Budi dio naše mreže
Izbornik

Mons. Paul Richard Gallagher u Hrvatskoj crkvi sv. Jeronima u Rimu

Rim (IKA)

Prigodom Dana državnosti Republike Hrvatske, u organizaciji Veleposlanstva Republike Hrvatske pri Svetoj Stolici i Papinskog hrvatskog zavoda sv. Jeronima, u utorak 28. svibnja u Hrvatskoj crkvi sv. Jeronima u Rimu svetu misu za domovinu na talijanskom jeziku predvodio je mons. Paul Richard Gallagher, tajnik za odnose s državama i međunarodnim organizacijama Državnog tajništva Svete Stolice, izvještava Vatican News.

Dva dana prije svoga posjeta Hrvatskoj, gdje će se proslaviti Gospa od Kamenitih vrata, zaštitnica Zagreba, misno slavlje prigodom Dana državnosti Republike Hrvatske, u utorak 28. svibnja u Hrvatskoj crkvi sv. Jeronima predvodio je mons. Gallagher koji je pozvao vjernike da zahvale Bogu „za dar slobode i mira“ u narodu, „sjećajući se uspostave prvog demokratski izabranog višestranačkog parlamenta 30. svibnja 1990.“ Nadbiskup je također pozvao da se „moli za dar mira“ za sve zemlje koje su pogođene ratovima i sukobima, istaknuvši da je za vjernike “napor mira” sveta dužnost i da to nije samo plod velikodušne inicijative nego ljudi dobre volje“, kako je to i rekao Ivan Pavao II. na svom prvom apostolskom putovanju u Zagreb, u rujnu 1994., dodajući da je „mir, ako se istinski želi, uvijek moguć, a da bi se mogao uspostaviti na temelje pravde i istine, prije svega ga treba izmoliti od Boga“.

Mons. Gallagher se u homiliji usredotočio na nasljedovanje Isusa, što dovodi do suočavanja s poteškoćama, progonima, problemima, koji nam „pomažu rasti, ako ih uspijemo prihvatiti kao prilike za stjecanje veće zrelosti i svjesne odgovornosti, i unatoč svemu, bit ćemo sretni“. Također, objasnio je da spasenje „pretpostavlja naše osobno zalaganje“, ali je ono „uvijek u konačnici dar Božje milosti“. Upravo je Svevišnji onaj koji nas „jedini može spasiti i koji može promijeniti srce čovjeka, dajući mu nutarnju i vanjsku slobodu od materijalnih dobara i drugih lažnih ljudskih sigurnosti tako da se samo na njega može osloniti“. Komentirajući evanđeoski odlomak u kojem Krist pojašnjava Petru i ostalim učenicima da onaj tko ostavi „kuću, ili braću, ili sestre, ili majku, ili oca, ili djecu, ili njivu poradi njega i evanđelja“ dobiva „stostruko više već sada i u budućem vijeku život vječni“, nadbiskup je pojasnio da „Isus ne želi reći, da bismo bili njegovi učenici, da moramo prezirati svoje voljene“, nego „da u zajednici, gdje se bogatstvo ne čuva nego dijeli, tj. gdje se živi u ljubavi, tamo je prima beskonačno više braće, sestara, djece, majki“ pa je stoga „prirodna obitelj mala stvar u usporedbi s velikom zajednicom vjernika, u kojoj se svi osjećaju kao oni koji su nošeni svačijom ljubavlju.“

Na kraju, govoreći o pravim Gospodinovim učenicima, nadbiskup je istaknuo kako je papa Franjo, u jutarnjoj meditaciji izgovorenoj 28. veljače 2017. u kapelici Doma Svete Marte, istaknuo kako su sveti Petar i drugi sveci „usred kušnji i poteškoća imali radosno lice, vesele oči i radost srca“, pa tako i suvremeni sveci. Među njima, Čileanac Alberto Hurtado, koji je „bio progonjen i morao se suočiti s velikom patnjom“, bio je sav predan siromašnima, uvijek je radio, teškoća je slijedila za poteškoćom“, ali je rekao da je radostan.

Zaključujući homiliju, mons. Gallagher povjerio je Hrvatsku, „čiji kontakti sa Svetom Stolicom, unatoč brojnim bitkama tijekom povijest, nikada nisu oslabili”, zagovoru Gospe od Kamenitih vrata, svetome Josipu, zaštitniku Hrvatske, i blaženom kardinalu Alojziju Stepincu.

U liturgijskom slavlju, kao koncelebranti, sudjelovali su nadbiskup Petar Rajič, apostolski nuncij u Italiji i San Marinu; vlč. Marko Đurin, rektor Zavoda sv. Jeronima; mons. Janusz Błachowiak, mons. Hrvoje Škrlec i vlč. Mario Popović iz Državnog tajništva Svete Stolice; mons. Bruno Lins, zamjenik šefa protokola u Vatikanu; fra Miljenko Šteko OFM, gvardijan Međunarodnog samostana Antonianum: fra Darko Tepert, OFM, generalni tajnik za formaciju i studije Franjevačkog reda te petnaestak svećenika koji su na studiju ili službi u Rimu. Na početku mise, rektor Zavoda zahvalio je predslavitelju na prihvaćanju poziva da ovaj dan bude u Hrvatskoj crkvi sv. Jeronima, pritom mu zahvalivši za sve osobne napore, kao i napore Svete Stolice oko očuvanja mira u svijetu. Vlč. Đurin pozdravio je nadbiskupa Rajiča te ostale svećenike, Teu Zupičić, otpravnicu poslova Veleposlanstva RH pri Svetoj Stolici, kojoj je zahvalio i za organizaciju proslave, kao i sve okupljene vjernike.

Po završetku misnoga slavlja zahvalni govor uputila je Tea Zupičić, otpravnica poslova Veleposlanstva RH pri Svetoj Stolici. Ona je istaknula kako „za proslavu hrvatskog Dana državnosti u Rimu nema prigodnijeg mjesta od ove prekrasne Hrvatske crkve svetog Jeronima. Već više od 570 godina, ovo je mjesto naš dom u Rimu, u vjerničkom, nacionalnom, kulturnom, jezičnom i svakom drugom smislu… jer upravo ova zgrada crkve u Rimu na sebi svojstven način simbolizira vezu koju hrvatski narod ima s Katoličkom Crkvom, Svetom Stolicom i rimskim papama, još od 7. stoljeća. Od tada pa sve do danas, hrvatski narod je postojano, nepokolebljivo i neprekinuto svjedočio svoju vjeru i održao svoju vjernost Svetoj Stolici. U tome smo uvijek bili osnaživani gestama naklonosti i dobročinstvima brojnih rimskih papa. Budući da danas slavimo Dan državnosti, dužnost nam nalaže uvijek i iznova zahvaljivati svetom papi Ivanu Pavlu II. koji je u presudnom povijesnom trenutku dao snažnu i odlučnu potporu legalizaciji i legitimizaciji hrvatske države pred međunarodnom zajednicom. Hrvatski narod to nikada neće zaboraviti!“

Na misi je sudjelovao veliki broj diplomatskih predstavnika. Među njima su bili Jasen Mesić, veleposlanik Republike Hrvatske u Republici Italiji te veleposlanici više od 50 država svijeta koji su akreditirani pri Svetoj Stolici i članovi raznih organizacija povezanih sa Svetom Stolicom. Bile su nazočne također mnoge redovnice, među kojima je bila i s. Fides Babić, vrhovna predstojnica družba Kćeri Milosrđa TSR sv. Franje te također članovi hrvatske rimske zajednice. Liturgijsko pjevanje predvodio je zbor Crkve sv. Jeronima na čelu s vlč. Matom Žilićem. Nakon slavlja euharistije, druženje je nastavljeno u prostorijama Zavoda.