Budi dio naše mreže
Izbornik

40. godišnjica od smrti prvog riječko-senjskog nadbiskupa Viktora Burića

Rijeka (IKA)

Povodom 40. godišnjice od smrti prvog riječko-senjskog nadbiskupa Viktora Burića (Kraljevica, 6. rujna 1897. – 28. kolovoza 1983.), misu zadušnicu u katedrali sv. Vida služio je riječki nadbiskup Mate Uzinić u zajedništvu s generalnim vikarom i rektorom katedrale, Mariom Tomljanovićem i vikarom za pastoral, Mariom Gerićem.

Osvrnuvši se na evanđeoski tekst o razgovoru Isusa i njegovih učenika u kojem apostol Petar izriče svoju vjeroispovijest, nadbiskup Uzinić je u svojoj propovijedi pozvao vjernike na dublje promišljanje i uključivanje u spomenuti događaj, uz pomoć i posredovanje života i djela prvog riječko-senjskog nadbiskupa Viktora Burića, prigodom sjećanja na četrdesetu obljetnicu njegove smrti.

„Iako je živio i djelovao u jednom drugačijem vremenu od našega, nadbiskup Viktor Burić je već u to vrijeme živo duh sinodalne Crkve o kojem mi danas razmišljamo i kojemu težimo. Njegov posljednji tajnik, pokojni biskup Mile Bogović, dao je ovakvo svjedočanstvo za njega: ‘Poput pravoga učitelja znao je pozorno slušati učenike i od njih učiti. Ako je trebalo neku važnu odluku donijeti, slušao je ponajprije one koji su u stvar najupućeniji i u starijim godinama bio je otvoren za novo i perspektivno’. Bila je to konkretna aktualizacija u vršenju službe nadbiskupa metropolita, onog Isusovog razgovora s učenicima u Cezareji Filipovoj koji nam je danas prenijet kao evanđelje, a koji je valjda bio prva sinoda u povijesti kojoj je kao plod nastala Crkva sa svojim ovlastima”, kazao je nadbiskup Uzinić te je u nastavku iz životopisa pokojnoga nadbiskupa Burića zaključio da je Isus za njega bio isti Onaj kojega je u evanđelju Petar ispovjedio kao Krista i Sina Božjega, a apostol Pavao ga kao takvoga svojim životom propovijedao.

„Tko je za Viktora Burića bio Isus? Za njega je Isus onaj Isus kojeg je u današnjem evanđelju Petar ispovjedio kao Krista i Sina Božjega. Toj ispovijedi je u svom propovijedanju i svojim poslanicama pravo značenje dao sv. Pavao, svojom apologijom o Isusu Kristu za koju Viktor Burić zaključuje da jednako vrijedi i danas jer nitko nije dublje prodro u misterij Kristov od njegovog velikog apostola. I dodaje: ‘Njegove poslanice fasciniraju dubinom misli i originalnošću izričaja. Tko preko njih stupa u kontakt s Pavlom, ne može se oteti njihovom utjecaju, a da ne bude privučen Kristu’. Za Viktora Burića je Krist ono što je Petar ispovjedio, ali na način na koji je to Pavao shvatio i živio. Preobražen tim naukom kojega je dodatno produbio studirajući sv. Pavla i njegovu misao, bio je snažno privučen Kristu koji ga je pozvao i poslao da mu privuče i druge, osobito vjernike i druge ljude dobre volje na prostoru današnje Rijeke nadbiskupije i Gospićko-senjske biskupije. Neka mu Isus, kojega je ispovijedao i propovijedao kao Krista i Gospodina, bude nagradom“, kazao je nadbiskup Uzinić te istaknuo da je pitanje koje je Isus postavio učenicima o otajstvu njegovog mesijanskog identiteta uvijek aktualno te se i danas postavlja svim kršćanima koji su pozvani svakodnevno na njega odgovarati autentičnim življenjem svoje vjere i poziva.

„A tko je za nas Isus? Je li on Isus kojega je Petar, u ime svih drugih, Crkve koja je na njemu sagrađena, ispovjedio kao Krista i Sina Božjega – a što u velikoj mjeri danas ima i s tim koliko je ono što o Isusu Kristu mislim, govorim i pišem, usklađeno s onim što o njemu govori, propovijeda i piše papa Franjo koji je Petar našeg vremena – ili sam ja sebi stvorio nekoga svoga prilagođenog Isusa, Isusa po svojoj mjeri i mjeri onih čiji svjetonazor dijelim? Nije dovoljno tek ispovjediti da je Isus Krist, Sin Božji i shvatiti dostojanstvo Crkve koju je on ustanovio na Petru i njegovoj vjeri, nego je to otajstvo potrebno razumjeti. Zato će Isusu i Crkvi na samim počecima njezinog razvoja trebati sv. Pavao i njegova teologija. I tek nakon toga moći će se i trebati o tome govoriti svima, do kraja vremena. Nama, sadašnjoj generaciji kršćana na ovom prostoru ostaje zadaća da propovijedamo istoga Isusa koji je Krist i Gospodin“, zaključio je propovjednik.

Po završetku liturgijskog slavlja uslijedila je molitva kod groba u kojem počivaju zemni ostaci blagopokojnoga nadbiskupa Burića.