Misa za žrtve pandemije Covid-19 i za stradalnike potresa na području Petrinje
FOTO: Silvana Burilović // Članovi Mjesnog bratstva Franjevačkoga svjetovnog reda (OFS) „Blagovijest“, Split – Trstenik
Split (IKA)
Mjesno bratstvo Franjevačkoga svjetovnog reda (OFS) „Blagovijest“, Split – Trstenik, pridržavajući se svih epidemioloških mjera koje su na snazi, slavilo je u ponedjeljak 18. siječnja misu za izravne i neizravne žrtve pandemije Covid-19, te za stradalnike potresa na području Petrinje, u crkvi Presvetoga Otkupitelja u Splitu na Trsteniku.
Za pripremu mise na tu nakanu članovi OFS-a „Blagovijest“ elektronskim putem su pripremili temu „Kultura skrbi“. Vijeće OFS-a „Blagovijest“ je na svojoj sjednici održanoj u petak, 8. siječnja 2021. iz Papine Poruke „Kultura skrbi kao put mira“ za 54. Svjetski dan mira, načinilo izbor i predložilo za pripremu slavlja svete mise teme: Skrb u Isusovoj službi; Kultura skrbi u životu Isusovih sljedbenika; Načela socijalnog nauka Crkve kao temelj kulture skrbi: Skrb kao promicanje dostojanstva i prava osobe, Skrb za opće dobro, Skrb kroz solidarnost, Skrb i očuvanje stvorenoga svijeta; Odgoj i obrazovanje za kulturu skrbi; Kultura skrbi u životu članova OFS-a „Blagovijest“, Split-Trstenik i skupljanje osobnih doprinosa za stradalnike potresa na području Petrinje, Siska i Gline.
Misu je predslavio fra Stipe Nimac, OFS, duhovni asistent mjesnoga bratstva OFS-a „Blagovijest. Temu propovijedi je naslovio „Nazaretski manifest i izvješće o Posljednjem sudu“ kriterij za „Kulturu skrbi“. Svoju je propovijed započeo Zulehnerovom mišlju da je danas potreban novi pastoralni zamah, jedna svojevrsna “komunikativna ofenziva”, i to tako da se nebo drži otvorenim te da već ovdje pokušamo učiniti nešto za ljude oko nas. Onaj tko uroni u Boga, najprije od Boga nauči primjećivati i pomagati ljudima oko sebe. Solidarnost je neodvojiva od duhovnosti, i obrnuto. Model angažmana kršćana u svijetu trebao bi se voditi dvama evanđeoskim motivima: 1. tzv. nazaretskim manifestom (Lk 4, 16ss) i 2. izvješćem o Posljednjem sudu (Mt 25). Ta dva momenta pokazuju najbitnije označnice kršćanske ljubavi. U ta dva teksta sadržan je temeljni program kršćanstva. Kršćanima je zadaća biti blagovjesnicima svima onima koji pate, koji su u kakvoj potrebi, naglasio je fra Stipe Nimac.
„Mi članovi Franjevačkog svjetovnog reda (OFS) ‘Blagovijest’, Split – Trstenik slavimo ovu svetu misu, s konkretnom nakanom za izravne i neizravne žrtve pandemije COVID-19, te za stradalnike potresa na području Petrinje. Isto tako, i s konkretnim novčanim doprinosom solidarizirajući se s onima o kojima govori Matejevo evanđelje u priči o Posljednjem sudu što smo navijestili za vrijeme ove mise. Važno je, dakle, naučiti gledati, vidjeti, primjećivati, raspoznati patnju ljudi u nevolji, u bilo kojem obliku i onda sukladno Evanđelju i kršćanskim načelima djelovati da se smanji ta patnja i pomogne čovjeku koji pati“, kazao je fra Stipe te dodao: „Ako se vodimo Nazaretskim manifestom i evanđeoskim navještajem Posljednjeg suda, onda je očito da dijakonalna dimenzija kršćanstva, tj. solidarnost, mora biti jedan od temelja za svaki pastoralni rad i za kršćanstvo općenito.“
Upozorio je da treba stalno imati na umu „da kršćanska solidarnost i pomaganje ljudima u nevolji nije plod običnog humanizma ili pak pretjeranog aktivizma. To je prije svega plod, posljedica, znak i test ljubavi prema Bogu. Stoga duhovnost ima osobitu snagu. I početak Nazaretskog manifesta donosi ovu nužnu dimenziju, govoreći: ‘Duh Gospodnji na meni je…’ Duh je taj koji nas šalje, potiče i daje da činimo dobro. Ljubav prema bližnjemu mora izvirati iz ljubavi prema Bogu da bi se moglo govoriti o kršćanskoj ljubavi.“
Nakon mise Mira Maslov, OFS, ministra obavijestila je prisutne članove bratstva OFS-a „Blagovijest“ o doprinosima članova namijenjenima za stradalnike potresa na području Petrinje. Najprije je podsjetila što govore smjernice OFS-a u svezi doprinosa članova bratstva OFS-a: „Neka svaki brat u obiteljskom duhu u blagajnu bratstva daje neki doprinos u skladu s vlastitim mogućnostima s ciljem da se pribave novčana sredstva potrebna za život bratstva i za njegova bogoštovna djela, djela apostolata i karitativna djela. Braća će se isto tako pobrinuti za financiranje i za druge doprinose kako bi podržali djelatnosti i pothvate bratstava na višoj razini“ (Generalne konstitucije OFS-a, čl. 30, br. 3). Istaknula je da Bratstvo OFS-a ima u programu karitativnu djelatnost tijekom cijele godine, u izvanrednim i u posebnim prigodama. Za „Dane svete Elizabete“, u prigodi svetičina blagdana (17. studenoga) svake godine organiziraju, u nedjelju prije blagdana, karitativnu akciju „Kruh svete Elizabete“ – prikupljanje pomoći najpotrebnijima (hranu dužega roka trajanja: ulje, sol, brašno, konzerve i osnovne higijenske potrepštine). Sve prikupljeno 2020. godine darovali smo beskućnicima grada Splita. Isto tako, doprinosimo i pomažemo, kada su u potrebi, i članovima našega Bratstva OFS-a „Blagovijest“. Na poticaj Hrvatskog nacionalnog bratstva OFS-a, Povjerenstvo za karitativnu djelatnost i Splitsko-dubrovačkoga područnog bratstva OFS-a „Sv. Leopold Bogdan Mandić“, sa sjedištem u Splitu, bratstvo OFS-a „Blagovijest“ uključilo se novčanim doprinosima za stradalnike potresa na području Petrinje. Doprinos koji smo sakupili poslan je na adresu Karitasa Sisačke biskupije. Planiramo i za Uskrs i tijekom cijele godine prikupljati doprinos i pomoći za stradalnike potresa na području Petrinje, kazala je ministra Mira zahvalivši svima za doprinos koji su darovali.