazi niz glagola, poput tonova Kristove pjesme: ljubite, molite, blagoslivljajte, okrenite obraz, prepustite, posudite, pođite i: budite savršeni“.

„Crkvena i liturgijska glazba, ako nije usklađena s liturgijskim slavljem, ako nije praćena oduševljenjem za Krista; ako nije istinska molitva srca, nalik je odjeku praznine; izvanjski sjaj koji se brzo gasi“, istaknuo je propovjednik i nadodao da je „liturgijska glazba uvijek molitva. Ne iznošenje dokaza, ne suprotstavljanje, ni nadglasavanje i uvjeravanje. Ona je obraćanje Bogu; govor Bogu, a ne u prvome redu govor o Bogu“.

Biskup je rekao da „glazba ujedno nadilazi granice zemaljskoga i upućuje nas na pravi, božanski izvor. Iznimna raznolikost tonova, registara, boja i jačina zvukova, od sasvim tihoga (pianissimo) do snažnih fortissima koji ispunjaju prostore crkava, pokazuje nadmoć toga instrumenta, čak i onda kada je manjih dimenzija. Orgulje uspijevaju biti nositelji svakoga događanja u ljudskome životu te nas i time podsjećaju na veličinu i Božje veličanstvo“.

„Uz dobru glazbu uči se i druge vrijednosti. Prečesto smo izloženi agresivnoj glazbi, bez plemenitosti na koju nas poziva Bog. I uvijek se sjetite da životnu melodiju ne možemo odsvirati sami i da je na početku i na završetku uvijek isti skladatelj i dirigent – Bog Stvoritelj, milosrdni Otac i njegov Duh koji nam daje disati, i u orguljske cijevi našega života udahnjuje vječnost, kada nas pritisnu zemaljske brige i kada se umorimo“, zaključio je biskup Šaško. Pjevanje su predvodile sestre milosrdnice sv. Vinka Paulskog uz orguljašku pratnju Marka Đurakića.