Budi dio naše mreže
Izbornik

I nastani se u Malinskoj

Knjiga mons. Antona Barbiša - herbarij sakupljenih papira, dokumenata stogodišnjeg povijesnog razdoblja o "realnosti koja je promijenila lice Malinske" - gradnji kapele Sv. Nikole kojom je nakon stotinu godina ispunjen zavjet Antona Maškulina

“I nastani se u Malinskoj” naslov je knjige koju je mons. Anton Barbiš priredio i objavio u spomen pokojnih zaslužnih dubašljanskih župnika Antona Spicijarića i Iva Brusića, kao i svojih roditelja Dinke i Antona. Knjiga se ne prodaje, a dobrovoljni prilozi namijenjeni su liječenju mladih ovisnika.
Kako sam autor ističe, knjiga na svojevrstan način želi biti “herbarij sakupljenih papira, dokumenata jednog stogodišnjeg povijesnog razdoblja a tiču se realnosti koja je promijenila lice Malinske”. Riječ je o gradnji kapele Sv. Nikole čiji je oltar 6. prosinca 2000. posvetio krčki biskup Valter Župan, čime je čak stotinu godina poslije ispunjen zavjet poznatoga brodovlasnika iz Malinske Antona Maškulina.

Kako sam autor navodi u Krčkom kalendaru iz 1994. godine, “Malinska je konačno mjesto velike ekspanzije s mnogo pridošlica, ali s kršćansko-katoličkom jezgrom žitelja”, a postala je i samostalna općina. Kult sv. Nikole oduvijek se štovao u Dubašnici (kojoj pripada Malinska kao jedna od 18 naselja te župe), a brojni žitelji koji su “kruh morali potražiti u prekomorskim zemljama” započeli su 90-ih godina akciju prikupljanja dobrovoljnih priloga za izgradnju kapele Sv. Mikule (Nikole) zaštitnika putnika i pomoraca, premda je kip sv. Nikole podignut još 1906., a bio je sve do izgradnje kapele Sv. Nikole postavljen u crkvu Sv. Apolinara u Bogovićima.

Knjiga donosi zapise o samoj zamisli kapele u Malinskoj, o životu i prilikama u njoj kako u prošlosti tako i danas, donosi zatim i razne dopise počevši od 1994., upućene na razne adrese s jedinim ciljem: za izgradnju kapele Sv. Nikole. Tu su i prilozi o zamisli kapele te konačni projekt izgradnje kao i lokacijska dozovola, otvoreno pismo o kapeli u Malinskoj upućeno svim stanovnicima i prijateljima Malinske i dr.
Drugi dio knjige donosi zapisnike Odbora za izgradnju kapele (koja je započela 14. siječnja 2000.godine), ali i opis unutrašnjosti kapele, a kao dodatak tekstu nalaze se i fotografije same kapele, oltara, svetohraništa, ambona, kipova i zvona, te fotografije slika hrvatskih svetaca i blaženika i dr. Posljednji dio knjige donosi popis darovatelja, novinske i druge članke o kapeli, tekst o župniku župe Dubašnica i predsjedniku Odbora za izgradnju kapele Ivanu Brusiću i dr. Knjiga zato, kako u pogovoru navodi autor Barbiš, “nije znanstvena radnja” koja želi reći sve o gradnji kapele, već “radije mozaik bilješki”. (ika-sa/žz)