Biskup Petanjak na Božić predslavio misu u krčkoj katedrali
Foto: Krčka biskupija // Svetkovina Božića u krčkoj katedrali
Krk (IKA)
Krčki biskup Ivica Petanjak predvodio je u srijedu 25. prosinca 2024. središnje euharistijsko slavlje svetkovine Rođenja Gospodinova u krčkoj katedrali.
Misu je suslavilo više svećenika i redovnika, a liturgijsko pjevanje je predvodio katedralni zbor.
U homiliji se biskup Petanjak osvrnuo na evanđeoski ulomak u kojem je više puta ponovljen izraz „Riječ“. „Taj izraz ima mnoštvo značenja. Označava samu riječ koju Bogu izgovara i koju mi izgovaramo, kojom stupamo u komunikaciju jedni s drugima. Ali riječ ima svoju dinamiku, akciju, činjenje, nastajanje, stvaranje… Ona je riječ i puno više od same riječi. Ona je početak, počelo, bit, izvor i vrelo svega što jest.
Konkretno, danas u kontekstu Božića Riječ je osoba, druga božanska osoba, Sin Božji, koji stoji na početku svega stvorenoga. Po njemu je sve stvoreno i u njemu je sve stvoreno.
On je Božja riječ, Božji govor nama ljudima koji ide tako daleko da se ta riječ materijalizirala, da je riječ koja ima zvuk i ton postala vidljiva i opipljiva, jer je uzela tijelo čovjeka i preuzela na sebe ljudsku narav“, poručio je krčki biskup.
Kazao je da je na taj način Bog po tko zna koji put pokazao da je njegova riječ uvijek stvaralačka, da njegov govor uvijek dobiva prepoznatljive karakteristike. „Kamo god se okrenemo sve je to Božja riječ koja se realizirala u milijune različitih oblika. Sve je to Božji govor nama. Što nam Bog govori time što je druga božanska osoba uzela tijelo čovjeka i rodila se kao smrtan čovjek? Ponajprije nam govori o Božjoj poniznosti, jednostavnosti, malenosti, pristupačnosti.
Samo su to mogli vidjeti pastiri kad im noćas anđeo kaže: Danas vam se rodio Spasitelj svijeta, ali da se ne prepadnete i ne začudite kakav bi taj Spasitelj trebao izgledati, naći ćete dijete u štali povijeno u pelenama i položeno u jaslama. Ne očekujte ništa spektakularno. Jedino čemu ćete se moći čuditi upravo je to da Bog dolazi k nama na takav način“, rekao je propovjednik dodajući da je to Božji govor svijetu. „Ulazi u našu povijest potiho, po noći, kao dijete što opet ima stotine značenja. Dijete je nemoćno biće koje se može prihvatiti i odbaciti. Dijete zahtjeva nježnost, ljubav, brigu, pažnju… jer bez toga se to dijete nikada neće normalno razviti i odrasti.
Danas na blagdan Rođenja Kristova mi stojimo pred tom Božjom riječju i pred nama je cijela povijest spasenja i svi oni silni pothvati koje je Bog učinio i čini do dana današnjega, a svi su nastali na temelju njegove riječi: ‘Bog reče i bi tako!’“, kazao je.
„I svaka od tih riječi koja se materijalizirala i postala vidljivom govori o Bogu Stvoritelju, kreatoru, graditelju,… Svaka njegova riječ izgrađuje, podiže, popravlja, liječi, uljepšava, dotjeruje, razveseljava, usrećuje, obogaćuje, ispunja zadovoljstvom,… A zašto to Bog čini? Sve iz ljubavi prema svojim stvorenjima, ali i zato da mi učimo od njega i da se pitamo: a moja riječ? Kakva je moja riječ? Što se vidi u mojoj riječi? Kako se moja riječ objavljuje ovom svijetu? Koga je moja riječ podigla, stvorila, rodila, usrećila, razveselila? Božja riječ je uvijek konstruktivna, uvijek nova, uvijek provokativna, izazovna, potiče na razmišljanje. A moja, a naše?“, upitao je biskup Petanjak istaknuvši da se iz godine u godinu na najradosniji kršćanski blagdan sluša to Ivanovo evanđelje o Riječi da bi se stalo pred Božju riječ i da bi se stalo pred svoju riječ.
„Godina je došla svome kraju. Čega se sve nismo naslušali u ovoj godini i to najviše od onih koji su plaćeni da vode brigu o dobru svoga naroda, a njihove riječi, uz po koju rijetku iznimku, bile su čista destrukcija. Sad nam se pred sam Božić dogodila tragedija, koja će i opet mnogima, nažalost, dobro doći da počnu nova optuživanja i traženje krivca. Četiri ratne godine proveo sam kao bolnički kapelan i nagledao se i naslušao svi mogućih ljudskih drama i tragedija. Imalo upućeni u ljudsku psihu znaju da su bolesnici s psihičkim problemima veoma senzibilni i da ih i najmanje sitnice mogu izbaciti iz takta i da mogu počiniti neželjena djela.
Hoće li se itko zapitati: a što je bio uzrok da je ovaj mladić počinio tako teška nedjela? Što će biti ako istraga bude pokazala da više nije mogao podnijeti svakodnevnu medijsku crnu kroniku i svu onu mržnju koja iz dana u dan ne prestaje dolaziti iz naših medija? Hoće li se itko osjećati odgovornim i reći da je zaslužio da ide u zatvor umjesto njega? Sad idu mimohodi, dižu se sindikati, traže se krivci, pa neka poslušaju sebe što su govorili i što govore, neka analiziraju svoj rječnik!“, naglasio je mons. Petanjak.
„Sad psiholozi savjetuju roditelje da zagrle svoju djecu, da ih poljube, da ih pokriju po noći, da razgovaraju s njima. Samo fali još to da bi trebalo otići kod doktora obiteljske medicine da on to i prepiše na recept pa da to podignemo u ljekarni. Do kakvom smo otkrića došli u dvadeset i prvom stoljeću? Da roditelji trebaju poljubiti djecu, zagrliti, razgovarati s njima. Bože moj! Ili je ovo čisti cinizam ili smo potpuno zastranili.
Uistinu se moramo obratiti. Moramo stati danas i ovih dana pred Boga koji nam dolazi i koji nam govori po svome utjelovljenom Sinu. Otvorimo svoje oči i svoje srce i uši da čujemo i da vidimo što nam to Bog govori i na koji način nam govori.
Naučimo se od njega u poniznosti i jednostavnosti, bez buke, bez vike, bez svraćanja pozornosti na sebe, graditi ljudskiji, humaniji, ljepši, radosniji svijet, jer ćemo samo tako moći razumjeti Božji govor, njegov dolazak k nama, njegovo rođenje, pa da već jednoć i taj Božić ne bude samo slavlje koje dođe i prođe, nego događaj koji ostaje i izgrađuje“, zaključio je krčki biskup homiliju na svetkovinu Božića.