Budi dio naše mreže
Izbornik

Argumenti HKR-a o stanju u SAD-u uoči inauguracije Joea Bidena

Zagreb (IKA)

O aktualnom stanju u Sjedinjenim Američkim Državama uoči inauguracije 46. predsjednika Joea Bidena, u srijedu 19. siječnja u emisiji Argumenti Hrvatskoga katoličkog radija govorili su bivši ministar vanjskih poslova Davor Ivo Stier, saborski zastupnik Domovinskog pokreta Stjepo Bartulica i profesor na Fakultetu političkih znanosti Boško Picula. Emisiju je uredio i vodio Vlatko Ojvan.

Davor Ivo Stier naglasio je kako nema dvojbe da je Amerika podijeljena i da se to očitovalo tijekom administracije Donalda Trumpa. Nadu vidi u naglascima koje je Biden ponavljao tijekom “utrke” za mjesto predsjednika, a to su složnost i ujedinjenje Amerikanaca.

Davor Ivo Stier

“Vjerujem da će Biden pokušati sanirati društvene podijele. Moguće je čak da novi predsjednik bude samo dio prijelazne faze, a to znači da ćemo tek vidjeti hoće li se otvoriti jedan novi ciklus u američkoj politici.” Stier je pretpostavio da će politika novoizabranog američkog predsjednika prema Europi, a time i Hrvatskoj te Bosni i Hercegovini, biti pozitivna.

“Biden dobro poznaje Europu, u mjeri koja je u interesu američkih političara. Svojevremeno je podržao ulazak Hrvatske u Europsku uniju, čak se i zauzeo za naš narod. Znam da je uvijek naglašavao kako Amerika mora imati snažnog partnera u Europi. Vjerujem da će njegova administracija pokušati obnoviti odnose s Europom.”

Stjepo Bartulica odrastao je u Americi. Istaknuo je kako su ga mnoge stvari proteklih mjeseci šokirale te da je izbor Donalda Trumpa na mjesto predsjednika SAD-a bio veliki udar mnogim moćnicima u Sjedinjenim državama.

Stjepo Bartulica

“Njegov mandat bio je otpočetka obilježen kontroverzama i neopravdanim optužbama. Sve optužbe bazirale su se na premisi da je Trump postao predsjednik zahvaljujući miješanju Rusije i Putina. Ništa na kraju nije dokazano, a on je cijeli mandat proveo u jednom neprijateljskom okruženju, posebice kad se govori o medijima. Uspio se dijelom učvrstiti kao vođa Republikanske stranke, ali njegova pobjeda nikada nije prihvaćena s druge strane američke politike.”

Tijekom emisije Bartulica je komentirao i zašto se Trump nije na vrijeme povukao i time zadržao povjerenje svojega glasačkog tijela. “Rekao bih da su proradile strasti. Do kraja mu je bilo teško priznati poraz. Pokušalo se osporiti izborne promjene koje su dovele i do drugačijeg izvođenja izbora. Od svega što se dogodilo proteklih mjeseci, Trump je zakazao time što nije progutao ponos, gorčinu i osjećaj prevarenosti kako bi se uzdigao iznad svega i priznao stvarnost zbog Amerike. Njegovi birači bi se sigurno drugačije ponašali da su dobili takvu poruku na vrijeme.”

Boško Picula

Boško Picula smatra da je politička kultura Amerikanaca dovoljno čvrsta da ne dođe do urušavanja sustava. Rekao je da se ne treba zavaravati jer “američko društvo nije podijeljeno od jučer”. “Ne bojim se za američku demokraciju, ali treba strahovati za svaki ljudski život”, dodao je.

U emisiji je jedno od aktualnih pitanja bila i uloga društvenih mreža u onemogućavanju Donalda Trumpa da šalje poruke i komentira stanje u SAD-u kako ga on vidi. Picula je rekao kako je najgora moguća stvar koja se može dogoditi u medijskom prostoru ta da dominiraju mediji istomišljenika.

“Ako nemate prostor za međusobnu raspravu i razmjenu mišljenja, onda nemate ni slobodu govora. To je najveći poraz medija. Donald Trump je na prvom mjestu medijski političar koji je svoju prisutnost u medijima gradio od osamdesetih godina prošlog stoljeća. Ako govorimo o demokracijama, o liberalnim demokracijama, tada je mogućnost izražavanja svojeg mišljenja nešto neprijeporno. Čim se to dokida, kako je naglasila kancelarka Merkel, postoji opasnost da demokracija prestane biti demokracija.”