Nadbiskup Auza: Opasnost od atomskog zračenja prisutna je i može se povećati
FOTO: Vatican Media // Nadbiskup Bernardito Auza, stalni promatrač Svete Stolice pri Organizaciji ujedinjenih naroda (Vatican Media)
New York (IKA)
Promatrač Svete Stolice pri Ujedinjenim narodima nadbiskup Bernardito Auza govorio je na 74. općoj skupštini Ujedinjenih naroda 24. listopada u New Yorku.
Nakon što je zahvalio Znanstvenom odboru Ujedinjenih naroda za proučavanje učinaka ionizirajućeg zračenja, nadbiskup je istaknuo opasnosti atomskog zračenja, zatraživši na kraju od država da ratificiraju Ugovor o potpunoj zabrani nuklearnih pokusa i Ugovor o zabrani nuklearnog oružja, prenosi Vatican News.
„Znanstveni odbor Ujedinjenih naroda o učincima atomskog zračenja“ u lipnju je u Beču odobrio dva znanstvena izvještaja koji predstavljaju posljedice i opasnosti za zdravlje od atomske radijacije. Odbor je nezaustavljivo nastavio s aktivnostima nadopunjavanja izvještaja o posljedicama nesreće u Fukušimi, događaja koji je cijelom čovječanstvu pokazao potencijalno katastrofalan utjecaj nepredviđenih katastrofa. Nove će informacije pridonijeti ne samo napretku tehnologija za ograničavanje nuklearnog zračenja i drugih štetnih utjecaja, nego i projektiranju naprednih nuklearnih postrojenja, primijetio je nadbiskup Auza.
Mediji stalno privlače našu pozornost govoreći o upotrebi nuklearnih reaktora koji bi pokretali svemirska vozila i druge strukture na mjesecu. Međutim, izvještaji spomenutoga znanstvenog odbora ističu da opasnosti koje proizlaze iz atomskog zračenja ne samo da ostaju, nego se u nekim okolnostima mogu i povećati. Nažalost, svjesni smo posljedica koje su prouzročile nuklearne eksplozije u Hirošimi i Nagasakiju, koje će Papa posjetiti idući mjesec, rekao je nadbiskup Auza.
Iz ta dva japanska grada Papa će uputiti apel međunarodnoj zajednici, kako bi savjesno razmislila o neizrecivim patnjama, ne samo za čovječanstvo, nego i za stvoreno, koje je prouzročila upotreba atomskog oružja. O nuklearnim pokusima bolje da i ne govorimo. Oni podrazumijevaju nekontrolirano izravno ispuštanje radioaktivnog materijala u okoliš i upravo zbog toga sustav neširenja nuklearnih pokusa mora neprekidno raditi na potpunoj zabrani nuklearnog ispitivanja.
Nadbiskup Auza izričito je zatražio države da potpišu Ugovor o potpunoj zabrani nuklearnih pokusa, koji je godine 1996. usvojila Opća skupština Ujedinjenih naroda, a još uvijek nije stupio na snagu. U svemu tome moguće je naći i nešto pozitivno. Naime, Sveta Stolica izrazila je zadovoljstvo zbog sve većeg broja zemalja koje su potpisale Ugovor o zabrani nuklearnog oružja i ohrabruje ih da ga što prije ratificiraju. To je međunarodno sredstvo plod napora mnogih zemalja i drugih interesnih skupina koje se zauzimaju za promicanje većeg razumijevanja i svijesti o ozbiljnim humanitarnim posljedicama i ekološkim katastrofama koje bi mogle proizići iz upotrebe nuklearnog oružja, zaključio je nadbiskup Auza.