Budi dio naše mreže
Izbornik

Kardinal Ambongo: Koliko će još trajati ovo ubijanje u DR Kongu?

Vatikan (IKA)

Nadbiskup Kinshase kardinal Fridolin Ambongo Besungu u tijeku boravka u Vatikanu na sastanku Vijeća kardinala govorio je za Vatican News o stanju u Demokratskoj Republici Kongu uoči posjeta pape Franje.

Kardinal je istaknuo kako su nedavni napadi samo najnovija epizoda u dugoj povijesti sukoba na istoku zemlje, koji traju gotovo tri desetljeća. Dodao je da prema informacijama s kojima raspolaže, vlade Ruande i Ugande podupiru pobunjeničke skupine. Kardinal se osvrnuo i na pogoršanu situaciju na zapadu zemlje, što je, kako je rekao, pitanje „nedostatka države“: „Tamo gdje nema države, postoje druge sile koje preuzimaju vlast. Razbojničke bande iskorištavaju nered da siju smrt i pustoš na tim prostorima“, te je nastavio postavljajući pitanje „koliko će još dugo trajati ovo ubijanje?“

Kardinal smatra da je međunarodna zajednica sukrivac za situaciju na istoku zemlje, jer svi znaju što se događa, ali prave se da ne vide uz izostanak istinske podrške. Kritizirao je MONUSCO, mirovne snage Ujedinjenih naroda za stabilizaciju u DR Kongu, rekavši da su „nemoćne“ pred pobunjeničkom skupinom M23. „MONUSCO je priznao da je nemoćan protiv M23 jer imaju sofisticiranije oružje“. Svi zajedno unutar Ujedinjenih naroda, a nemoćni protiv male skupine naoružanih ljudi. To je neshvatljivo“, istaknuo je kardinal Ambongo.
Kardinal je govorio o opasnosti „balkanizacije“, podjeli države na manje države. „Vjerujem da je nacija Konga u opasnosti“, rekao je. „S najnovijim izbijanjem sukoba na istoku, posebno s M23, mi (kongoanski biskupi) sada imamo jasno uvjerenje da postoje vanjske sile koje žele razbiti našu zemlju na male države“.

Napomenuo je da su, kao odgovor na tu opasnost, kongoanski biskupi nedavno objavili pismo pozivajući na nacionalno jedinstvo, koje je naišlo na ohrabrujući odgovor. „Osobito sam sretan što mogu primijetiti da su prošle nedjelje u svim biskupijama u zemlji, u svim velikim gradovima, prosvjedovali ne samo katolici, nego i protestanti, te svi muškarci i žene dobre volje, koji su se odazvali na poziv biskupa“, istaknuo je, te dodao: „Nadamo se da će taj marš uroditi plodom i urazumiti ljude“.

Kardinal Ambongo razgovarao je o posjetu pape Franje od 31. siječnja 2022. do 3. veljače 2023. te napomenuo da će Papin posjet biti pastoralan. „Papa dolazi kao pastir. On dolazi utješiti narod koji pati. To je prva svrha i to je prije svega ono što ljudi žele usred ovih patnji, usred ovih nedaća“, istaknuo je kardinal. Dodao je kako se nada da bi posjet mogao poslužiti i kao dodatna motivacija za nacionalno pomirenje: „Također se nadamo da će posjetom i snažnim Papinim riječima, odgovorni se udobrovoljiti, umjesto da nastave ratovati“. Tijekom posjeta Papa će se, među ostalim, susresti i s mladima. To će biti osobito značajno jer u svim sukobima „mladi su ti koji su zavedeni, koji dobivaju oružje da idu i ubijaju druge“.

Na kraju je izrazio želju da mladi u DR Kongu čuju riječi Pape, svoga pastira i da na taj način mogu razmišljati o vlastitoj budućnosti kao i budućnosti njihove zemlje.