Stefan von Kempis za Kanu: Crkva u Njemačkoj pred ozbiljnim suočavanjima
stefan von kempis (kana)
Zagreb (IKA)
Kršćanska obiteljska revija Kana u lipanjskom izdanju donosi razgovor s njemačkim teologom, glavnim urednikom Njemačkoga programa Vatikanskog radija dr. Stefanom von Kempisom.
Katolička Crkva u Njemačkoj u posljednje vrijeme proživljava veliku krizu. S namjerom rasčišćenja konfunzije i suočavanja unutar Crkve, 2019. osnovan je takozvani sinodalni put. Neke teme predložene za raspravu dosta su osjetljive kao na primjer podjela blagoslova homoseksualnim parovima, ređenje žena za đakone i svećenike te pravna važnost Sinodalnog puta. Neki tvrde da Crkvi prijeti čak i raskol. Upravo o tim temama za Kanu je s dr. Kempisom razgovarao Aldo Sinković.
Na pitanje što se zapravo događa u Crkvi u Njemačkoj, dr. Kempis ističe da je ondje uvijek postojao određeni duh proturječnosti. „To je bez sumnje povezano s protestantskim utjecajem kojem su i najvjerniji njemački katolici stalno izloženi u svakodnevnom životu, u društvu i u svojim obiteljima. Međuvjerski brakovi, u kojima je jedan partner katolik, a drugi protestant, uobičajena je stvar. Usto, katolički laici imaju snažnu poziciju ne samo u društvu, već i unutar Crkve. Središnji odbor njemačkih katolika – Udruženje katoličkih laika, osnovano je još 1848. godine (iako pod drugim nazivom) a redovito organizira takozvane ‚Katoličke dane‘, koji su važan forum za predlaganje reformi u društvu i u Crkvi te privlači veliku pozornost javnosti posebno u televizijskim vijestima. U posljednje su se vrijeme pojavili brojni slučajevi zlostavljanja u crkvenim ustanovama. Neki su biskupi pokušali zataškati te slučajeve, prebacujući jednostavno počinitelje iz jedne župe u drugu. To je općenito nanijelo veliku štetu biskupskoj službi i izazvalo val ostavki iz crkvenih zajednica, što traje i dalje“, rekao je dr. Kempis.
Osvrnuo se i na ostale zemlje njemačkoga jezičnog područja, Austriju i Švicarsku, jer se i ondje raspravlja o blagoslivljanju homoseksualnih i izvanbračnih parova.
„Švicarska također planira svojevrsni ‚Sinodalni put‘ jer je i tu suprostavljanje između biskupa i laika poraslo. Švicarski biskupi međutim postupaju pametnije i opreznije od njemačkih“, drži Kempis koji ne vjeruje u opasnost od raskola.
„Čini mi se da je opasnost mnogo veća da će pretjerane reformske ideje koje ‚Sinodalni put‘ može poslati u Vatikan nakon zaključenja radova, biti bačene u smeće. Kao rezultat toga, val ljudi koji napuštaju Crkvu u Njemačkoj nastavit će se, a Katolička Crkva će – u njemačkom društvu i unutar univerzalne Crkve – očito izgubiti svoju važnost. Nešto slično se dogodilo s Katoličkom Crkvom u Nizozemskoj u posljednjih nekoliko desetljeća“, kazao je.
Osvrnuo se i na teološke rasprave danas, kao i na zanimanje javnosti i medija za Crkvu, a razgovor se u cijelosti može pročitati u novom broju Kane (u tiskanom ili eIzdanju).