Istina je prava novost.

Predstavljena knjiga razgovora s bivšim mafijašem „Prijeđimo prijeko“

U vjeronaučnoj dvorani Samostana Majke Božje Lurdske u Zagrebu održana je u ponedjeljak 5. lipnja promocija knjige „Prijeđimo prijeko. Dijalog s Luigijem Bonaventurom – bivšim mafijašem, a sada suradnikom pravosuđa“ autora Benita Giorgette.

Promociju je moderirao i knjigu predstavio urednik knjige fra Stipo Kljajić, zajedno s autorom don Benitom te urednikom iz KS-a Dariom Bumbarom. Uz predstavljače, u svojstvu prevoditelja, bio je prisutan i fra Petar Milanović, autor doktorata o moliškim Hrvatima, kojima pripada i autor ove knjige.

Predstavljači su o knjizi govorili iz različitih perspektiva. U uvodnom izlaganju Bumbar je u pet točaka stavio naglaske na posebnu vrijednost djela. To su, redom: njegova jedinstvenost, autentičnost i vjerodostojnost, nadahnjujuća narav djela, paradigmatski prikaz tragičnosti i čudesnosti egzistencije u ropstvu i obraćenju te, na kraju, evanđeoski put služenja kao okosnica i srž djela.

Autor knjige, kao i njezin koautor kodnog imena Luigi Bonaventura, bivši mafijaš koji u knjizi odgovara na pitanja don Benita, svojim životima svjedoče ono napisano. Jedan je život kao svećenik posvetio služenju i brzi za one s ruba i dna društva, volontirajući u zatvorima, brinući se za siromašnu djecu i izbjeglice, dok se Bonaventura odrekao svog života i identiteta, stavio taj isti život na kocku i u stalnu opasnost mafijaške odmazde kako bi radio za pravosuđe i svjedočio svoje obraćenje, i tako već 17 godina.

Urednik knjige fra Stipo Kljajić dodao je predstavljanju duhovnu i biblijsku notu te govorio o obraćenju. Knjiga je, i u odgovorima Luigija Bonaventure i u Benitovim uvodnim promišljanjima i pitanjima, svjedočanstvo drukčijeg obraćenja, obraćenja koje je svjesno veličine Božje milosnosti i vlastite malenosti. Ovu knjigu nije nimalo lagano čitati jer se čitatelj osjeća rastrgan između želje da nastavi čitati, željan saznati kako je bilo i zbog čega je sada drukčije, i potrebe da se, zbog dubine i važnosti napisanog, stalno zastaje i ponovno čita pročitano, istaknuo je.

Papa Franjo u Predgovoru knjige ističe: „Ako padnemo, padamo svi“. Ako padne jedan, svi padamo, jer životi ljudi uvijek su međusobno upućeni i ovise jedni o drugima. Bratska ljubav i solidarnost nit su vodilja ove knjige koju preporučuje i papa Franjo.

Autor knjige don Benito na talijanskom jeziku govorio je o putu knjige, o brojnim promocijama u Italiji, o susretu s papom Franjom, o poticajima, slikama i idejama iznesenima u knjizi. Predstavljanje don Benita preraslo je u dijalog  s predstavljačima i publikom, tako da je davao odgovore na različita pitanja i iznio vrlo zanimljiva iskustva vezana uz svoj volonterski rad sa zatvorenicima kao i istraživački rad na temu mafije i mafijaške kulture.

Na kraju je pročitao osobnu poruku pape Franje koju je Papa uputio baš u prigodi promocije hrvatskog izdanja knjige u kojoj pozdravlja sve prisutne uz snažnu poruku da su Hrvati u njegovim molitvama, te izrazivši želju da i on sam bude u njihovim.