Budi dio naše mreže
Izbornik

49. obljetnica posvete Nacionalnog svetišta sv. Josipa

Karlovac (IKA)

Na spomendan Blažene Djevice Marije Žalosne u petak 15. rujna proslavljana je 49. obljetnica posvete Nacionalnog svetišta svetog Josipa u Karlovcu.

Tom je prigodom misno slavlje predvodio vlč. Patrik Paulić, župni vikar Župe sv. Petra u Zagrebu uz koncelebraciju protojereja stavrofora Željka Pajića, grkokatoličkog župnika u Karlovcu i mons. Antuna Sentea, ml., dubovačkog župnika i rektora Josipova nacionalnog svetišta. Pjevanje su animirali članovi župnog zbora „Sveti Josip“ pod ravnanjem s. Blandine Rakarić, KBLJ i uz orguljsku pratnju mo Krešimira Klarića.

Dan posvete Nacionalnog svetišta svetog Josipa u Karlovcu Karlovčani slave i kao Dan dubovačke župe na kojoj se okuplja i zajednica Dubovčaki 50 +, odnosno građani karlovačke gradske četvrti Dubovac s 50 i više godina bez obzira jesu li rođeni ili trenutačno žive na Dubovcu. Nakon mise okupljeni vjernici i Dubovčaki ostali su u druženju evocirajući uspomene, te konzumirajući delicije pripremljene dobrotom župljana, a poslužene od članova obiteljske zajednice dubovačke župe.

U uvodnom pozdravu mons. Sente kazao je kako pokušava zamišljati „kako je to bilo prije 49 godina kada je došao kardinal Franjo Šeper, tadašnji pročelnik Kongregacije za nauk vjere i posvetio ovu dičnu, velebnu karlovačku crkvu koja je kasnije postala Nacionalno svetište svetog Josipa, a koji je zaštitnik i Grada Karlovca, Karlovačke županije i već 336 godina naše domovine Hrvatske.“

Iznio je podatak da je ove godine Nacionalno svetište svetog Josipa posjetilo više od 70 000 hodočasnika. „Jesu li mons. Marijan Radanović, i njegovi pomagači Dubovčaki, znali da će ova crkva uistinu postati središnje mjesto štovanja zaštitnika naše Domovine? Mi smo sada svjedoci da ovo sveto mjesto privlači hodočasnike iz čitavoga svijeta. Upravo to večeras obilježavamo. I tada je gorjelo ovih dvanaest svijeće koje krase stupove koji drže ovaj hram. Palimo ih jedino na današnji dan svake godine u spomen na posvetu ovog hrama, dike Karlovca, Dubovca i naše domovine Hrvatske. Ne umaramo se neprestano ga ukrašavati. Nadalje, uz velebni mozaik i vitraje Josipa Botterija Dinija ovo dubovačko i hrvatsko svetište je najljepša galerija isto tako dičnog dubovačkog sina, akademskog slikara Danijela Butale, koji je slikom svetog Josipa i oslikom križnog puta, kojemu se divila i sveta Majka Terezija, ukrasio ovu velebnu crkvu. To su samo neke činjenice zbog kojih nam danas valja biti ovdje, zahvaljivati Bogu na brojnim milostima kojima ne možemo naslutiti kraj. Stoga danas rado pozdravljam sve vas, drage župljane Župe Blažene Djevice Marije Snježne koja je čuvarica Nacionalnog svetišta svetog Josipa. Pozdravljam i sve vas dragi Dubovčaki, Dubovčakinje koji želite na godišnjem susretu razmijeniti svoja iskustva, pomalo se prebrojiti koliko nas još ima i vapiti svetom Josipu i Gospi Snježnoj da nas uzdrži u sljedećim vremenima“, rekao je u pozdravnom govoru mons. Sente.

U propovijedi vlč. Peulić je između ostalo kazao kako je „svatko od nas već na prvim satima vjeronauka naučio razliku između Crkve pisano velikim slovom C i crkve pisano malim slovom c. Znamo da crkva s velikim C je zajednica ljudi koju okuplja vjera u Boga, a crkva s malim c je građevina koja ima svoje zidove, krov, elemente koja joj daju posebnost. Htio bih danas progovoriti o tome kako upravo ta građevina crkva pomaže u razvoju Crkve kao zajednice, odnosno o njezinom velikom značenju u čovjekom rastu u vjeri i u odnosu s Gospodinom. Iako prečesto znamo crkvu građevinu staviti na sporedno mjesto, ne dajemo joj važnost, ona je zgrada koja nas okuplja, tu dolazimo na misu, tu se molimo. Zgrada crkva jest bitna i po tome što u sebi čuva mnogo toga i daje nam da hodamo putem koji nas još više vodi prema Bogu, oživljava određene stvari u nama i uprisutnjuje mnogo toga. Ovo je zgrada Božji dom koji možemo još bolje razumjeti kroz četiri dimenzije: crkvu kao starozavjetni hram, kao novi Jeruzalem, crkvu kao arku, brod, lađu, i konačno crkvu kao tijelo Kristovo odnosno kao majčinu utrobu. Važno je znati što je crkva, ona nije samo građevina kao i sve druge, nego ima posebnost u sebi, posebnost koja dolazi od Gospodina, odnosno ona je mjesto gdje se Bog nalazi, u koje uvijek mogu doći, gdje mogu pronaći potrebni mir, sigurnost, hranu te se osobno susresti s Bogom“, rekao je vlč. Paulić.

Mons. Antun Sente, ml. je na kraju mise vlč. Pauliću za uspomenu darovao repliku kipa svetog Josipa koju je u 3D tehnici izradio ovogodišnji krizmanik Nikola Baniček.