Budi dio naše mreže
Izbornik

KOMISIJA JUSTITIA ET PAX O ODNOSIMA EUROPE I AUSTRIJE

Beč (IKA )

U posebnom priopćenju u povodu obljetnice građanskog rata 1934. godine, Komisija Justitia et pax Austrijske biskupske konferencije pozvala je na osvješćivanje u smislu samoispitivanja i novog utvrđivanja nacionalnoga i europskog identiteta Austrije

Beč, 13. 2. 2000. (IKA) – U posebnom priopćenju u povodu obljetnice građanskog rata 1934. godine, Komisija Justitia et pax Austrijske biskupske konferencije pozvala je na osvješćivanje u smislu samoispitivanja i novog utvrđivanja nacionalnoga i europskog identiteta Austrije. Kako prenosi Kathpress, građane se također posebno upozorava na opasnosti netolerancije, eskalacije riječi i žestoke sporove, bez obzira odakle dolaze.
Komisija izražava razumijevanje za zabrinute prigovore iz inozemstva na sastav nove Vlade u kojoj se našla i ekstremna desničarska stranka Joerga Haidera. I premda smatra da su konkretne reakcije europskih partnera možda pretjerane, Komisija ističe kako je bitna ozbiljnost kojom EU prati politički razvoj u svojim zemljama članicama. Bez obzira koliko taj proces upravo pogađa samu Austriju, on je bitni korak prema zajedničkoj Europi i pokazuje važnost temeljnih vrednota u zajedničkom europskom pothvatu. No, zajedništvo vrijednosti Europska unija neće moći izgraditi ad-hoc akcijama i osudama, već tek potpunim priznavanjem vlastitih načela i zakonskih normi. A biskupska komisija upozorava da te norme i ta načela znače i suditi partnerima tek nakon iscrpne rasprave, ili barem nakon što se pozorno sasluša njihove argumente.
Sva nastojanja za normaliziranje nastalih prilika i daljnji razvoj demokracije u zemlji moraju biti praćena međunarodnim zauzimanjem. Nasilju – bilo onom s uličnih prosvjeda ili iz političkih govora – mora se odlučno oduprijeti na svim mjestima. U Austriji kao i u cijeloj Europi neophodno je potrebno više promišljanja, ozbiljnog razmatranja drukčijih mišljenja i pojačanih napora za razumijevanjem.
Komisija Justitia et pax ABK posebno upozorava na opasnost “nasilja u govoru” koje u današnjem informatičkom društvu prebrzo i bez omogućavanja dijaloga dopire do čovjeka. Skraćivanje političkih poruka ljudima posreduje politiku svedenu na slogane i parole. Pritom nedostatak razumijevanja za argumente političkih protivnika, pogrešno akcentiranje i gotovo nepostojeće mogućnosti ispravljanja pogrešaka u nedostatnom dijalogu kroz pretjerane medijske nastupe austrijskih političara vode u neprijateljstvo i podjele u društvu “brže no što smo to smatrali mogućim”.
U svjetlu prijeteće europske izolacije Austrije, u Priopćenju se također napominje kako Komisija Austrijske BK do 2002. godine predsjeda europskim Komisijama J&P, te je i zbog toga u stalnom kontaktu s europskim pothvatima za ljudska prava, prvenstveno u Katoličkoj crkvi. Budući da je u središtu njezina predsjedavanja upravo pojačano tematiziranje mira u Europi, Komisija je posljednjih dana uputila zamolbe svim svojim europskim partnerima da i nadalje kritički prate politička događanja u Austriji. Pozvala ih je također da se, koliko im je to moguće, zauzmu za normaliziranje i poboljšavanje bilateralnih odnosa.
Na kraju svog priopćenja Komisija upozorava kako će mjerilo buduće vjerodostojnosti Austrije kao pouzdanog partnera u Europi pored ponovnog uspostavljanja bilateralnih odnosa i sudjelovanja u multilateralnim organizacijama biti i konkretno sudjelovanje u zajedničkim razvojnim programima, solidarnost s istočnom i jugoistočnom Europom te politika prema manjinama. Stoga biskupi smatraju da se međunarodna pomoć mora zadržati na postojećoj razini te unatoč trenutnim problemima oko budžeta tek dugoročno i postepeno smanjivati.