Istina je prava novost.

Antunovo u Osijeku proslavljeno trodnevnicom, recitalom i misama

Spomendan sv. Antuna Padovanskoga u Osijeku proslavlja se već tri stoljeća na najsvečaniji način u franjevačkom samostanu Svetog Križa u Tvrđi gdje su se vjernici za svetkovanje pripremali trodnevnicom od 10. do 12. lipnja uz vodstvo fra Josipa Grubišića, vikara franjevačkog samostana u Zagrebu – Siget.

U okviru trodnevnice, nakon pobožnosti u čast Blažene Djevice Marije i sv. Antuna te euharistijskoga slavlja, druge večeri priprave u utorak, 11. lipnja po prvi puta je priređen program duhovne poezije osječkih pjesnika i duhovne glazbe „Osječko Antunovo – pjevamo svecu svega svijeta“ koji je otvorio gvardijan Franjevačkog samostana sv. Križa fra Ante Perković, a vodila dopredsjednica „ivanošićevaca“ Nevenka Špoljarić. Recital u povodu Antunova s repertoarom lirike i skladba posvećenih sv. Antunu su ostvarili članovi Društva pjesnika „Antun Ivanošić“ (slaveći imendan naslovnika isusovca Ivanošića, književnika baroknog razdoblja rođenog u Osijeku, te ujedno 22 rođendan Društva) i zbor crkve Sv. Križa uz ravnanje Silvija Vrčeka te orguljsku pratnju Ivke Kaurinović.

U okviru razmatranja u trodnevnici Grubišić je poručio kako su nam sveci dani za primjer nasljedovanja te naglasio važnost „imati čisto, ponizno srce za Gospodina da bi se u njemu Duh Sveti mogao nastaniti, a čovjek na putu s Gospodinom tada životom svjedoči poslanje Božjega čovjeka kakav je bio sveti Antun, po čijoj su se riječi mnogi obraćali, a njegov život je bio vrjedniji nego svako njegovo čudo“.

Tradicionalno svetkovanje Antunova u samostanskoj crkvi, gdje je davne 1697. godine zabilježeno štovanje sv. Antuna (u tadašnjoj drvenoj kapelici), započelo je 13. lipnja u 3 sata prvim od dvanaest euharistijskih slavlja koja su predvodili redovnici iz Osijeka, Zagreba te Srijemske biskupije, redovnici i svećenici osječkog Zapadnog i Istočnog dekanata uz pjevanje HOPGD „Zrinski“ i župne zborove dvaju dekanata. Dvadesetak duhovnika sudjelovalo je u slavljima, brojni su bili na raspolaganju vjernicima koji su pristupali sakramentu pomirenja tijekom proštenja, a stotinjak volontera, uključujući 20-tak iz Štitara, trećoredce i framaše iz Tvrđe te članovi Katoličke udruge „Veronikin rubac“ pomagali su franjevcima u prihvatu hodočasnika od noćnih do kasnih večernjih sati. Posjećenost antunovskog prošteništa posvjedočile su hodočasničke rijeke, mnoštvo obitelji s djecom i osobe sa invaliditetom, stariji i nemoćni, štovatelji sveca svega svijeta koji su se slijevali u staru osječku jezgru na misu u crkvu i samostansko dvorište. Tijekom dana ispred pokrajnjeg oltara sv. Antuna (daru španjolskog feldmaršala Antuna grofa Al Gaudenta) uz koji se dijelilo cvijeće redovi vjernika nisu prekidani duž cijele crkve, oko oltara s kipom Gospe Osječke do ispovjedaonica i dvorišta.

Gvardijan Perković zahvalan svima za ispomoć je zaključio: „Za blagdana podijelimo približno 9000 pričesti pa možemo računati da je kroz crkvu prošlo nekoliko puta više vjernika i zahvalni smo svima na darovima cvijeća i pruženoj ispomoći. Ponosni smo što smo ove godine uspjeli skupiti financijska sredstva za kupnju novog razglasa pa ga više ne moramo posuđivati.“

Pjesnici i pjevači s gvardijanom A. Perkovićem