Istina je prava novost.

Juraj Lokmer o premalo poznatim riznicama kulturne baštine

U intervjuu za novi broj Glasa Koncila naslovljenom: "Franjevačke knjižnice - riznice kulturne baštine", Juraj Lokmer govori o suvremenoj zaštiti i omogućavanju dostupnosti hrvatskoga kulturnoga i crkvenoga blaga.

Zagreb, (IKA) – U intervjuu u Glasa Koncila od nedjelje 2. rujna naslovljenom: “Franjevačke knjižnice – riznice kulturne baštine”, Juraj Lokmer, knjižničar i kulturni djelatnik, autor brojnih znanstvenih i stručnih radova o hrvatskoj povijesti i knjižničarstvu, progovorio je o suvremenoj zaštiti i omogućavanju dostupnosti hrvatskoga kulturnoga i crkvenoga blaga.

Konkretno, predstavio je elektroničku katalogizaciju knjiga iz samostanskih knjižnica Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda. U dogovoru s bivšim provincijalom o. Željkom Željeznjakom i u suradnji s knjižničnim stručnjacima, započeo je sa suprugom Filom Bekavac – Lokmer 2012. godine objedinjavanje dotadašnjih obrada knjižnične građe u pojedinim samostanima, u cilju izgradnje provincijsko knjižnično-informacijskog sustava, tj. zajedničkog kataloga svih knjižnica. Po njegovoj ocjeni “te su franjevačke knjižnice nepobitan dokaz hrvatskoga kulturnoga življenja i trajne povezanosti s europskim tokovima ne samo duhovnosti već i cjelokupnosti življenja.”

U intervjuu je, uz ostalo, iznio podatak da je sada dostupno 60 tisuća naslova iz 20 samostanskih knjižnica a podatke o nekoj knjizi i njezin digitalizirani oblik mogu se pronaći i čitati u javno dostupnom elektroničkom katalogu “Knjižnice HFP sv. Ćirila i Metoda”, kao i u Skupnom katalogu konzorcija CROLIST. No, predstoji još puno posla jer prema njegovoj procjeni fond svih samostanskih knjižnica provincije je preko 200 tisuća knjiga i periodika. Iznio je i vrlo zanimljivu ideju o potrebi zajedničkog kataloga svih franjevačkih zajednica u Hrvatskoj.