Duhovne vježbe svećenika Kotorske biskupije
FOTO: Kotorska biskupija//Biskup Palić održao duhovne vježbe svećenicima
Potoci (IKA)
Duhovne vježbe za svećenike Kotorske biskupije, predvođene biskupom Ivanom Štironjom, kojima su se pridružili i svećenici Mostarsko-duvanjske i Trebinjsko-mrkanske biskupije održane su od 15. do 18. studenoga u Caritasovoj kući „Emaus“ u Potocima u župi Bijelo Polje.
„Što ćeš ti ovdje, Ilija?“ – pitanje koje u biblijskoj knjizi o Kraljevima (1 Kr 19,9) Jahve upućuje proroku Iliji, bilo je polazišno tema duhovnih vježbi koje je održao mostarsko-duvanjski biskup Petar Palić.
U nizu duhovnih razmatranja, zorno oslikavajući povijesni i teološki kontekst Prve knjige o Kraljevima, biskup Palić vodio je svećenike kroz razvojnu putanju vjere i odnosa s Bogom proroka Ilije, od vrhunaca njegove revnosti u kojoj se razračunava s Ahabom, Izebelom i Baalovim prorocima, preko njegove nesigurnosti, osobne krize, ovisnosti o dobroti drugih i rezigniranosti za vrijeme bijega, do otkrića pravog lica Boga.
Mons. Palić je u nagovorima svećenicima približio različite krize i nedoumice, pa i zablude s kojima se prorok susreće te ih prenio u kontekst suvremenih izazova življenja svećeništva, vjere i pastoralnog djelovanja. Ilija je u svom ponosu sebe smatrao protagonistom Božje istine kada je sve činio za Boga, ne shvaćajući da Bog želi učiniti sve za njega. Zato je trebala kušnja, kriza koja će ga natjerati da prekine svoj sveti rat i pročisti svoj odnos i svoju spoznaju; Ilija će morati naučiti da je Bog podjednako moćan i u munji i u šapatu laganog lahora, i podjednako prisutan i u Izraelu, i na Horebu i u Sarfati, kazao je biskup Palić u jednom od razmatranja.
Povezavši biblijske odlomke s crkvenim učiteljstvom, biskup Palić upozorio je svećenike na kušnje i zablude koje proizlaze iz vjere koja umorna, iz oslanjanja samo na svoje mogućnosti i mjerila, na trajnu opasnost „zlogukih proroka“, na individualističko svećeništvo življeno bez zajedništva s prezbiterijem i laicima; te ih je ohrabrio da slijedeći dinamiku Ilijinog puta u vjeri, nahranjeni na izvoru euharistije, budu ustrajni svjedoci i bogotražitelji, unatoč svim paradoksima i kušnjama današnjeg vremena.
Duhovne vježbe završile su u četvrtak, 18. studenoga misom, na kojoj je uime svećenika Kotorske biskupije mons. Srećko Majić, kao najstariji član prezbiterija, zahvalio biskupu Paliću na poticajnim nagovorima i gostoprimstvu.
Uz zajednička razmatranja, molitvene točke i mise, svećenici su imali prigodu upoznati se i s prilikama mjesne Crkve. Tako su u utorak, 16. studenoga posjetili obližnju župnu crkvu Presvetog srca Isusova u kojoj ih je dočekao i upoznao sa životom župne zajednice župnik don Rajko Marinović. Don Rajko je ukratko predstavio povijest župe i njezino stradanje u Domovinskom ratu, te ih je kasnije ugostio u župnoj kući. U ovoj je župi rođen i kršten mons. Marko Perić, kotorski biskup, o čemu svjedoči i spomen-ploča na ulazu u crkvu.
U srijedu, 17. studenog svećenici su uz vodstvo don Željka Majića, ravnatelja biskupijskog Caritasa, posjetili neke od ustanova biskupije. Najprije su se u kripti mostarske katedrale pomolili za pokojne biskupe, među kojima je pokopan i mons. Marko Perić na čijem je grobu ovom prilikom kotorski biskup Ivan Štironja upalio svijeću. Potom su posjetili ustanove Caritasa – kuću Nazaret i kuću Svete obitelji, u kojima djeluju centar za osposobljavanje osoba s poteškoćama u razvoju i rehabilitacijski centar za osobe s invaliditetom, ambulanta, stacionarni odjel i kreativna radionica. Ravnateljica centra s. Suzana upoznala je svećenike sa širokim poljima djelovanja ovog centra, koji je u vrijeme prvog lockdowna, uz redovne aktivnosti, podijelio i više od 12 000 obroka. Zatim su posjetili franjevačku crkvu Sv. Petra i Pavla u kojoj ih je dočekao župnik fra Bože Milić i rastumačio nedavno dovršeno kompleksno likovno uređenje unutrašnjosti crkve, koje je u mozaiku i freskama izveo o. Marko Rupnik. Nakon župne crkve, posjetili su i čuvenu kapelu koju je svojim djelima uresio Aleksandar Zvjagin.
Potom su se uputili u Čapljinu, u dom za stare i iznemogle s hospicijem „Betanija“ u kojem ih Ante Bender upoznao s radom ovog doma koji u skladu s kršćanskim načelima pruža sveobuhvatnu skrb starim, iznemoglim i osobama u terminalnoj fazi života. Svi korisnici doma imaju individualni pristup od strane osoblja, a skrb koju uživaju nije samo medicinska, već psihološka i duhovna, što ovu ustanovu čini zaista posebnom i veoma traženom. Tijekom povratne vožnje, don Željko Majić detaljno je govorio o povijesti biskupija te o izazovima i pastoralnim planovima, navodi se u izvješću objavljenom na mrežnoj stranici Kotorske biskupije.