Budi dio naše mreže
Izbornik

Održan koncert uoči proslave svetkovine sv. Tome

Pula (IKA)

Istarski glazbenici su u subotu 2. srpnja uoči proslave svetkovine zaštitnika Pulske biskupije i grada Pule sv. Tome održali koncert u pulskoj katedrali.

Trodnevnica uoči proslave svetkovine sv. Tome završena je 2. srpnja pjevanom prvom večernjom svetkovine sv. Tome apostola, misom i koncertom.

Prvu večernju i misno slavlje trećega dana trodnevnice predvodio je predstavnik Labinskog dekanata vlč. Stipe Breko.

U homiliji je, govoreći o sv. Tomi, izrekao promišljanje o daru vjere u životu čovjeka.  Govorio je o čovjekovu odnosu prema vjeri kroz više praktičnih primjera iz života, napose istaknuvši da, kako naša vjera ne bi ostala na dječjoj razini, potrebno ju je njegovati i izgrađivati sukladno intelektualnom sazrijevanju, a nadasve potrebno je moliti Gospodina da nam podari dar čvrste vjere.

Nakon mise uslijedio je koncert klasične glazbe Ansambla mladih istarskih glazbenika Organum Histriae, koji je predvodio pjevanje prve večernje i mise.

Mladi glazbenici Patricia Žudetić – sopran, Vilma Grazia Žmak – mezzosopran, Mateo Škabić – tenor, Benjamin Šuran – bas i Letizia Ulika Roce – violina, predvođeni voditeljicom Elenom Roce pokazali su da istarska klasična glazbena scena ima svijetlu budućnost.

Predstavili su se djelima sakralne glazbe i duhovnim skladbama iz poznatih opera kroz partiture grandioznih glazbenih stvaratelja. Na repertoaru su se tako našli F. X. Engelhart, J. S. Bach, F. M. Bartholdy, G. Verdi, G. F. Haendel, F. Schubert, E. Elgar, J. Ruther i W. A. Mozart.

Ansambl mladih istarskih glazbenika Organum Histriae formiran je 2020. godine u okviru popratnih sadržaja Međunarodnog orguljskog festivala Organum Histriae. Ideja pokretanja festivalskog ansambla začeta je na samim počecima projekta te realizirana u okviru nekoliko kasnijih izdanja. Tadašnji sastav sačinjavali su profesionalni glazbenici, u više različitih formacija koje su izvodile repertoar u službi umjetničke vizije Festivala. Povratničko izdanje Festivala 2020. godine donijelo je sa sobom brojne nove uloge i ciljeve, a neki od njih su upravo promocija i davanje prostora novim generacijama mladih istarskih umjetnika.

Naime, hrvatska i svjetska glazbena scena vrve mladim, svestranim i talentiranim ljudima koji nemaju dovoljno prilika pokazati svoje umijeće, steći iskustvo redovitim koncertiranjem i dostatno razvijati vizije svojih budućih umjetničkih pravaca. S obzirom na to, festival Organum Histriae želi upravo mladim umjetnicima pružiti šansu, ukazati puno povjerenje i dati podršku na njihovim počecima putovanja glazbenim stazama. Također, kroz svoj rad na Festivalu mladi istarski glazbenici žele promovirati svoju baštinu, sakralnu tradiciju i liturgiju prožetu narodnim prizvukom, istarskom ljestvicom koja je jedinstvena u svijetu.

Festivalski ansambl od osnutka 2020. sačinjavaju isključivo istarski mladi glazbenici, uglavnom studenti i srednjoškolci. Riječ je o glazbenicima koji imaju iza sebe ostvarene vrhunske rezultate, neki od njih su prepoznati u ostatku Europe i zbog toga zaslužuju solističke koncertne angažmane.

Okosnicu ovog ansambla čine izniman pjevački kvartet (Patricia Žudetić, Vilma Grazia Žmak, Mateo Škabić, Benjamin Šuran) i vrsne instrumentalistice, Letizia Ulika Roce, Anamarija Bukovnik (violončelo) te Vanna i Paola Piemonte (orgulje).

Voditeljica i osnivačica ansambla je Elena Roce. Kompozitor Krešimir Klarić piše razne aranžmane prilagođene za taj sastav, ali i nove kompozicije te po potrebi korepetira.