Biskup Ćurić na Uskrs slavio misu u osječkoj konkatedrali
Foto: TU // biskup Ćurić na Uskrs predslavio misu u Osijeku
Osijek (IKA/TU)
Đakovačko-osječki pomoćni biskup Ivan Ćurić predslavio je na Nedjelju uskrsnuća Gospodinova, 9. travnja 2023., misu u osječkoj konkatedrali sv. Petra i Pavla.
„Kako je velik temelj dobila naša kršćanska vjera u događaju Kristova uskrsnuća; u njegovoj ljubavi, koju nam je pokazao u svojoj žrtvi i smrti na križu, i u pobjedi života svojim slavnim uskrsnućem. To je zaglavni kamen, temelj našoj vjeri i to je onaj prvi, izvorni temelj našoj kršćanskoj radosti“, rekao je, započinjući svečano misno slavlje, mons. Ćurić. Svim prisutnim vjernicima, Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji, domovini Hrvatskoj, hrvatskom narodu i svim narodima te svim ljudima diljem svijeta poželio je sretan Uskrs.
„Mi vjerujemo Kristu! Naš je život u zajedništvu s njegovim djelom spasenja, s njegovom smrću i s njegovom pobjedom života u uskrsnuću. To nam je krsni život od početka našeg vjerničkoga postojanja, zato smo noćas slavili veliko uskrsno Vazmeno bdjenje i u središtu je bilo pitanje i obnova našega krsnog života. Zato smo se sinoć škopili vodom krštenja, da znamo da smo krštenjem već ukopani u Kristovu smrt i da smo već srasli s Kristovim uskrsnućem. Kakva tajna, kakvo otajstvo, kakva istina. Prihvatimo to, živimo to, i svjedočimo to“, rekao je biskup Ćurić te poškropio prisutne vjernike vodom krštenja, blagoslovljenom tijekom Vazmenoga bdjenja.
Uskrsnuće nas ne ostavlja ravnodušnima – potiče na svjedočenje
Uvodeći u homiliju rekao je da bi ljudi događaj uskrsnuća i njegovu poruku mogli ostaviti negdje na rubu, tek kao jedan od zanimljivih i poučnih povijesnih primjera, kad ne bi otkrili – čim se malo udube u stvarnost čovjekova postojanja – da pitanje uskrsnuća ne ostavlja ravnodušnima. „Što ćemo s našim životom, ako se samo utrkujemo s vremenom – užurbani, opterećeni, umorni i iscrpljeni. Doživljavamo kao da nam sve izmiče. Prekratki su nam i sati i dani. I život nam je prekratak. Nikako prispjeti k cilju. Ne čudi, stoga, što se misao o uskrsnuću provlači kroz svu čovjekovu povijest, gotovu u svim kulturama i civilizacijama. Ona je katkad zaogrnuta herojskim pričama, u ruhu plemenitih i junačkih likova drevne mitologije, katkad izražava čovjekov pokušaj da svoj mali, ljudski svijet otvori beskraju, uviđajući da ga toliko toga nadilazi, i – ako bi ostao sam – ne bi uspio ispuniti svoj smisao, uvijek bi ostala neutaženom njegova želja za vječnošću.“
Kršćanki nauk i prihvaćanje uskrsnuća ima svoja vlastita uporišta i temelje – ono kreće od svjedočanstva, naglasio je biskup. „Zapazimo ovdje odlučnu važnost riječi: svjedoci. Upravo na tome, braćo i sestre, počiva vjerodostojan navještaj Crkve, koji i nama danas pruža prvi temelj vjere. Marija Magdalena, koja je bila prva na grobu, vidjela je da je kamen s groba dignut i grob prazan, ne očekuje i ne misli o uskrsnuću: Uzeše Gospodina iz groba i ne znamo gdje ga staviše. I apostoli su svjedoci praznoga groba, no ni njihovo se svjedočanstvo nije zadržalo samo na toj činjenici. Nevjerica i strah, opisuju nam to Evanđelja, bili su tako jaki da ih u prvi mah nitko nije uspijevao uvjeriti. Tek kad su sami susreli Uskrsloga, prepoznali su ga: To je naš Učitelj! Ne netko drugi, ne utvara i privid, već Isus, raspeti Nazarećanin. Bili su jednostavni ljudi, no nikako im se ne može pripisati lakovjernost. Štoviše, sam će Isus primijetiti i ukoriti ih da su srca spora, jer još ne upoznaše Pisma da Isus treba da ustane od mrtvih.“
Tražite Uskrsnuloga!
Biskup Ćurić zatim je upitao: „A što uskrsnuće donosi našem životu?“ te pojasnio da „događaj i istina Kristova uskrsnuća potpuno rasvjetljuje naše živote – sve staze i obzorja našeg postojanja. Nakon otkupiteljske ljubavi koju je posvjedočio svojom smrću na križu, sada je na djelu Božja snaga kojom nas sam Bog želi ponovno učiniti dionicima svoga zajedništva. I zato uskrsnuće – ta otajstvena istina koja – kako nam donosi nauk Crkve – sadrži dvostruki učinak: „Krist nas svojom smrću oslobađa od grijeha, a svojim nam uskrsnućem otvara pristup u novi život.“
Zaključujući homiliju potaknuo je: „Tražite Uskrsnuloga! Čeznite za susretom s Njim! Njegovo djelo i poziv ne pripadaju prividu, tek površnom ukrasu čovjekova života. Čim krenemo dublje, tako ćemo brzo uočiti da Uskrsli nije u grobu praznih obećanja, lažnih ideala, licemjerja, prijevara ili uskogrudnih, sebičnih zamisli. Nije ondje! Tražite ga na mjestima prema kojima nam je On već pokazao put, svugdje gdje živi čovjek: na svim mjestima i putovima ljubavi, gdje se – nasljedujući Isusa – živi i žrtvuje za druge; gdje nada nije ugasla, nego se s novim svjetlom, zapravo Kristovom uskrsnom snagom zna započeti iznova, promijeniti se, obratiti, oprostiti. Prepoznati Uskrsloga među siromasima i bolesnima, napuštenima, izbjeglicama i marginaliziranima. Uskrsni nas poziva i šalje na putove služenja, oproštenja i pomirenja.“
Bog je u Isusu postao prvina usnulih
Na kraju, mons. Ćurić je poručio: „Sva je naša vjera u uskrsnuću. Onaj koji je bio na križu – Raspeti, uskrsnuo je! U tom djelu spasenja Isus nas rasvjetljuje istinom pobjede života koji je jači od smrti. Da, riječ je o životu, našoj egzistenciji, ali ne tek o biološkom postojanju. Radi se o životu koji je, kako smo čuli od Apostola, skriven u Bogu, životu što ga živimo u svijetu, u ovoj svojoj sadašnjosti, ali je taj život od svoga početka pozvan da jednoć bude preobražen i osposobljen za puninu života koja nam je zasjala i predvodi nas u našem uskrsnulom Spasitelju. I nikada ne zaboravimo – Bog je zaista u Isus postao prvijenac smrtnika, prvina usnulih, njegova je blizina svjetlo našoj životnoj stazi i jamstvo i našeg uskrsnuća.“
Uz pomoćnog biskupa misu su suslavili domaći župnik mons. Adam Bernatović koji je biskupu i svim vjernicima na kraju slavlja uputio uskrsnu čestitku, te župni vikar Antun Nikolić. Asistirao je i Evanđelje navijestio đakon Domagoj Brkić. U molitvi vjernika biskup je vjernike potaknuo da uz osobne nakane mole i za završetak rata u Ukrajini te za sva druga mjesta zahvaćena ratom, kao i za sve bolesne i osamljene. Na kraju mise prisjetio se Osječanina, mons. Ivana Šeše, čija se 15. obljetnica smrti i dijamantna – 60. obljetnica svećeništva navršavaju ove godine. „Toliko nam je puta kao bogoslovima i studentima, Osječanin Ivan Šešo, naš duhovnik, rekao da nam je važna uzajamna zagovorna molitva, a sveta misa – toliko je puta on to ponovio – je najveća, najizvrsnija molitva. Zato i uskrsne čestitke upućujemo od ovoga oltara, od Kristove žrtve za nas“, rekao je biskup čestitajući Uskrs župniku i upućujući mu izraze sućuti zbog smrti njegova brata svećenika Josipa, zatim župnom vikaru, đakonu te svim vjernicima i cijelom gradu Osijeku kojega je na svečanom misnom slavlju predstavljao gradonačelnik Ivan Radić sa svojim zamjenikom Draganom Vulinom.
Misno slavlje svečanim liturgijskim pjevanjem pratio je Mješoviti konkatedralni zbor pod vodstvom s. Branke Čuture, uz orguljsku pratnju Dalibora Ratića.