Budi dio naše mreže
Izbornik

Održan susret zborovođa s područja Dubrovačke biskupije

Dubrovnik (IKA)

Susret zborovođa upriličen je u subotu 18. veljače u dubrovačkom Biskupijskom sjemeništu u organizaciji Vijeća za kulturu i znanost Dubrovačke biskupije uz predavanje prof. dr. sc. don Ivice Žižića, profesora s Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Splitu.

Sudjelovao je velik broj zborovođa i predvoditelja crkvenog pjevanja iz različitih krajeva biskupije.

Okupljene je uvodno pozdravio generalni vikar Dubrovačke biskupije mons. Ivica Pervan koji je prenio pozdrave biskupa Roka Glasnovića te zaželio dobrodošlicu predavaču. Dr. sc. Žižić, profesor na KBF-u Splitu te sveučilištima Urbanianum i Anselmianum u Rimu, održao je izlaganje pod naslovom „Glazba u liturgiji Crkve: polazišta, kriteriji, smjernice“. Iznio je niz razmišljanja o ulozi liturgijske glazbe u samome bogoslužju, vjerničkim zajednicama i kulturi Crkve. Polazišna točka bila je činjenica da glazba nije nešto popratno i sporedno već sastavni dio liturgije. Glazba je, kako je istaknuo predavač, čin i pjesma vjere.

Budući da je liturgija čin zajednice, pjevači, svirači, dirigenti i voditelji crkvenoga pjevanja nisu izvođači već trebaju biti u službi liturgije, rastumačio je prof. Žižić. Citirao je, među ostalim, svetoga Augustina koji je zapisao „Hvala pjesme je sam pjevač!“ što upućuje crkvene glazbenike da u svom sudjelovanju u liturgiju daju i donose iskrenu emociju, a ne puki sentimentalizam. Njihova je uloga „pomoći zajednici da propjeva u svojoj vjeri“ kako bi svi zajedno bili uneseni u bogoslužje. Utoliko je zadaća pjevača i svirača u crkvi „oplemenjivati život liturgije da bi liturgija oplemenjivala život vjere“.

Glazba nije iznad liturgije i ne smije biti nametljiva, naglasio je prof, Žižić. Kao važni element liturgije ona treba biti „dostojanstveno sveta“, komunicirati „otajstvenu mirnoću“, i to u „plemenitoj jednostavnosti“. Ljepota glazbe, i ljepota općenito, prostor je za susret s Bogom, a crkvena glazba u službi je vjere kroz služenje Bogu i Crkvi koja je zajednica vjernika, objasnio je prof. Žižić. Ljepota pjesme, zaključio je predavač, odraz je „sjaja Istine, dodira s Riječju i Prisutnošću“. Nakon izlaganja, okupljeni zborovođe imali su priliku postavljati pitanja, iznijeti komentare i nedoumice koje imaju u svojoj službi, ali i čuti konkretne odgovore i upute uz praktične smjernice za glazbeno oblikovanje bogoslužja.

U homiliji tijekom misnog slavlja u kapelici sjemeništa liturgičar Žižić nastavio je razmatrati ulogu glazbe i crkvenih glazbenika u bogoslužju polazeći od evanđeoskog teksta o preobraženju Gospodnjem.

Sljedeći program za sve crkvene pjevače i svirače bit će već tradicionalna korizmena duhovna obnova koja će biti održana u ožujku.