Kardinal Mamberti posjetio Nacionalno svetište Majke Božje Bistričke i blagoslovio Hodočasničku ambulantu
Foto: Elvis Lacković/Kardinal Mamberti posjetio Nacionalno svetište Majke Božje Bistričke i blagoslovio Hodočasničku ambulantu
Marija Bistrica (IKA)
Prefekt Vrhvonog suda Apostolske signature kardinal Dominique Mamberti te veleposlanik Suverenog malteškog reda u Republici Hrvatskoj dr. Pietro Mortini posjetili su 23. lipnja Hrvatsko nacionalno svetište Majke Božje Bistričke i Hodočasničku ambulantu, izvještavaju iz Svetišta.
Dočekali su ih rektor svetišta i župnik Župe Uznesenja BDM u Mariji Bistrici, preč. Tomica Šestak i župni vikar vlč. Vedran Jakić, koji su ih upoznali s poviješću svetišta.
Kardinal Mamberti zaustavio se nekoliko trenutaka u molitvi u bazilici Majke Božje Bistričke te kao hodočasnik prošao oko oltara. Potom je obišao i blagoslovio Hodočasničku volontersku ambulantu koja je najvećim dijelom opremljena zahvaljujući donacijama Suverenog malteškog reda u Republici Hrvatskoj.
U ambulanti je kardinala dočekala koordinatorica liječnika volontera doc. dr. sc. Sanja Kovačić i ukratko mu opisala značaj ambulante za hodočasnike. Ove godine je ta ambulanta postala dio zdravstvenog sustava kao Turistička ambulanta Doma zdravlja Krapinsko-zagorske županije. Usprkos tome u ambulanti i dalje rade volonteri. Kako kaže koordinatorica volontera doc. dr. sc. Sanja Kovačić, njihova je misija dobiti naziv Hodočasnička volonterska ambulanta što zdravstveni sustav u RH trenutno ne prepoznaje.
„Ponosni smo što smo jedina i prva volonterska turistička ambulanta u Hrvatskoj. Imamo trenutno 58 aktivnih volontera (liječnika, medicinskih sestara, fizioterapeuta, magistara farmacije, studenata medicine i nemedicinskog osoblja) koji dežuraju u dane hodočašća, mahom vikendima i blagdanima“, rekla je dr. Kovačić.
Posjet kardinala Mambertija i gostiju završio je zajedničkim ručkom u župnom domu, nakon čega se delagacija uputila u Zagreb, prenose iz Svetišta Majke Božje Bistričke.















