Istina je prava novost.

Caritas Bosne i Hercegovine priprema pomoć za stradale u poplavama i odronima

Caritas Bosne i Hercegovine priprema pomoć za stradale u poplavama i odronima koji su pogodili BiH u noći s 3. na 4. listopada 2024. i, prema dostupnim informacijama, odnijeli 20 života.

Ravnatelj Caritasa Bosne i Hercegovine mons. Tomo Knežević za Hrvatski katolički radio poručio je da su sva tijela Caritasa BiH pripravna za pružanje pomoći pogođenim područjima, ali da ista nije moguća bez odobrenja nadležnih civilnih vlasti. „Poplave ostavljaju pustoš, vijesti jedna drugu sustižu, a Caritas BiH još je jutros preko svoga ravnateljstva poslao upit ‘Što nam je činiti? Mi smo spremni“, naglasio je mons. Knežević.

Komentirajući situaciju, istaknuo je da je najteže na područjima općine Kiseljak, Kreševo i Fojnica, koje su dio Vrhbosanske nadbiskupije, te na područjima Mostarsko-duvanjske biskupije, u Konjicu i Jablanici. Rekao je, također, da je slovenski Caritas poslao pomoć te da postoji mogućnost slanja apela za pomoć Caritas Internationalisu kao krovnoj organizaciji koja koordinira i potpomaže rad svih nacionalnih caritasa.

Župnik Župe Bezgrešnog Začeća Blažene Djevice Marije u Jablanici, koja se nalazi na tome području, don Drago Ćurković za Hrvatski katolički radio istaknuo je da se u ovome trenutku ne zna točan broj stradalih. „Situacija je jako teška. Moramo se preporučiti dragom Bogu i moliti. Danas ću slaviti misu za sve stradale i moliti krunicu. Molit ću da nam Bog svima bude na pomoć“, istaknuo je, među ostalim, don Drago.

Dodao je da župna crkva nije oštećena. „Crkva, Bogu hvala, nije stradala. Ušlo je malo vode, ali nema značajnih oštećenja. U župnu kuću je ušlo između pet i deset centimetara vode koja se slila te je poplavila župnu dvoranu. Voda se već povukla, no bilo je potrebno počistiti i sanirati neke dijelove“, rekao je.

„Kiša je sinoć snažno padala. Ne pamtim ovakvu poplavu. Više od četiri godine sam tu na službi, ali ne pamtim ovakve padaline. U kratkom vremenu pala je velika količina kiše“, poručio je don Drago te dodao da se vrijeme stabiliziralo i da je trenutno sunčano.

Katolički tjednik objavio je da je Župa sv. Ilije Proroka u Doljanima odsječena od Jablanice. Prema riječima župnika fra Stjepana Pavličevića riječ je o 100-tinjak metara puta dubine 10 do 15 metara, za što će trebati više mjeseci kako bi se sanirala šteta. „Nasreću, nitko od župljana nije stradao niti je uništena imovina“, kazao je za Katolički tjednik. „Ipak, postoji opasnost jer tek sad nastupa faza klizišta, ali molimo Boga da završi na ovome. Problem su brda napunjena vodom što bi moglo izazvati odron, a to se i dogodilo prije 50 godina. To ne možeš spriječiti“, dodao je fra Stjepan.

Naselja Gojevići, Gojevićke Luke, Bakovići, Drin, Podcitonja, Šćitovo potpuno su poplavljena i odvojena od Fojnice. Kako je za Katolički tjednik kazao fojnički gvardijan i župnik fra Mario Katušić, trenutno nema službenih podataka o ljudskim žrtvama, a narod je evakuiran. „Oko 2 sata iza ponoći ljude je probudila buka prodiranja vode u kuće i u sat, dva sve je bilo poplavljeno. Uspjeli su se popeti na gornje katove kuća tako da su ih spasilačke ekipe izvukle, a narod je sklonište potražio kod rodbine“, rekao je fra Mario naglasivši da je u tim mjestima došlo i do obustave interneta i ispostave električne energije. Prema njegovim riječima, zbog oštećenih puteva ne mogu napustiti Fojnicu, ali su od župljana saznali da je bila ugrožena i područna crkva Presvetog Srca Isusova u Šćitovu. „Voda, nasreću, nije prodrla u crkvu“, dodao je.

Hrvatska izvještajna novinska agencija (Hina) objavila je da je Jablanica je potpuno prometno odsječena. Više spasilačkih timova upućeno je ondje kako bi sklonili odrone te pomogli unesrećenima. Ministar obrane BiH Zukan Helez potvrdio je da je vojska angažirana u akciji spašavanja te da su radi evakuacije ugroženih poslani i helikopteri oružanih snaga BiH i EUFOR-a.

Predsjednik vlade Federacije BiH Nermin Nikšić kazao je kako su svi napori trenutačno usmjereni na spašavanje ugroženih stanovnika pa je stoga zatražena i pomoć policijskih ekipa. „Sada je najvažnije evakuirati ugroženo stanovništvo i spriječiti nastanak daljnje štete“, poručio je Nikšić.

U Jablanici i u općinama središnje Bosne Kiseljak, Kreševo i Fojnica cestovne su komunikacije u prekidu ili su oštećene, mobilne telefonske mreže nisu u funkciji, a pojavili su se i problemi u opskrbi strujom i vodom, prenosi Hina.

Foto: Denis Kapetanovic/PIXSELL // Poplava i odron u Jablanici (BiH)

Foto: Armin Durgut/PIXSELL // Poplavljene ulice u Kiseljaku (BiH)

Foto: Armin Durgut/PIXSELL // Poplavljene ulice u Kiseljaku (BiH)

Foto: Armin Durgut/PIXSELL // Poplavljene ulice u Kiseljaku (BiH)