Nadbiskup Križić predvodio Cvjetnicu u splitskoj prvostolnici
Foto: Danijela Musulin / Cvjetnica na splitskom Peristilu i u katedrali sv. Dujma 2025.
Split (IKA)
Splitsko-makarski nadbiskup Zdenko Križić u nedjelju 13. travnja predvodio je svečanu misu s procesijom u katedrali sv. Dujma na Cvjetnicu – Nedjelju muke Gospodnje.
Slavlje je počelo na Peristilu gdje je mons. Križić blagoslovio maslinove grančice i vjernike. Služba riječi i euharistijsko slavlje zatim je nastavljeno u katedrali. U koncelebraciji je bilo pet svećenika predvođenih generalnim vikarom Splitsko-makarske nadbiskupije mons. Franjom Frankopanom Velićem. Liturgijsko je pjevanje Mješoviti prvostolni zbor sv. Dujma pod ravnanjem kapelnika splitske prvostolnice Šime Marovića, a bogoslovi Centralnog bogoslovnog sjemeništa su ministrirali.
Nadbiskup je u homiliji istaknuo paradoks Cvjetnice, dana kada se slavi Isusov svečani ulazak u Jeruzalem, a u istoj liturgiji čita se izvještaj o njegovoj muci i smrti.
“Ovo je slika života, ovo je slika čovjeka”, rekao je, osvrćući se na nagle promjene u ljudskim stavovima koje su Isusa u pet dana dovele od “Hosana” do “Raspni ga”. U tom je kontekstu naveo primjer bračnih drugova koji se rastaju i dodao kako i to pripada jednom od misterija zla. Govoreći o nestalnosti čovjekove naravi, nadbiskup se zapitao zašto se čovjek tako lako da nagovoriti na zlo, te ustvrdio da je “teško formirati čovjeka da bude dosljedan, da u svim prilikama djeluje po savjesti”.
U tome je svjetlu upozorio i na snagu medijskog utjecaja: “Kako ljudi lako mijenjaju mišljenje nakon svakog pročitanog članka ili svakog novog izvješća o istom događaju”, rekao je, dodajući da se pod utjecajem medija lako mijenjaju stavovi, vrijednosti pa čak i ideali. Naglasio je važnost izgradnje i očuvanja savjesti u svijetu gdje su vrijednosti, primljene u duhovno zdravim obiteljima i formirane Evanđeljem, često relativizirane. Osvrćući se na Judu, nadbiskup je upozorio kako i on, pozvan da ide za Isusom, skreće s puta vođen lažnim vrijednostima i ne nalazi snage za povratak. Upozorio je, međutim, da i mi često skrenemo, ali da nam uvijek ostaje mogućnost obraćenja.
“Ne bojmo se pristupiti Isusu bez obzira na grijehe kojim smo ga razočarali”, poručio je. Kao primjere istaknuo je Pavla, nekoć progonitelja, a potom najvećeg navjestitelja Evanđelja, te Petra, koji je Isusa zatajio, ali ga njegov milosni pogled vraća i pokreće u njemu obraćenje. U nastavku je govorio o Isusovu dostojanstvu i blagosti tijekom muke koja je do udivljenja dovela i njegove tužitelje: “Nasuprot svoj grubosti i surovosti tužitelja, kod njega se ne vidi ni tračak mržnje”, rekao je.
Podsjetio je i na Pilatovu rečenicu: “Evo čovjeka”, kao izraz zadivljenosti Isusovim držanjem i unutarnjom snagom. Zaključno, nadbiskup je naglasio da svatko u životu nosi svoju Kalvariju, svoj križ i svoje patnje kakve godine one bile.
Na kraju je također upitao: “Hoće li će ta patnja ugasiti u nama ljubav, strpljivost i dobrotu srca ili ćemo se s njom znati nositi na način da se i za nas bude moglo reći: Evo čovjeka?”
Nakon euharistijskoga slavlja, izlaganjem Presvetoga Oltarskog Sakramenta i procesijom po Peristilu
započelo je četrdesetosatno klanjanje. Klanjanje je u početku Velikoga tjedna drevni običaj koji se svake godine obavlja u svim župama Splitsko-makarske nadbiskupije, a u katedrali je po tradiciji trodnevno te će završiti u srijedu svečanom misom koju će predvoditi nadbiskup Križić.