Budi dio naše mreže
Izbornik

Dan Teologije u Đakovu

Đakovo

U sklopu svečanosti upriličena promocija dvadeset i troje diplomiranih teologa te dodijeljene nagrade profesorima i studentima

Đakovo, (IKA) – Teologija u Đakovu proslavila je 6. studenoga svoj Dan. To je ujedno spomendan na 6. studenoga 1806., kada je biskup Antun Mandić osnovao i otvorio u Đakovu, u zgradi nekadašnjeg franjevačkog samostana, biskupijsko Bogoslovno sjemenište i Biskupski licej. Otada se u biskupskom gradu Đakovu neprekinuto, tijekom 196 godina predaje filozofija i teologija. Teologija u Đakovu je najstarija visokoškolska ustanova u istočnoj Slavoniji.

Proslava Dana Teologije započela je 5. studenoga prigodnim zabavnim programom, koji su pod naslovom “Oslikani dani” u dvorani Središnje biskupijske knjižnice priredili sami studenti Teologije. U srijedu 6. studenoga službeni program započeo u katedrali-bazilici euharistijskim slavljem, koje je predvodio dijecezanski biskup Marin Srakić. Koncelebrirali su pomoćni biskup Đuro Hranić, profesorski zbor Teologije, poglavari Bogoslovnog sjemeništa i ostali svećenici. Bogoslužje su animirali studenti, a sudjelovali su i roditelji, rodbina i prijatelji ovogodišnjih diplomanata te ugledni uzvanici: prodekan KBF-a u Zagrebu doc. dr. sc. Ivan Karlić, predstojnik Teologije u Rijeci dr. Milan Špehar te predstavnici osječkog Sveučilišta J. J. Strossmayera na čelu s rektoricom dr. sc. Gordanom Kralik. Misno slavlje svojim je pjevanjem uveličao mješoviti zbor studenata Teologije u Đakovu, uz orguljašku pratnju maestra Vinka Sitarića i pod vodstvom profesorice Mirte Grubišić.

Nakon mise program je nastavljen akademijom u Velikoj dvorani Teologije. Nakon himne domovini, uvodnu je riječ i pozdrave nazočnima izrekao predstojnik Teologije prof. dr. sc. Pero Aračić. Podsjetio je na dugogodišnju suradnju osječkog Sveučilišta i Teologije u Đakovu i zahvalio se na novčanoj pomoći Osječkog sveučilišta i njegovih fakulteta za dovršenje Središnje biskupijske knjižnice, čije se otvorenje, rekao je, očekuje u proljeće iduće godine. Zahvalio se i na povelji koju je za 10-godišnju suradnju Osječko sveučilište dodijelilo Teologiji. Dr. Aračić je izvijestio kako je na svih pet godina upisano ukupno 147 studenata. Na poslijediplomskom studiju u Rimu, Insbrucku i Zagrebu ukupno studira 20 studenata. Ove se godine povećao profesorski zbor dvojicom doktora, to su Ivica Raguž i Vladimir Dugalić te maestrom Vinkom Sitarićem. Sva trojica su najviše studije završili u Rimu. Na Teologiji djeluje ukupno 27 profesora i suradnika. Teologija u Đakovu stalno surađuje s osječkim Pedagoškim, Pravnim i Medicinskim fakultetom. Dr. Aračić je također izvijestio o napredovanju opremanja nove Središnje biskupijske knjižnice, o održanim i planiranim znanstvenim skupovima i sudjelovanju đakovačkih profesora u domaćim i međunarodnim istraživačkim projektima, a napose na Drugoj biskupijskoj sinodi.

“Različitost teoloških tradicija u slavonskim molitvenicima” bila je tema prigodnog predavanja koje je održao dr. sc. Vladimir Dugalić, profesor moralne teologije na Teologiji u Đakovu. Nakon predavanja upriličen je akademski čin promocije dvadeset i troje diplomiranih teologa. Godišnju nagradu za 25 godina profesorskog rada nagrada primio je mons. mr. Ivan Šešo, nagrade za najbolji diplomski rad uručene su vlč. Markanu Kormanjošu i vlč. Većeslavu Tumiru, a nagradu za najbolji uspjeh u studiju dobio je student pete godine Marko Markoljević iz Gunje, čiji je prosjek ocjena 4,94. Na kraju akademije pozdrave i čestitke Teologiji uputili su rektorica osječkog sveučilišta J.J. Strossmayera prof. dr. Gordana Kralik i Julio Martinčić, ravnatelj HAZU-a Osijek. Pročitano je i više brzojava sa čestitkama. Akademija je završila studentskom himnom Gaudeamus i prijateljskim domjenkom.