Budi dio naše mreže
Izbornik

Korizmena duhovna obnova za svećenike i redovnike

Dubrovnik (IKA)

Korizmena duhovna obnova za svećenike Dubrovačke biskupije i redovnike koji djeluju na njezinom području održana je u četvrtak 7. ožujka u Biskupijskom sjemeništu u Dubrovniku.

Duhovnu obnovu s temom „O molitvi u Godini molitve“, predvodio je prior dominikanskog samostana u Gradu i predsjednik Vijeća za posvećeni život Dubrovačke biskupije fr. Tomislav Kraljević. Okupljene je na početku pozdravio generalni vikar mons. Ivica Pervan.

Govoriti o molitvi profesionalcima molitve nije lako, kazao je predvoditelj duhovne obnove te napomenuo kako je u ovoj Godini molitve pripremna komisija osmislila osam prigodnih knjižica koje bi trebale biti objavljenje u svakoj biskupskoj konferenciji.

Predavač je u prvom dijelu predavanja govorio o onome što molitva nije, a u drugom dijelu o onom što molitva jest. „Može li današnja kriza u Crkvi uroditi obnovom duhovnosti, mističnoga i duhovnoga?“, upitao se predavač te nastavio: „Možda bi i mogla tim više jer su sve krize u povijesti Crkve rađale obnovom mističnog lica Crkve, duhovnog svijeta.“

Molitva je jedan od bitnih sastavnica duhovnog života, ali ona nije sav duhovni život, podsjetio je predavač te naglasio kako duhovni život znači „s Duhom Svetim“. Naveo je i misao sv. Ivana od Križa kako ćemo biti suđeni po ljubavi, a ne samo po molitvi, te dodao kako ljubav živimo živeći svoje živote i vršeći obveze.

Tumačeći neke Isusove misli o molitvi, predvoditelj duhovne obnove govorio je o temi pustinje kao i bratskog života i zajedništva. Velika redovnička pravila tradicionalno su razlikovala tri načina molitve, kazao je te podrobnije govorio o svakom od tih načina. Te tri vrste molitve su: euharistija kao savršena molitva i uz nju Božanski časoslov; osobna ili skrivena molitva u kojom smo srcem prema srcu s Bogom te neprestana molitva, molitva svakog trenutka, pomiješana s djelima, kada molimo, a da nismo ni svjesni da molimo. Prior Kraljević je također govorio o poteškoćama u svakom od načina bilo da su vezane uz pojedinca ili zajednicu.

„Pogled upućen prema Bogu tijekom dana i života, ako postaje sve manje i manje prisutan, čini da odluke koje donosimo ne budu donesene s Bogom, već samo sa sobom“, upozorio je predavač.

Dominikanski prior također je govorio o nekim opasnostima u molitvi o kojima se možda manje govori, a to su natruhe poganske molitve u molitvi kršćana koje se onda oslikavaju i u načinu života. Govorio je o religiji koja odagnava strah što ga čovjek spontano doživljava u odnosu prema božanskom i s tim povezanom sakraliziranju navika te o koristi koja se očekuje od Boga kojega se onda doživljava kao vrhovnog čarobnjaka.

„Ako želimo biti autentični kršćani trebali bismo doći do točke vjerovanja da je Bog savršeno ‘beskoristan’. Samo od te točke u kojoj nemamo ‘potrebu’ za Bogom možemo pristupiti čisto besplatnoj autentičnoj kršćanskoj molitvi. Ljubav je besplatna ili je nema. Sve što uvodimo kao korisno u ljubav, vodi smrti ljubavi, pa onda i smrti kršćanstva“, objasnio je voditelj obnove.

Kao stupove za dobru molitvu naveo je molitvu kao čovjekov odgovor na Božju molitvu te molitvu kao razmjenu povjerenja između Boga i čovjeka.

Nakon pokorničkog bogoslužja s prigodom za korizmenu ispovijed svećenici su zajedno slavili euharistiju koju je predvodio dubrovački biskup Roko Glasnović, a propovijedao je predvoditelj obnove Kraljević.