Budi dio naše mreže
Izbornik

Antunovo u Čakovcu

Čakovec

U prigodi blagdana sv. Antuna Padovanskog varaždinski biskup Culej u Čakovcu blagoslovio glavni oltarni mozaik župne crkve i spomen-ploču dr. Vjekoslavu Bajsiću

Čakovec, (IKA) – U povodu proslave blagdana zaštitnika župne crkve i župe sv. Antuna Padovanskog u čakovečkom naselju Jug, varaždinski biskup Marko Culej predvodio je u nedjelju 13. lipnja svečano euharistijsko slavlje te blagoslovio novi glavni oltarni mozaik Uzašašća Isusova, kao i spomen-ploču svećeniku dr. Vjekoslavu Bajsiću u prigodi ovogodišnje 80. obljetnice njegova rođenja i 10. obljetnice smrti.
Novi oltarni mozaik župne crkve monumentalno je umjetničko djelo akademskog slikara i grafičara prof. Ivice Šiška iz Zagreba. Izrađen je od 800.000 komadića murano stakla i zauzima površinu od 40 četvornih metara na središnjem zidu svetišta crkve sv. Antuna Padovanskog. Mozaik u prvom planu prikazuje Uskrslog Isusa koji daje poslanje svojim apostolima, u ovom slučaju svojim sljedbenicima franjevačkim svecima Franji Asiškome i Antunu Padovanskome. Mozaik je blagoslovio varaždinski biskup nakon misnog slavlja, koje je predvodio u zajedništvu s domaćim župnikom fra Antunom Jesenovićem i još desetak svećenika u nazočnosti velikog broja vjernika. Biskup Culej ujedno je blagoslovio manji vitraj sa simbolima euharistije iznad glavnog mozaika te dva manja, također Šiškova, mozaika u pokrajnjim kapelama, posvećena Prikazanju Blažene Djevice Marije, budući je posveta crkve održana na blagdan Male Gospe 2002. godine, dok je drugi mozaik posvećen sv. Leopoldu Bogdanu Mandiću.

Govoreći u homiliji o svecu zaštitniku mlade čakovečke župe i župne crkve, sv. Antunu Padovanskom, biskup je pozvao okupljene da im taj omiljeni franjevački svetac “svega svijeta” bude primjer kako proživjeti zemaljski život da bi zavrijedili onaj vječni. Pritom je istaknuo kako nije potrebno i važno samo dugo živjeti, već je značajno kako se živi i da li se dobro čini, o čemu nam svjedoči i Antun Padovanski koji je živio samo 36 godina, ali je svoj život ugradio u Isusa Krista.

Uoči svečanog misnog slavlja varaždinski biskup blagoslovio je i spomen-ploču na vanjskom zidu župne crkve, koju su Matica hrvatska Čakovec, “Kršćanska sadašnjost” i čakovečka župa sv. Antuna Padovanskog postavile u čast teologu i filozofu dr. Vjekoslavu Bajsiću, rođenom u Čakovcu 11. veljače 1924., a preminulom u Zagrebu 20. svibnja 1994. godine. O tom svećeniku, znamenitom hrvatskom teološkom i filozofskom piscu, uglednom profesoru, dekanu Bogoslovnog fakulteta u Zagrebu, pročelniku Centra za koncilska istraživanja i glavnom uredniku te suosnivaču “Kršćanske sadašnjosti” govorili su predsjednik čakovečke Matice hrvatske dr. Zvonimir Bartolić, i vrstan poznavatelj Bajsićeva života i rada dr. Adalbert Rebić,. Govoreći o duhovnom i znanstvenom radu Vjekoslava Bajsića, dr. Bartolić je istaknuo kako širok raspon područja na kojima je ostavio trag čini tog svećenika i filozofa iznimnom pojavom. Podsjetio je da je djetinjstvo i početno školovanje proveo u Čakovcu, a Klasičnu gimnaziju u Zagrebu. Studij teologije i filozofije završava na Gregorijanskom sveučilištu u Rimu, za svećenika je zaređen 1948. godine, magistrirao je teologiju 1952. te je stekao doktorat filozofije 1958. Nakon liječenja u austrijskom Tirolu vraća se u Zagreb, gdje je predavao filozofske predmete posvetivši se i izdavačkom radu. Predavačkim radom i pisanom riječju dao je velik prilog učvršćivanju Crkvene obnove u duhu II. vatikanskog sabora. Bio je znameniti teolog, ali i vrstan pisac, urednik i prevoditelj. Živio je u teškom vremenu, ne samo za Crkvu, nego i za hrvatski narod u cjelini, no svojim upornim radom, superiornošću poznavanja teologije, filozofije i prirodoslovlja, iza sebe je ostavio neizbrisiv trag u jednom od najtežih razdoblja u povijesti Crkve u Hrvata i u povijesti hrvatskog naroda, napomenuo je dr. Bartolić. Govoreći o Bajsićevu životu i djelu, dr. Adalbert Rebić iznio je niz osobnih dojmova iz njihove dugogodišnje zajedničke suradnje u kojoj se potvrdila njegova darovitost, mudrost, osjetljivost za bližnjeg, svestranost i široka naobrazba iz više teoloških, filozofskih, ali i svjetovnih područja. Blagoslivljajući spomen ploču biskup Culej je kazao kako će ona podsjećati na njegov život i djelo te poticati nove naraštaje da ga upoznaju. Nakon blagoslova predstavnici Matice hrvatske Čakovec položili su vijenac na spomen ploču.
Inače, trodnevnu duhovnu pripravu za proslavu Antunova u Čakovcu predvodio je dr. fra Mario Cifrak, a koncerte su održali i domaći mješoviti pjevački crkveni zbor te akademski zbor Visoke učiteljske škole iz Čakovca.