Argumenti HKR-a o pripremi za sakrament braka
Zagreb (IKA)
U emisiji Argumenti Hrvatskoga katoličkog radija u ponedjeljak 31. svibnja govorilo se o pripremi za sakrament ženidbe. Jesu li zaručnički tečajevi tek obveza koja se odrađuje za ženidbu, jesu li supružnici nakon vjenčanja prepušteni sami sebi te treba li o problemima u braku šutjeti, neka su od pitanja o kojima se u emisiji promišljalo.
U emisiji su sudjelovali fra Vatroslav Frkin, koji se više od 50 godina bavi pastoralom braka i obitelji, predstojnik Ureda za obitelj Riječke nadbiskupije mons. Ivan Nikolić te stručna suradnica Ureda za obitelj Riječke nadbiskupije, profesorica rehabilitacije i psihoterapeutkinja Zorica Janković.
Fra Vatroslav Frkin istaknuo je važnost postavljanja dobrih temelja. „U temelje ne ide perje, nego idu beton, željezo i kamenje da bi bili čvrsti. Što se čvrstoće tiče, nažalost preko 90 posto, a rekao bih čak i 99 posto mladih, krov stavljaju naprijed i nemaju temelja“, rekao je fra Vatroslav, istaknuvši da je tijekom prvih 30 godina rada došao do tri točke koje su ključne za dobru pripremu prije braka.
Govoreći o pogledu pape Benedikta XVI. na brak i obitelj, ali i njegovih prethodnika, fra Vatroslav je istaknuo važnost zajedničke molitve zaručnika. „Veliki broj mladih mi dolazi i ja ih potičem na hodanje bez poljupca i držanja za ruku. Po meni, nema boljeg recepta za dobru pripremu prije braka“, istaknuo je.
„Mnoge mlade obitelji su razbijene jer mladi nemaju dobar primjer vlastitih roditelja. Nažalost, obitelji ne mole zajedno, a to je jako važno. Svi pape u posljednjih 70 godina naglašavali su važnost zajedničke molitve. Obitelj je božanska ustanova i treba Božju pomoć“, rekao je fra Vatroslav i naglasio da se bez Božje pomoći ne može živjeti dostojanstvo ljudske obitelji.
Fra Vatroslav je istaknuo važnost nježnih razgovora između zaručnika, ali i poslije u braku. „Nije dobro da zaručnici podižu ton jedno na drugo. Zaručnici si moraju biti najbolji prijatelji, a to postaju po molitvi i nježnim razgovorima. Tjelesnost dolazi tek nakon bračnoga blagoslova. Veliki broj mladih zbog neznanja, a ne pokvarenosti, tjelesnost stavlja ispred. No, ako je ona u prvom planu, odnos nema kvalitetan temelj i zato nam se svaka treća obitelj u Hrvatskoj raspada“, naglasio je.
Mons. Ivan Nikolić govorio je o programsku radu s obiteljima Ureda za obitelj Riječke nadbiskupije.
„Ono što smo prvo pokrenuli je priprema za brak jer smo shvatili da je to prvi kontakt s mladim zaručnicima. To je temelj za sve naše druge programe. Kroz pripremu za brak mi upoznajemo zaručnike, a njih upoznajemo sa svime što naš Ured nudi. Ne ostavljamo ih same nakon vjenčanja, već ih pokušavamo uključiti u druge programe“, rekao je mons. Nikolić, navodeći da nude usluge praćenja bračnih parova, razne obiteljske i roditeljske radionice te, ako je potrebno, i usluge savjetovanja.
Priprema za brak izuzetno je važna, rekao je mons. Nikolić, jer mlade zaručnike nitko ne priprema za zajednički život pa nekad zbilja u brak ulaze nespremni. Kroz predavanja i radionice Ureda za obitelj Riječke nadbiskupije nastoje potaknuti zaručnike na zajedničko promišljanje. Teme koje se obrađuju su brojne, istaknuo je, te je naveo neke, kao što su teološko-antropološki aspekt braka, prirodno planiranje obitelji, crkveno-pravni vid braka i druge. Naglasio je da nakon svakog ciklusa predavanja dobiju pozitivne povratne informacije od polaznika.
„Cilj je naučiti partnere kako komunicirati. Kroz pripremu ih potičemo da promišljaju o važnosti zajedničkog života. Oni ulaze različiti u brak. Učimo ih da prihvaćaju jedno drugo u različitosti. Kroz radionice i predavanja im otvaramo oči, srce i dušu da prihvaćaju jedno drugo iz ljubavi. Govorimo im da ulaze u brak da usreće drugoga, a ne sebe. Ako usrećuju jedno drugo, taj će brak biti uspješan“, istaknuo je mons. Nikolić.
Prof. Zorica Janković, govoreći o svojem iskustvu rada sa zaručnicima, istaknula je važnost bliže i daljnje pripreme za brak.
„Uvijek kažem zaručnicima da je jako važno osvijestiti sve što je bilo dobro u braku njihovih roditelja i da zamisle ruksak u kojem će to dobro ponijeti sa sobom. Sve ono što nije bilo dobro, a i toga je naravno bilo, treba otpustiti i predati pred Presvetim. Treba oprostiti roditeljima“, istaknula je Janković. Naglasila je da je brak poput sinusoide – ima svojih dobrih i loših dana. „No, potrebno je da supružnici uvijek nose jedno drugo – to je brak. Kada je žena loše, muž ju nosi fizički, psihički, emotivno i duhovno. Tako i žena muža“, rekla je Janković.
Istaknula je da zaručnicima često govori da ljubav sama po sebi neće trajati, već da moraju raditi na njoj. „Kažem im da zamisle ognjište. Da bi vatra tinjala, uvijek treba nadodavati drva – ni premokra ni presuha. Moramo nuditi drugome ono što je dobro za njegov rast. Nesebična ljubav je ključ“, istaknula je.
Razgovor je ključan, istaknula je Janković. „No, prije razgovora, važno je naučiti slušati i znati oprostiti. Nekada je dobro šutjeti, no nije dobro šutjeti jako dugo. Tada dolazi do potiskivanja i zataškavanja, a onda se odnos ne može izgrađivati“, rekla je prof. Janković.