Budi dio naše mreže
Izbornik

Biskup Komarica primio Michaela Humphreysa

Banja Luka (IKA/TABB )

U razgovoru s šefom izaslanstva Europske komisije za BiH pri EU banjolučki biskup s mnogo primjera oslikao nehumano, nedosljedno, nepošteno, neujednačeno i neodlučno ponašanje predstavnika domaćih vlasti kao i utjecajnih predstavnika međunarodne zajednice u BiH

Banja Luka, (IKA/TABB) – Banjolučki biskup Franjo Komarica primio je 29. prosinca u Biskupskom ordinarijatu u Banjoj Luci šefa izaslanstva Europske komisije za Bosnu i Hercegovinu pri Europskoj uniji veleposlanika Michaela B. Humphreysa. U otvorenom razgovoru koji je trajao sat i pol biskup Komarica sugovornika je upoznao s aktualnom situacijom katolika, kako malog broja ostalih u rodnom kraju, tako i onih više desetina tisuća prognanih i izbjeglih koji se do sada nisu uspjeli vratiti i ostati živjeti na svojim ognjištima. S mnogo primjera oslikao je nehumano, nedosljedno, nepošteno, neujednačeno i neodlučno ponašanje predstavnika domaćih vlasti kao i utjecajnih predstavnika međunarodne zajednice u BiH. Ponovio je već puno puta izrečenu tvrdnju da nema, nažalost, političke volje, niti poštivanja primjene zakona niti ekonomske pomoći za katolike te regije, koji žele nastaviti život dostojan čovjeka na ovdašnjim svojim stoljetnim korijenima. Biskup je istaknuo da se smatra dužnim pomoći svakome obespravljenom čovjeku i onomu koji je u nevolji, duhovnoj ili tjelesnoj, ali ne može ne pitati one koji trebaju pomagati podjednako svim žrtvama rata, zašto to i ne rade kroz ovih proteklih osam godina. I toga puta odlučno je odbacio očitu podvalu prognanim Hrvatima-katolicima da se oni i ne žele vratiti u rodni kraj, kao da su jedva čekali da ih netko na najbrutalniji način istjera i učini od njih “bijelo roblje”, kakvim se smatraju u ledenim ravnicama srednje i sjeverne Kanade, gdje ih je osobno početkom ove godine posjetio. Biskup Komarica ponovio je da on nije političar niti želi preuzeti dužnost političara kad je u pitanju pravo svakog čovjeka na temeljna ljudska prava i slobode, pa tako i domicilnog katoličkog stanovništva na području njegove biskupije, kao i cijele BiH, ali smatra svojim pravom i dužnošću da u svakoj prigodi traži od političkih dužnosnika da javno kažu po kojem važećem zakonu i u ime kojih opće prihvaćenih načela oni kao zastupnici državnih institucija preziru svoje sugrađane i ne uvažavaju ih kao jednakopravne ljude.
Na tvrdnju veleposlanika Humphreysa da će Europska komisija i ubuduće kao i dosad pomagati stanovništvu BiH preko službenih državnih i entitetskih institucija, biskup je odgovorio da “to znači i definitivno nestajanje hrvatske odnosno katoličke populacije iz banjolučke regije, jer su ti ljudi do sada dobili tek nekoliko mrvica od pozamašnog kolača međunarodne pomoći koji je preko ovdašnjih državnih institucija bio razdijeljen na ovdašnje pučanstvo”. Institucije vlasti treba pomagati, ali i tražiti od njih da postupaju po međunarodnom pravu, a ne “po babi ili stričevima”, bio je biskup ustrajan u upozoravanju sugovornika te je istaknuo da je “doista sramotno nagrađivati one koji čine nepravdu, a kažnjavati nevine žrtve bezakonja i samovolje”.
Šef delegacije Europske komisije zahvalio je biskupu na “nekim važnim novim informacijama i na otvaranju novih pogleda na situaciju u tom dijelu BiH”, a što će mu “pomoći za nove korake u poslu”.