Govor nadbiskupa Kutleše na predstavljanju knjige mons. Batelje o zbrinjavanju ratne siročadi u zagrebačkim bolnicama
Foto: IKA // Govor nadbiskupa Kutleše na predstavljanju knjige mons. Batelje
Zagreb (IKA)
Zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša obratio se 6. lipnja okupljenima na predstavljanju knjige postulatora za proglašenje svetim bl. Stepinca mons. Jurja Batelje „Uloga blaženog Alojzija Stepinca u zbrinjavanju ratne siročadi i njihovo liječenje u zagrebačkim bolnicama od 1. lipnja 1942. do 1. kolovoza 1943. godine” u Nadbiskupijskom pastoralnom institutu u Zagrebu. U nastavku prenosimo njegov govor u cijelosti.
Poštovani gospodine nuncije,
poštovana gospodo, draga braćo i sestre!
U ovo smo se predvečerje okupili radi predstavljanja knjige mons. Jurja Batelje „Uloga blaženog Alojzija Stepinca u zbrinjavanju ratne siročadi i njihovo liječenje u zagrebačkim bolnicama od 1. lipnja 1942. do 1. kolovoza 1943. godine”. Ta knjiga uvodi nas u događanja iz ne tako daleke povijesti, koja je bila opterećena Drugim svjetskim ratom, prodorom bezbožnih ideologija i mržnjom koja je trovala ljudska srca i opterećivala ljudske savjesti. Nažalost, nakon završetka Drugoga svjetskog rata te su činjenice opisivane i prikazivane tako da idu u prilog političkih odrednica, a ne na temelju stvarnog činjeničnog stanja. Zato je ova knjiga prilog objektivnom prikazivanju zbivanja u Drugome svjetskom ratu koja su desetljećima nakon rata bila iskrivljivana i prešućivana, a njihovo spominjanje kažnjivo.
Glavni lik u novoj knjizi mons. Batelje jest blaženi Alojzije Stepinac. On se u vrijeme Drugoga svjetskog rata svojski zauzimao za to da svaki ljudski život bude poštivan, da se u skladu s kršćanskim naukom poštuje život i da se svakom ljudskom biću jamči pravo na život i život dostojan čovjeka, da se nijednom čovjeku – osobito djeci – ne nanosi bol ili nepravda, a imovini i privatnom vlasništvu da se ne nanosi šteta. To je činio predan u volju Božju, ne stavljajući nikada sebe na prvo mjesto, nego je uvijek djelovao kao ponizni sin Crkve i pastir Božjega naroda.
Osim toga, drago mi je što zajedno s vama večeras mogu odati priznanje svima onima koji su svoju kršćansku ljubav, ljudsku solidarnost te stručno medicinsko znanje upotrebljavali u zbrinjavanju i spašavanju 27.162 djece, ratne siročadi iz gotovo svih krajeva zahvaćenih ratom i nacionalnom netrpeljivošću, od kojih je 891 dijete liječeno u bolnicama. I ova nas knjiga uvjerava da je blaženi Alojzije Stepinac jasnom riječju, u pravi čas izgovorenoj, s jasnom porukom u obrani kršćanskih načela branio ljudska i božanska prava. Da bi to mogao učiniti, oslanjao se na suradnike, osobito na Caritas Zagrebačke nadbiskupije i državne ustanove kojima je zadaća brinuti za pravedan socijalni poredak te promicati i čuvati ljudska prava i dostojanstvo.
Njegova suradnja s ustanovama ondašnje države nije značila njezino podupiranje ili odobravanje njezinih postupaka, nego je ta suradnja bila očitovanje one ljubavi kojom je sveti Pavao naviještao radosno Evanđelje svakom stvorenju – u dobro vrijeme i u nevrijeme.
Ni pred kojom ljudskom silom nije uzmicao, pred prijetnjama nije se kolebao, pred poteškoćama i žrtvama nije ostao bešćutan i rezerviran, nego je i u vrijeme progona do smrti ostao vjeran svjedok Evanđelja ljubavi koji je Gospodin Isus sažeo u riječi: „Što god učiniste jednom od ove moje najmanje braće, meni učiniste”.
Tako ga je doživjela i gospođa Diana Budisavljević, a to i knjiga mons. Batelje potvrđuje, da je u spašavanju i zbrinjavanju djece nadbiskup Stepinac učinio sve što je bilo u njegovoj moći. Dapače, donio je konkretnu odluku da će djeca biti smještena u ženske samostane. Svi samostani, svi dječji domovi, svi internati će preuzimati djecu i sve što može, stavit će na raspolaganje. Svjedok tome su 34 doma ili prihvatilišta u kojima su časne sestre zbrinjavale djecu te 14 zagrebačkih bolnica, klinika i dispanzera.
Knjiga mons. dr. Jurja Batelje hvalevrijedan je prinos još boljem poznavanju bl. Alojzija Stepinca i neoboriv dokaz o njegovu zalaganju u zbrinjavanju djece – ratne siročadi i svih ugroženih ljudi zbog rasne, nacionalne ili socijalne razlike te izvorno dokumentiran povijesni presjek događaja kojima je on bio protagonist, suvremenik i Samaritanac.
Svojim kršćanskim osvjedočenjem i pastirskom odgovornošću učinio je djelo ljubavi kojima se upisao ne samo u ljudsku povijest, nego ponajprije u povijest spasenja u kojoj Isus Krist svojom ljubavlju nadahnjuje milosrđe, potiče opraštanje i činjenje djela ljubavi prema Bogu i bližnjemu. Iz ove knjige i njezine opreme proizlazi snažan duhovni lik bl. Alojzija Stepinca, katoličkih redova i družbi časnih sestara te Caritasa. Svi su oni, iz ljubavi prema Bogu, pružali i ostavili snažno svjedočanstvo kršćanske ljubavi prema stradalnicima Drugoga svjetskog rata, na čemu im zahvaljujemo i čime se ponosimo.
Čitajući ovu knjigu, doznajemo i za hvalevrijedan doprinos zagrebačkih bolnica i bjelovarske bolnice u zbrinjavanju i liječenju ratne siročadi, ali i odraslih Srba, Židova, muslimana i drugih narodnosti iz ratom zahvaćenih područja, o požrtvovnosti liječnika, medicinskog osoblja i javnih ustanova.
Drago mi je što će svaki čitatelj ove knjige moći još bolje upoznati život i djelo bl. Stepinca i Katoličku Crkvu kroz primjenu evanđeoskih načina ljubavi prema bližnjemu te poželjeti da i on čini slična djela ljubavi prema bližnjemu i prema svojoj braći i sestrama. Naime, blaženi Stepinac nam je, uz konkretna djela ljubavi, ostavio i nauk koji će trajno odzvanjati, svjedočeći njegovu čistu savjest i ukorijenjenost u Evanđelje.
“Katolička Crkva ne pozna rase koje gospoduju i rase koje robuju. Katolička Crkva pozna samo rase i narode kao tvorevine Božje. Ako koga više cijeni, to je onaj koji ima plemenitije srce, a ne jaču pesnicu. Naš bližnji, zvao se kako mu drago, nije šaraf u državnoj mašini, bila ona obojena crveno ili crno, sivo ili zeleno, nego slobodno dijete Božje i brat naš u Bogu. Zato bližnjemu moramo priznati pravo na život, na imetak i na čast.”
Na kraju, još jedanput zahvaljujemo mons. dr. Jurju Batelji za ovo djelo kojeg večeras predstavljamo, kao i za sve što je učinio kako bi se promovirao kult bl. Alojzija Stepinca. Vjerujemo da će i ovo djelo doprinijeti da se naš blaženik što prije proglasi svetim.