Napomena: Ova web stranica uključuje sustav pristupačnosti. Pritisnite Control-F11 da biste web mjesto prilagodili osobama s oštećenjima vida koji koriste čitač zaslona; Pritisnite Control-F10 da biste otvorili izbornik pristupačnosti.
Istina je prava novost.

Održana korizmena duhovna obnova klanjatelja TEK-a u Varaždinu

Korizmena duhovna obnova za klanjatelja trajnog euharistijskog klanjanja (TEK) u Varaždinu o temi „Kako razgovaram s Bogom“ održana je u petak 4. travnja 2025. u varaždinskoj katedrali. 

Duhovna obnova počela je pobožnošću križnog puta koju je predvodio generalni vikar Varaždinske biskupije mons. Antun Perčić, a postaje su čitali sudionici TEK-a. Sudionici su imali prilike i pristupiti sakramentu pomirenja. Uslijedilo je euharistijsko slavlje koje je predvodio varaždinski biskup Bože Radoš, a suslavili su mons. Perčić, duhovnik klanjatelja TEK-a preč. Franjo Biškup te vlč. Mišel Kovačević.

U homiliji je biskup Radoš govorio o susretu koji se događa u kapeli trajnog klanjanja između Boga i čovjeka, Onog koji je domaćin i onih koji dolaze u kapelu, njegov stan. „Taj susret izgleda na izvana kao da se događa u tišini, ali tu je prisutan razgovor. I premda u kapeli nema govora jezikom, niti pjesme, govor koji se tamo događa je poseban govor“, pojasnio je te dodao da je šutnja jednako vrijedna kao i riječ.

„Šutnja ima svoju poruku, ima svoj govor. Nije to riječ koju izgovaramo, nego je to jedan stav kojega zauzimamo i komunikacija koja je tako vrijedna, važna za duboki odnos. Odnos s onim s kojim smo došli biti zajedno“, poručio je.

Potaknuo je prisutne da u vremenu korizme stave šutnju pred sebe.

Nakon euharistijskog slavlja,  izv. prof. Martina s. Ana Begić, s Katedre moralne teologije Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, održala je katehezu u kojoj je govorila o tome kako promišljati kršćansku molitvu odnosno kako Katekizam Katoličke Crkve govori o molitvi. Navela je da postoje razne definicije molitve među kojima je i ona da je molitva susret Božje i čovjekove žeđi.

Nadalje, prof. Begić je protumačila i različite molitvene obrasce: blagoslov i klanjanje, molitva prošnje, zagovorna molitva te molitva zahvaljivanja i molitva pohvale. „Najvažnije je da srcem budemo uz onoga kome se molitvom obraćamo. Da bi naša molitva bila uslišana ne ovisi o količini riječi, nego o gorljivosti duše. Valja moliti cijelim svojim bićem. Potpuno biti u molitvi. Potpuno predan u molitvi“, istaknula je.

Pojasnila je da se u molitvi događa i borba. „Molitva je milosrdni dar i ona je odlučan odgovor s naše strane. U molitvi nema mlakosti. Molitva podrazumijeva napor. Čovjek moli onako kako živi, jer zapravo čovjek živi onako kako moli. I to se vidi po našim dijelima“, naglasila je.

Na kraju je upitala prisutne znaju li gledati u Gospodina, znaju li se prepustiti.

Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?

SLAŽEM SE
Ne slažem se