Istina je prava novost.

Održana trajna formacija stručnih službi katoličkih škola

U organizaciji Nacionalnog ureda Hrvatske biskupske konferencije za katoličke škole održan je u petak, 17. listopada, na Hrvatskom katoličkom sveučilištu u Zagrebu redoviti godišnji program trajne formacije stručnih službi katoličkih škola u Republici Hrvatskoj o temi „Povezanost čitanja i dječjeg ponašanja“.

Skup je počeo molitvom Trećeg časa, a potom su se ravnateljima, duhovnicima, vjeroučiteljima, psiholozima, pedagozima i knjižničarima u pozdravnom govoru obratili prorektor za znanost Hrvatskog katoličkog sveučilišta prof. dr. sc. Roberto Antolović i predstojnik Nacionalnog ureda za katoličke škole pri HBK Ivica Žuljević.

Potom je uslijedilo izlaganje profesorice na Učiteljskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Vladimire Velički o temi „Smisao podučavanja književnosti danas, uloga i osobnost učitelja“. U predavanju se nastojalo odgovoriti na pitanja: „Što znači čitati u 21. stoljeću? Kako suvremene net-generacije možemo podučavati književnost? Čitaju li djeca danas manje i zašto? Što misle djeca o nastavi književnosti u školi?“. „Budući da je ključni čimbenik u svakoj nastavi, pa i u nastavi čitanja odnosno književnosti, upravo učitelj, na temelju transakcijske teorije čitanja Louise Rosenblatt istraživalo se kakav bi učitelj trebao biti i što bi trebao činiti da stvori uvjete za susret čitatelja i teksta, vođeni mišlju navedene autorice: ‘Učitelj čitanja nije onaj koji podučava čitanje, nego onaj koji živi čitanje’“, istaknuto je u priopćenju. Zaključno, nakon predavanja, na radionici pokušalo se uspostaviti model idealnog učitelja budućih čitatelja, dakle onoga koji djecu ne uči „kako “ čitati, nego onoga koji ih uči „zašto“ čitati i kako čitanje može postati dio njihova života.

Drugo izlaganje održao je profesor na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu doc. dr. sc. Damir Miholić o temi „Književni tekst i dramsko izražavanje učenika s teškoćama u razvoju“. U predavanju su prezentirane karakteristike dramske igre i drugih pridruženih izražajnih medija kao važnih motivacijskih elemenata u okviru odgojno-obrazovnog procesa, konkretno, obrade literarnih sadržaja i njegove prilagodbe osobinama i potrebama učenika s teškoćama u razvoju. Naglašena je uloga kreativnosti kao procesa koji može pružiti bazu za koncipiranje sadržaja pristupačnijih ovoj skupini učenika i potaknuti procese doživljavanja, iskustvenog učenja i suradnje.

Središnji dio programa bila je misa koju je u sveučilišnoj kapelici predvodio generalni tajnik HBK dr. Krunoslav Novak u zajedništvu sa svećenicima ravnateljima, duhovnicima i vjeroučiteljima. Potaknuo je nazočne na izgrađivanje identiteta katoličkih škola te ukratko predstavio djelovanje sv. Ignacija Antiohijskog, biskupa i mučenika iz prvih kršćanskih vremena, budući da se toga dana slavio njegov spomendan.

U poslijepodnevnom dijelu programa, održane su tri radionice: „Izazovi i praktični primjeri korištenja književno-umjetničkog teksta“ koju je vodila prof. dr. sc. Vladimira Velički, „Dramska improvizacija kao motivacija i otkrivanje osobnog doživljaja književnog tekst“ koju je vodio doc. dr. sc. Damir Miholić i zajednički su radionicu za ravnatelje vodile doc. dr. sc. Snježana Mališa i Ana Matković, psihologinja pod nazivom „Od rasta do poslanja – identitet djelatnika katoličke škole“. Stručni skup završio je zajedničkom molitvom u kapeli Hrvatskog katoličkog sveučilišta.