Mali koraci velikog potencijala vjerskog turizma
Foto: Đuro Grčić // 2. dan simpozija o vjerskom turizmu i razvoju hodočašća u Molvama
Molve (IKA)
Simpozij o vjerskom turizmu i razvoju hodočašća „Interpretacija duhovne, kulturne i prirodne baštine“ koji se od 5. do 7. listopada održavao u Molvama, završen je okruglim stolom u dvorani Općine Molve.
„Hodočašća i turizam idu zajedno jer jedno drugo nadopunjuje, utječu jedno na drugo i ne isključuju se“, rekao je na okruglom stolu ministar Hrvatske provincije sv. Jeronima franjevaca konventualaca o. Miljenko Hontić.
Dodao je da ne bi trebalo biti razlike između turista i hodočasnika za vjernike jer su pozvani prihvaćati sve ljude i omogućiti im da se približe Bogu. „Dano nam je od Boga također da budemo kreativni, a to se posebno ogleda u interpretaciji baštine“, dodao je.
Izrazio je zadovoljstvo izborom interpretacije prirodne baštine za temu simpozija jer je briga o prirodi svojstvena franjevcima po osnivaču sv. Franji Asiškom, „pa je lijepo što je samostan franjevaca konventualaca u Molvama domaćin i organizator“.
Predstavnica Turističke zajednice Koprivničko-križevačke županije Kristina Sočev smatra da je takav simpozij i više nego potreban. Upozorila je na još uvijek nedovoljno razumijevanje pojma vjerski turizam. No, događaju se pomaci koji osvjetljuju put prema pravom značenju.
Kao uspješni primjer s područja vjerskog turizma istaknula je „Camino Podravina“ koji upravo u ovo doba godine ima svoje „Camino vikende“. Naime, kroz Koprivničko-križevačku županiju prolazi označena ruta duga 160 km i na taj način je hrvatska sakralna baština uključena u turističku ponudu.
Vlč. dr. sc. Tomislav Korov zaključio je da je simpozij u Molvama primjer dobre prakse u smislu suradnje i povezivanja. Istaknuo je da će simpozij u budućnosti sigurno uroditi plodovima jer su stvoreni preduvjeti za nastavak suradnje.
Rujana Bušić Srpak potaknula je otvaranje jednih prema drugima, osobito u kontinentalnoj Hrvatskoj, te upozorila na opasnost od neznanja kako resurse pretvoriti u konkretne proizvode. Zato je nužno aktivirati se. „Ako se lokalno stanovništvo ne aktivira, nitko to ne može učiniti umjesto njih. Potrebno je imati iskru i napraviti iskorak“, zaključila je.
Direktor Turističke zajednice područja „Središnja Podravina“ i organizator simpozija dr. sc. Nikola Cik zadovoljan je odazivom izlagača iz cijele Hrvatske, od Šibenika preko Istre, Novigrada na Dobri i Šumanovaca, sve do Aljmaša. Međunarodni karakter simpoziju dali su sudionici iz Slovenije.
„Uz to treba istaknuti raznolikost tema zahvaljujući izlagačima koji dolaze iz civilnog sektora i iz Crkve, stručnjaci ne samo iz turizma, nego primjerice jezikoslovci, turistički djelatnici i oni iz interpretacijskih centara uz upravitelje naših svetišta. Važno je istaknuti da su govorili o konkretnim projektima, kao primjerice oci isusovcu o radu s mladima ili o djelovanju prvog katoličkog hotela u Hrvatskoj. Sudionici i organizatori slažu se u tome da ovaj simpozij pridonosi razviju kontinentalnog turizma jer su predstavljeni uspješni primjeri rada s turistima i hodočasnicima, ali stvorene su i nove poveznice s dionicima u turizmu i Crkvi“, rekao je Cik.
Program simpozija obogaćen je otvaranjem dviju izložbi, a sami sudionici upoznali su se s baštinom Podravine posjetivši Prekodravlje. Ondje su se upoznali s opusom doajena naivnog slikarstva u Hrvatskoj Ivana Večenaja u galeriji koju vode njegovi potomci. Uz to, pokazali su svoju kreativnost na prigodnoj radionici u Art centru Ješkovo gdje ih je ugostio svestrani umjetnik Dragutin Ciglar.
Simpozij je bio okrenut pitanjima koja se tiču ljudi koji su na putovanje motivirani svojim vjerskim potrebama i koje se može nazivati hodočasnicima, kao i turistima koji posjećuju svetišta i sakralne objekte, a nisu vjernici.
„Na simpoziju su se mnogi osvrnuli na novi zakon o turizmu u čijem se okrilju može razvijati održivi turizam, potiče se međusobno povezivanje, te uključivanje u međunarodne turističke rute i putove. Tema koja se proteže kroz izlaganja na simpoziju i okrugli stol je suradnja svetišta i župa s turističkim zajednicama i jedinicama lokalne samouprave. Upravo ovdje su Općina Molve i Turistička zajednica područja središnja Podravina istaknute kao dobar primjer suradnje i povezanosti što se vidi i po organizaciji ovog simpozija“, rekao je za IKA-u dr. sc. Nikola Cik.
„Želja organizatora bila je pozicionirati Marijino svetište u Molvama među drugim hrvatskim svetištima, te iskoristiti primjere dobre prakse za primjenu u ovome dijelu Podravine. Stoga se nadamo da će i ovaj simpozij potaknuti poduzetnost kod žitelja ovoga kraja koji će upravo u turizmu vidjeti svoju priliku za nove projekte. Naime, u turističkom smislu ovdje još uvijek ovisimo o pojedincima i entuzijastima koji ulažu često nadljudske napore kako bi posjetiteljima, turistima i hodočasnicima omogućili ugodan boravak i sve što im je potrebno na putu i tijekom boravka ovdje u Podravini“, zaključio je.
Simpozij je organizirala Turistička zajednica područja „Središnja Podravina“, uz potporu Hrvatske turističke zajednice. Suorganizatori su bili Župa Uznesenja Blažene Djevice Marije u Molvama, Samostan Uznesenja Blažene Djevice Marije franjevaca konventualaca i Kršćanski poslovni klub.