Istina je prava novost.

Biskup Štironja predvodio proslavu blagdana Gospe od Drenja u Šumberu

Porečki i pulski biskup Ivan Štironja je u subotu 5. kolovoza 2023., na Gospu Snježnu, kada je u Republici Hrvatskoj obilježen Dan pobjede i Domovinske zahvalnosti te Dan hrvatskih branitelja, po prvi put pohodio Župu sv. Ivana i Pavla mučenika u Šumberu u Labinskom dekanatu, te nadomak crkve Blažene Djevice „od Drenja“ predvodio proslavu blagdana Gospe od Drenja.

Na početku se okupljenima riječima dobrodošlice obratio župnik i labinski dekan preč. Mirko Vukšić, uz zahvalu za dolazak brojnim svećenicima iz Labinskoga kraja, kao i iz susjedne Riječke nadbiskupije. Preč. Vukšić je posebnu radost i zahvalu i Bogu izrazio zbog nazočnosti biskupa Štironje.

Biskup je u uvodnom obraćanju uputio pozdrav okupljenima te je napomenuo da misu prikazuje za sve okupljene i njihove obitelji. Izrazio je radost zbog nazočnosti mladih obitelji s djecom. „To je znak da želite svoju djecu predati Majci Božjoj, to je znak vjere i suradnje s Bogom“, poručio je.

Pouzdanje u Majku koja nikada ne ostavlja

„Ovom svetom misom želim zahvaliti za našu Domovinu koja danas slavi, za Domovinu pobjednicu, koja je otvorena Bogu i Blaženoj Djevici Mariji, a to su pokazali i naši branitelji noseći krunice oko vrata i pouzdajući se u Boga i u Majku koja nikada ne ostavlja“, rekao je mons. Štironja.

„Upravo toj Majci koja nikada ne ostavlja uprimo večeras svoje poglede, zahvalimo joj za sve trenutke kada nas je pratila svojim zagovorom, otvorimo joj svoje srce i molimo je da nam pomogne uvijek otvoriti naše srce prema njezinu Sinu i prema volji Božjoj kao što je to ona učinila onoga trenutka kada joj je anđeo navijestio da će začeti Sina Božjega, našega Spasitelja. Majka Božja nas dovodi svome Sinu, otvorimo mu svoje srce kako bi nas osnažio svojom Riječju“, pozvao je predslavitelj.

Gospa najbolje razumije majke koje su izgubile svoje sinove i kćeri na bojišnici

U propovijedi je pozdravio sve prisutne hodočasnike i pozvao ih na molitvu Majci nebeskoj koja znade najbolje sve ono što ih muči i tišti. Gospa najbolje razumije majke koje su izgubile svoje sinove i kćeri na bojišnici. Izrazio je radost što na Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, uz čestitke svima osobito braniteljima, može prikazati misu zahvale za sva dobročinstva i za sve trenutke u kojima prepoznaju Božju blizinu.

Nerijetko čovjek ne razumije kako je riješio neke svoje poteškoće, osjeća da je pobijedio samo zahvaljujući čudesnoj Božjoj pomoći i intervenciji – primijetio je.

Nakon što je, ukratko, objasnio povijest blagdana Gospe Snježne i drugih imena koji se pripisuju Gospi, biskup je naglasio da „bez obzira koje ime Gospi dali ili nadjenuli, ona je uvijek jedna te ista Majka Isusova i Majka naša po milosti, Majka koja nas vodi k svomu Sinu Isusu. To i jest razlog našega okupljanja, danas kao i uvijek… Došli smo k Isusu koji nam je ostavio svoju Majku da nam bude zagovornica. Zato joj danas pjevamo: Čuj nas Majko…, O mila Majko nebeska… Zato ju častimo i zajedno s njom slavimo svoga Spasitelja.“

„Uzmite Gospu k sebi!“

Govoreći o Evanđelju, biskup Štironja je naglasio da evanđelist Ivan vodi na Kalvariju „gdje je Isus proveo posljednje trenutke svoga zemaljskoga života. Tu na Kalvariji, na križu, Isus misli na mene i na tebe. Misli na nas koji se toliko puta pitamo: Zašto nas je Bog zaboravio, zašto nas je ostavio? Isusove posljednje riječi su dokaz da nas on nikada ne ostavlja, pa ni onda kad mu je najteže. Isus na križu ne misli na svoje boli nego misli na nas ljude, na naše boli… Sveti pisac bilježi riječi koje je Isus izrekao neposredno prije nego što je ispustio dušu: Kad Isus vidje majku i kraj nje učenika koga je ljubio, reče majci: ‚Ženo! Evo Ti sina!‘ Zatim reče učeniku: ‚Evo Ti majke!‘ I od toga časa, uze je učenik k sebi (Iv 19, 26 – 27)… Kratki evanđeoski ulomak završava riječima: ‚Od toga časa uze je učenik k sebi‘.“

Biskup je pozvao nazočne da poput Ivana, ljubljenog učenika uzmu Gospu k sebi, da je prime u svoje domove i s njom uzmu i Isusa koji želi boraviti sa svima njima. Svakodnevna molitva i redovita nedjeljna misa osobiti su načini prisutnosti Isusa u našim obiteljima i u našim srcima – dodao je.

Na kraju je pozvao da napose u trenutcima raznih bolesti i poteškoća budu i ostanu s Isusom. Posebno je u trenutcima iznemoglosti, starosti i bolesti važno ostati s Isusom, imati sa sobom Isusa i Majku nebesku.

Govoreći o sakramentu bolesničkog pomazanja, koji je osobiti znak prisutnosti Isusa, naglasio je da to nije sakrament koji prati na groblje nego sakrament koji pomaže ozdraviti duhovno i tjelesno. Molitva koju svećenik izgovara govori o iscjeljenju rana, o otpuštanju grijeha „odagnaj od njega (od bolesnika ili bolesnice) sve boli duše i tijela te mu milosrdno povrati potpuno zdravlje iznutra i izvana, da ozdravi s pomoću tvoga milosrđa i oporavi se za prijašnje dužnosti“. Tako je pozvao okupljene da se ne boje toga divnoga sakramenta okrjepe nego da ga bez straha i vjernički primaju u trenutcima slabosti i bolesti, osobito teške bolesti.

Najsigurniji put do Isusa je njegova Majka

Na kraju je biskup Štironja ustvrdio da se „do pobjede u svakodnevnoj borbi u kojoj se nalazi svaki čovjek najbolje i najsigurnije dolazi s Gospom. Najsigurniji put do Isusa je njegova Majka. I kad želimo zahvaliti, i kad želimo moliti, učiniti zavjet, tu je Gospa. Uzmi Gospu k sebi. Neka nađe mjesto u našoj svakodnevici, u našim životima, u našim obiteljima. Od danas je po primjeru ljubljenoga učenika uzmimo k sebi. Njoj se danas i svakoga dana rado i iskreno utecimo: Zdravo milosti puna, moli za nas grješnike, sada i na času smrti naše.“

Blagoslov vozila po zagovoru sv. Kristofora (MIVA) i završne zahvale

Misno slavlje završilo je blagoslovom vozila po zagovoru sv. Kristofora, zaštitnika vozača. Blagoslovnu molitvu izgovorio je otac biskup, a vozila je poškropio župnik Vukšić.

Nazočnim svećenicima, biskupu, okupljenim vjernicima, osobito onima koji su pomogli u pripremi blagdana na bilo koji način a napose ministrantima, čitačima, sviračima i pjevačima iz župa Šumber i Sveta Nedilja, zahvalio je vlč. Jurica Vekić koji dušobrižnički brine za te dvije župe.

Šumber – mjesto i župa drevnih korijena

Historiografski zapisi spominju Šumber već u drugoj polovici 13. stoljeća. Godina osnutka župe nije sa sigurnošću utvrđena, a župna crkva sv. Ivana i Pavla, mučenika sagrađena je 1672. godine, na mjestu ranije iz 1508. godine. Župni arhiv je sačuvan od 1668. godine.

Crkva Blažene Djevice Marije „od Drenja“, pored sela Katun, jednostavno je sakralno zdanje sagrađeno 1440. godine, a obnavljano je 1860., 1982. te 1996. godine. Crkva ima lopicu te preslicu s jednim zvonom. U crkvi se nalazi glavni mramorni oltar s drvenim kipom Blažene Djevice Marije s Djetetom. Kip se za proslavu Majke Božje „od Drenja“ u procesiji iznosi na prostor pored crkve za trajanje svečane euharistije, te se po završetku mise također u procesiji vraća u crkvu, gdje vjernici u ophodu imaju prigodu približiti se kipu za osobno štovanje Blažene Djevice Marije.