Istina je prava novost.

Papa Franjo za novi broj Međunarodnoga katoličkog časopisa Communio

Novo izdanje Međunarodnoga katoličkog časopisa Communio ima posebno značenje, jer je za njega kao svojevrstan predgovor u glavnu temu broja „Sinodalni hod“ napisao sâm Papa Franjo - „O Sinodalnom hodu: prilog za Međunarodni katolički časopis Communio“.

Promišljanje o Sinodalnom hodu nastavlja se intervjuom predsjednika Papinskoga vijeća za promicanje jedinstva kršćana kardinala Kurta Kocha. Tu su i članci: Edward G. Farrugia „Sinodalnost u prvom kršćanskom tisućljeću: pravoslavni i katolici u dijalogu“; Johannes Oeldemann „Pravoslavno iskustvo sinodalnosti. Kako sinodalni proces Katoličke Crkve može profitirati od ekumenske razmjene dobara“. O istoj temi piše i poznati anglikanski teolog i pjesnik, nekad nadbiskup Canterburyja, Rowan Williams „Sinodalnost i anglikanska predaja“.

Nakon teme Sinodalnog hoda donose se dva promišljanja koja obrađuju temu „Tijelo“: Chirine Raveton „Kršćansko uzašašće tijela kod svetoga Tome Akvinskoga“, i Emmanuel Housset „Mjesto tijela“, o tijelu u fenomenologiji (Husserl, Levinas, Henry, Marion). Tu je i članak Ivice Žižića „Romano Guardini i ideja liturgijske obnove“ koji se naslanja na istu temu o važnosti „tijela“, liturgije i liturgijske obnove za život Crkve.

I ovaj broj Communija donosi rubriku „Osvrti“ u kojoj se nalaze dva priloga: o teologiji molitve kod pape Benedikta XVI. (Marianne Schlosser) i o ulozi njemačkih Židova u kulturalnom životu Europe modernoga doba (Dominique Bourel). Nakon rubrike „Osvrti“ slijede dva i danas vrlo aktualna članka Hansa Ursa von Balthasara o autoritetu i duhovnom stanju današnjega vremena. U rubrici pak „Epimeteje“, kojom se i zaključuje taj treći broj Communija glavni urednik Ivica Raguž promišlja o sljedećim temama: „Kolo sreće“, „Stučene mošnjice“, „Koristnost straha od pakla“, „O ‘ljetnjim’ ljudima i kopanju“ „Protiv športa“ i „Demokracija“.